ثبت برند

برند چیست ؟ : مراحل ثبت برند و لوگو و نشان تجاری  اشخاص حقیقی و برند شرکت یا همان اشخاص حقوقی هزینه ثبت برند فوری با کارشناسان موسسه فرداد رسا همراه شوید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد برند و علائم تجاری خود کسب کنید .

برند چیست ؟

برند یا علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص/بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید .

طبق ماده ۳۰ قانون علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از :

 • علامت  یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
 • علامت  جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات  اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.
 • نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده شخص حقیقی یاحقوقی باشد.

مزایای ثبت برند را بدانیم

 • تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
 • ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 • اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 • جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 • ممکن است دارائی ازرشمند کسب و کار باشند
 • شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 • ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.

مراحل ثبت برند و لوگو

شما می توانید برای فرآیند ثبتی خود به دو روش اقدام کنید . که در ذیل توضیح داده شده است .

مراحل ثبت برند توسط متقاضی :

نخست به سامانه اداره مالکیت صنعتی ورود کنید  و گزینه ثبت اظهارنامه الکترونیکی را انتخاب کنید اگر اطلاعی در خصوص تکمیل این اظهارنامه ندارید حتما از اشخاص مجرب در این زمینه راهنمایی بگیرید زیرا اظهارنامه ای که درست پرنشده باشد با اخطار رع نقص مواجه می شود . ابتدا می بایست مشخص کنید برند خود را به صورت حقیقی یا حقوقی قصد به ثبت رساندنش را دارید و با انتخاب هرکدام مراحل به صورت مجزا پیش میرود .

شما متقاضیان محترم باید کالاهای خود را برای ثبت  با توجه به مجوز خود انتخاب نمایید چنانچه از طبقات کالاهای خود اطلاعی ندارید از کارشناسان ثبت برند فرداد رسا راهنمایی بگیرید بعد از تکمیل اظهارنامه مدارک مورد نیاز ثبت برند را در همین سایت  بارگذاری کرده و ارسال  نمایید و وجه ثبت برند و علامت تجاری را که در سامانه  مشخص شده به صورت اینترنتی واریز کرده و منتظر بررسی کارشناس اداره مالکیت صنعتی می مانید . در صورتی که همه اطلاعات وارده صحیح باشد و نقصی در پرونده وجود نداشته باشد بعد از گذشت دو الی سه ماه آگهی تقاضای ثبت برند صادر میگردد . لازم است پیش از هرنوع اقدام برای ثبت برند از سامانه استعلام برند و علامت و نام تجاری استفاده نمایید.

مراحل ثبت برند توسط موسسه فرداد رسا :

در بدو امر مشاوره ای تخصصی در زمینه ثبت برند لازم می باشد کارشناسان موسسه فرداد رسا کلیه اطلاعاتی که شما در زمینه مراحل ثبت برند میخواهید را  با شما  در میان میگذارند و مدارک لازم را به شما اعلام میکنند . لازم است که شما  این مدارک را در مدت زمان اعلام  شده در اختیار کارشناس ما بگذارید . مابقی مراحل ثبت برند از طریق کارشناس موسسه فرداد رسا پیگیری میشود که شامل تنظیم تخصصی اظهارنامه ثبت برند ، تعیین طبقات کالاهای درخواستی با بررسی جواز شما و نیاز متقاضی ثبت نام سامانه ای و ارسال مدارک لازم به اداره مالکیت صنعتی می باشد .

چنانچه پرونده شما دچار نقص باشد رفع نقص میگردد و در آخر پرداخت مبالغ دولتی به ادره مالکیت صنعتی با گذارندن مدت زمان مقرر و انتشار آگهی ثبت برند وکیل پرونده ثبت علامت شما به اداره رفته و تشکیل پرونده می دهد و آگهی تقاضای ثبت برند را تحویل می گیرد . بعد از دریافت آگهی در روزنامه رسمی ثبت نام به عمل می آیدو برای آگهی ۱۰ ساله برند اقدام می شود . شما میتوانید برای کسب  اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت نشان تجاری و ثبت شرکت با مشاورین ما در ارتباط باشید . در صورتی که کار خود را به موسسه فرداد رسا بسپارید کلیه مراحل فوق الذکر توسط وکیل ثبت برند و علامت تجاری برای شما به انجام خواهد رسید.

روند پس از ارسال اظهارنامه ثبت نشان تجاری

پس از ثبت اضهارنامه در سامانه مالکیت معنوی

در صورت تایید : پرونده و اطلاعات هیچ نقصی ندارد، مقایرت و مشابهت ندارد و برای صدور آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری اقدامات بعدی انجام می شود . پس از صدور روزنامه رسمی اول ۳۱ روز زمان برای اعتراضات وجود خواهد داشت تا اگر کسی ادعایی در خصوص علامت تجاری مورد درخواستی شما داشته باشد اعتراض خود را اعلام کند . اگر۳۰ روز گذشت و هیچ اعتراضی وجودنداشت، در این زمان همه چیز آرومه و خیلی سریع درخواست آگهی دوم را می دهیم . آگهی دوم به معنی داشتن شماره ثبت علامت تجاری است. و تقریبا %۹۰ کار انجام شده است . با ارسال روزنامه رسمی دوم از طریق وکیل درخواست آگهی انحصاری ۱۰ ساله ثبت علامت تجاری را به اداره مالکیت صنعتی می دهیم.

در صورت رد کامل : پرونده دچار نقص است و قابلیت پیگیری ندارد.

در صورت نقص پرونده یا مشابهت : احتمال این وجود دارد مجوز، یا مدارک دچار مشکل شده باشد و یا تکمیل نباشد . در این مرحله نیاز است تا پیگیری شود و برای رفع نقص اقدام شود. و دیگر احتمالات که بصورت جزئی در این مرحله به شما اعلام می شود . پس از رفع نقض و مشکل مانند مرحله نوع ۱ که تایید بود عمل می شود. با این تفاوت که اطلاعات و مدارک تکمیل خواهد شد.

مدارک ثبت برند

برند می تواند به شکل حقیقی و حقوقی ثبت شود که هر کدام مدارک متفاوتی دارند . در ذیل مدارک هر دو آورده شده است

مدارک ثبت لوگو و نشان تجاری اشخاص حقیقی

 • کپی شناسنامه
 • کارت ملی
 • کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 • کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت
 • جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

مدارک ثبت لوگو و نشان تجاری برای اشخاص حقوقی

 • کپی شناسنامه
 • کپی کارت ملی
 • کپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد) ،
 • کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی) ،
 • کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

محاسبه هزینه های ثبت لوگو و نشان تجاری چگونه است ؟

در مورد هزینه ثبت برند لازم است بدانید که هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد . علاوه بر هزینه های واریزی ، هر علامت تجاری چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت . در مورد متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس،تقاضاهای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت(اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی)می نمایند . برای اعلام هزینه ثبت برند ابتدا نیاز است تا کارشناسان و متخصصان ثبتی ما در موسسه حقوقی فرداد رسا نام و علامت شما را مورد بررسی قرار دهند و اقدام به استعلام آن نمایند

چقدر زمان لازم است تا گواهینامه ثبت نشان تجاری صادر شود

ثبت برند روال خاصی دارد که موسسان باید نسبت به تمامی مراحل ثبت برند اطلاعات کافی داشته باشند. در غیر این صورت مراحل ثبت برند با مشکل مواجه می شود و متقاضیان مجبور می شوند تا یک مرحله را چندین بار تکرار کنند . شایا ن ذکر است مدت زمان ثبت برند با توجه به نوع درخواست و مدارک ارائه شده متفاوت می باشد . پس از ارسال اظهارنامه و اخذ رمز اظهارنامه بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت زمان لازم است تا اظهارنامه درخواستی طبقه بندی شود و سپس مراحل بعدی آن انجام پذیرد . بعد از بررسی پرونده، پاسخ اداره ممکن است یکی از سه وضعیت اخطار نقص /  رد پرونده / آگهی نوبت اول باشد.

در حالت آگهی نوبت اول یعنی ایرادی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و می بایست نسبت به ارائه مدارک اقدام نمایید . تشخیص ثبت یا عدم امکان ثبت برند در نهایت با رئیس اداره خواهد بود و در صورت تایید ایشان وضعیت پرونده ثبت برند به حالت آگهی نوبت اول درخواهد آمد . پس از گذشت ۳۱ روز از تاریخ روزنامه مرحله اول در صورتی که شخصی نسبت به ثبت برند مورد تقاضا اعتراضی نداشته باشد می توان نسبت به آگهی نوبت دوم اقدام و سپس سند قطعی برند را اخذ نمود.

ثبت نشان تجاری با قید نکات ذیل در دفتر مخصوصی انجام می شود :

 •  تاریخ و شماره ترتیب اظهارنامه
 • تاریخ و شماره ثبت علامت و مشخصات و اقامتگاه و تابعیت صاحب علامت
 • الصاق یک نمونه از علامت به محلی که به این امر اختصاص داده شده است.
 • اخذ حق الثبت و حقوق دریافتی برای هر طبقه
 • امضاء درخواست کننده یا قائم مقام او به طوری که قسمتی از امضاء در روی صفحه و قسمتی دیگر روی علامت باشد.

نکنه : پس از پایان مراحل ثبت برند ،کد رهگیری را دریافت خواهید کرد و در صورت  تایید مدارک توسط کارشناس مربوطه دو نسخه قرارداد به آدرس شما ارسال خواهد شد . شما باید پس از امضا ی هر دو نسخه  یکی از نسخ را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس مرکز ارسال کرده و پس از دریافت مدارک مراحل ثبت شروع خواهد شد.

مشاوره ثبت فوری برند بگیرید !!!

اگر بخواهید برند یا علامت تجاری ثبت کنید می توانید آن را در یکی از این قالبها به ثبت برسانید . موسسه فرداد رسا با دارا بودن کارگروه متخصص ثبت برند و شرکت و حضور مشاوران حقوقی و ثبتی کار آزموده یکی از بهترین راهنمایان شما در زمینه انتخاب و طراحی انواع علائم تجاری متقاضیان محترم می باشند . پیشنهاد ما برای بهبود شرایط انتخاب و تکیه به وکیلی است که می تواند با تجربه ی خود کارها را بهتر و سریع تر به انجام برساند همین حالا با مشاورین مجرب ما در تماس باشید.

از خدمات مشاوره رایگان موسسه فرداد رسا بهرمند شوید

دیدگاه‌ها

۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
عرفان

سلام نن تا حالا دوباراسم رد کردم برای برند ولی متاسفانه رد شد ومنتظر جواب اسم سوم هستم نمی دونم چجوری میشه احتمال قبول شدن اسم رو بالا برد .کارم در رابطه با تولید فیلتر هوای ماشین هست.

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۷
admin

سلام . با استفاده از اطلاعات تماس موسسه با مشاوران در تماس باشید خوشحال میشیم کاری برای شما انجام بدیم

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =

Call Now Button