ثبت برند

ثبت برند (علامت تجاری ) مراحل ثبت برند و لوگو گام به گام و نشان تجاری اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی در سامانه ثبت برند و علائم تجاری . ما در این مقاله به مفصل نکات لازم را بازگو کردیم و با توجه به اینترنتی شدن این مهم برخی از دوستان خود اقدام به اجرای روند ثبتی علامت می کنند و چون با ریزه کاری های این موضوع آشنا نیستند باعث هدر رفتن هزینه و زمان خود می شوند پیشنهاد ما این است از متخصصین این امر کمک بگیرید و در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید .

نکته : افراد برند را با عناوین مختلف جستجو می کنند . مانند ثبت نشان تجاری , ثبت لوگو  , ثبت علامت تجاری , و علائم تجاری و برند تجاری که همگی همان معنی برند را میدهند .

برند چیست ؟

برند یا علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص/بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید .

طبق ماده ۳۰ قانون علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از :

 • * علامت  یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
 • * علامت  جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان استفاده می‌کنند متمایز سازد.
 • * نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده شخص حقیقی یاحقوقی باشد.

مزایای ثبت برند را بدانیم

 • * تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • * شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
 • * ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 • * اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 • * جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 • * ممکن است دارائی ازرشمند کسب و کار باشند
 • * شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 • * ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.

مراحل ثبت برند و لوگو

برای ثبت برند به دو روش می توانید این کار را انجام دهید . یا اینکه مستقیما خوتان کار را انجام دهید که معمولا به مشکلاتی بر خواهید خورد برای اینکه این کار تخصص و تجربه لازم خودش رو میخواد و باعث اتلاف زمان و هزینه شما میشود . یا اینکه روند ثبتی برند و علائم تجاری خودتون رو به فرداد رسا بسپارید و از خدمات مشاوره رایگان و همراهی تا صدور گواهینامه برند خود بهرمند شوید . پیشنهاد ما برای شما ( کار را به کاردان بسپارید ) و در سایت فرداد رسا درخواست خود را ارسال کنید

نحوه ثبت برند در سامانه علائم تجاری :

گام اول : نخست به سامانه اداره مالکیت صنعتی ورود کنید و در این سایت ثبت نام کنید و گزینه ثبت اظهارنامه الکترونیکی برند را انتخاب کنید .

گام دوم : ابتدا می بایست مشخص کنید برند خود را به صورت حقیقی یا حقوقی قصد به ثبت رساندنش را دارید و با انتخاب هرکدام مراحل به صورت مجزا پیش میرود .

گام سوم : متقاضیان محترم باید کالاهای خود را برای ثبت با توجه به مجوز خود انتخاب نمایید وجه ثبت را که در سامانه ثبت برند و لوگو  مشخص شده به صورت اینترنتی واریز کرده و منتظر بررسی کارشناس اداره مالکیت معنوی بمانید .

تقاضای ثبت برند خود را در سایت فرداد رسا ارسال کنید🥇هدیه ویژه بگیرید

در ابتدای کار مشاوره ای تخصصی در زمینه نحوه ثبت برند لازم می باشد . کارشناسان موسسه فرداد رسا کلیه اطلاعاتی که شما در زمینه مراحل ثبت برند میخواهید را با شما در میان میگذارند و مدارک لازم را به شما اعلام میکنند . لازم است که شما  این مدارک را در مدت زمان اعلام  شده در اختیار کارشناس ما بگذارید . مابقی مراحل ثبتی برند و علائم تجاری از طریق کارشناس موسسه فرداد رسا پیگیری میشود که شامل تنظیم تخصصی اظهارنامه ثبت برند ، تعیین طبقات کالاهای درخواستی با بررسی جواز شما و نیاز متقاضی ثبت نام سامانه ای و ارسال مدارک لازم به اداره مالکیت صنعتی می باشد .

چنانچه پرونده شما دچار نقص باشد رفع نقص میگردد و در آخر پرداخت مبالغ دولتی به ادره مالکیت صنعتی با گذر مدت زمان مقرر و انتشار آگهی ثبت برند وکیل پرونده ثبت علامت شما به اداره رفته و تشکیل پرونده می دهد و آگهی تقاضای ثبت برند را تحویل می گیرد . بعد از دریافت آگهی در روزنامه رسمی ثبت نام به عمل می آیدو برای آگهی ۱۰ ساله برند اقدام می شود . شما میتوانید برای کسب  اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت نشان تجاری و ثبت شرکت با مشاورین ما در ارتباط باشید . در صورتی که کار خود را به موسسه فرداد رسا بسپارید کلیه مراحل فوق الذکر توسط وکیل ثبت علامت تجاری برای شما به انجام خواهد رسید.

روند پس از ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری

در صورت تایید علامت : پرونده و اطلاعات هیچ نقصی ندارد، مقایرت و مشابهت ندارد و برای صدور آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری اقدامات بعدی انجام می شود .

در صورت رد کامل (ثبت علامت ) : پرونده دچار نقص است و قابلیت پیگیری ندارد.

در صورت نقص پرونده یا مشابهت علامت : احتمال این وجود دارد مجوز، یا مدارک دچار مشکل شده باشد و یا تکمیل نباشد . در این مرحله نیاز است تا پیگیری شود و برای رفع نقص اقدام شود.

مدارک ثبت , نام , نشان , لوگو  , آرم , تجاری

برند می تواند به شکل حقیقی و حقوقی ثبت شود که هر کدام مدارک متفاوتی دارند . در ذیل مدارک هر دو آورده شده است

مدارک ثبت برند اشخاص حقیقی

 • * کپی شناسنامه
 • * کارت ملی
 • * کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 • * کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت
 • * جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

مدارک ثبت برند اشخاص حقوقی

 • * کپی شناسنامه
 • * کپی کارت ملی
 • * کپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد) ،
 • * کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی) ،
 • * کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

آیا می دانید هزینه کامل ثبت برند چقدر است ؟

در مورد هزینه ثبت نشان تجاری لازم است بدانید که هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد . علاوه بر هزینه های واریزی ، هر علامت تجاری چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت .

ثبت علائم تجاری با قید نکات ذیل انجام می شود :

 • * تاریخ و شماره ترتیب اظهارنامه
 • * تاریخ و شماره ثبت علامت و مشخصات و اقامتگاه و تابعیت صاحب علامت
 • * الصاق یک نمونه از علامت به محلی که به این امر اختصاص داده شده است.
 • * اخذ حق الثبت و حقوق دریافتی برای هر طبقه
 • * امضاء درخواست کننده یا قائم مقام او به طوری که قسمتی از امضاء در روی صفحه و قسمتی دیگر روی علامت باشد.

مشاوره فوری بگیرید !!!

اگر بخواهید برند یا علامت تجاری ثبت کنید می توانید آن را در یکی از این قالبها به ثبت برسانید . موسسه فرداد رسا با دارا بودن کارگروه متخصص ثبت شرکت و برند و حضور مشاوران حقوقی و ثبتی کار آزموده یکی از بهترین راهنمایان شما در زمینه انتخاب و طراحی انواع علائم تجاری متقاضیان محترم می باشند . همین حالا با مشاورین مجرب ما در تماس باشید.

سوالات متداول در زمینه علامت تجاری

آیا جهت ثبت علائم تجاری داشتن شرکت الزامی است ؟
خیر، همان طور که در بالا اشاره شد ثبت علائم تجاری به دو صورت شخصی ( حقیقی ) و یا شرکتی ( حقوقی ) امکان پذیر است .
آیا می توان همراه با ثبت اسم، شکل خاصی نیز ثبت کرد ؟
برند تجاری شما در کنار یک شکل یا لوگو قابل ثبت می باشد. لوگو شکل انتخاب شده برای محصول است که محصول با آن ارائه می شود.
آیا نام تجاری فقط به فارسی باید باشد ؟
خیر، ثبت نشان تجاری می تواند به فارسی باشد و یا به لاتین و یا به هر دو شکل انجام شود .
مدت زمان مورد نیاز برای ثبت برند چه قدر می باشد ؟
زمان ثبت برند از زمان تحویل مدارک و استعلام اولیه حدود ۴۵ روز می باشد تا آگهی اول و بعد از این ۴۵ روز ، ۳۰ روز برای آگهی دوم زمان می برد و برای آگهی سوم ، ۳۰ روز بعد از آگهی دوم یعنی حدود ۱۰۵ روز در مجموع. البته این زمان با توجه به قوانین روز اداره مالکیت صنعتی و علائم تجاری می تواند متغیر باشد.
آیا می شود از علامت تجاری استعلام گرفت ؟
بله . به منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام برند پیشنهادی خود می توانید به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه فرمایید. با استعلام برند قبل از ثبت می توانید از تمامی برندهای ثبت شده در ۴۵ طبقه کاری مطلع شوید.
آیا برند شامل مالیات می شود ؟ خیر

از خدمات مشاوره رایگان موسسه فرداد رسا بهرمند شوید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.