بلاگ
ثبت برند

ثبت برند : مراحل ثبت برند و آموزش گام به گام ثبت برند و لوگو اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی هزینه کامل ثبت برند فوری چقدر است ؟ با کارشناسان موسسه فرداد رسا همراه شوید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد برند و علائم تجاری خود کسب کنید . ما در این مقاله به مفصل نکات لازم را بازگو کردیم و  با توجه به اینترنتی شدن برخی از دوستان خود اقدام به اجرای روند ثبتی علامت می کنند و چون ریزه کاری های این موضوع آشنا نیستند باعث هدر رفتن هزینه و زمان خود می شوند پیشنهاد ما این است از متخصصین این امر کمک بگیرید و در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید .

نکته : افراد برند را با عناوین مختلف جستجو می کنند . مانند ثبت نشان تجاری , ثبت لوگو  , ثبت علامت تجاری , و علائم تجاری و برند تجاری که همگی همان معنی برند را میدهند .

برند چیست ؟

برند یا علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص/بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید .

طبق ماده ۳۰ قانون علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از :

 • * علامت  یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
 • * علامت  جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات  اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.
 • * نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده شخص حقیقی یاحقوقی باشد.

مزایای ثبت برند را بدانیم

 • * تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • * شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
 • * ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 • * اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 • * جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 • * ممکن است دارائی ازرشمند کسب و کار باشند
 • * شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 • * ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.

آموزش گام به گام ثبت برند و لوگو

برای ثبت برند به دو روش می توانید این کار را انجام دهید . یا اینکه مستقیما خوتان کار را انجام دهید که معمولا به مشکلاتی بر خواهید خورد برای اینکه این کار تخصص و تجربه لازم خودش رو میخواد و باعث اتلاف زمان و هزینه شما میشود . یا اینکه روند ثبتی برند و علائم تجاری خودتون رو به موسسه فرداد رسا بسپارید و از خدمات مشاوره رایگان و همراهی تا صدور گواهینامه برند خود بهرمند شوید . پیشنهاد ما برای شما ( کار را به کاردان بسپارید )

گام به گام روند ثبت علامت و لوگو توسط متقاضی :

گام اول : نخست به سامانه اداره مالکیت صنعتی ورود کنید  و گزینه ثبت اظهارنامه الکترونیکی برند را انتخاب کنید اگر اطلاعی در خصوص تکمیل این اظهارنامه ندارید حتما از اشخاص مجرب در این زمینه راهنمایی بگیرید  زیرا اظهارنامه ای که درست پر نشده باشد با اخطار رع نقص مواجه می شود .

گام دوم : ابتدا می بایست مشخص کنید برند خود را به صورت حقیقی یا حقوقی قصد به ثبت رساندنش را دارید و با انتخاب هرکدام مراحل به صورت مجزا پیش میرود .

گام سوم : شما متقاضیان محترم باید کالاهای خود را برای ثبت  با توجه به مجوز خود انتخاب نمایید چنانچه از طبقات کالاهای خود اطلاعی ندارید از کارشناسان ثبت برند فرداد رسا راهنمایی بگیرید بعد از تکمیل اظهارنامه مدارک مورد نیاز ثبت برند را در همین سایت  بارگذاری کرده و ارسال  نمایید و وجه ثبت برند و علامت تجاری را که در سامانه  مشخص شده به صورت اینترنتی واریز کرده و منتظر بررسی کارشناس اداره مالکیت معنوی می مانید . در صورتی که همه اطلاعات وارده صحیح باشد و نقصی در پرونده وجود نداشته باشد بعد از گذشت دو الی سه ماه آگهی تقاضای ثبت برند صادر میگردد . لازم است پیش از هرنوع اقدام برای ثبت علامت از سامانه استعلام برند و علامت و نام تجاری استفاده نمایید.

مراحل ثبت برند توسط فرداد رسا :

در بدو امر مشاوره ای تخصصی در زمینه ثبت برند لازم می باشد کارشناسان موسسه فرداد رسا کلیه اطلاعاتی که شما در زمینه مراحل ثبت برند میخواهید را  با شما  در میان میگذارند و مدارک لازم را به شما اعلام میکنند . لازم است که شما  این مدارک را در مدت زمان اعلام  شده در اختیار کارشناس ما بگذارید . مابقی مراحل ثبتی برند و علائم تجاری از طریق کارشناس موسسه فرداد رسا پیگیری میشود که شامل تنظیم تخصصی اظهارنامه ثبت برند ، تعیین طبقات کالاهای درخواستی با بررسی جواز شما و نیاز متقاضی ثبت نام سامانه ای و ارسال مدارک لازم به اداره مالکیت صنعتی می باشد .

چنانچه پرونده شما دچار نقص باشد رفع نقص میگردد و در آخر پرداخت مبالغ دولتی به ادره مالکیت صنعتی با گذارندن مدت زمان مقرر و انتشار آگهی ثبت برند وکیل پرونده ثبت علامت شما به اداره رفته و تشکیل پرونده می دهد و آگهی تقاضای ثبت برند را تحویل می گیرد . بعد از دریافت آگهی در روزنامه رسمی ثبت نام به عمل می آیدو برای آگهی ۱۰ ساله برند اقدام می شود . شما میتوانید برای کسب  اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت نشان تجاری و ثبت شرکت با مشاورین ما در ارتباط باشید . در صورتی که کار خود را به موسسه فرداد رسا بسپارید کلیه مراحل فوق الذکر توسط وکیل ثبت علامت تجاری برای شما به انجام خواهد رسید.

روند پس از ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری

پس از ثبت اضهارنامه در سامانه مالکیت معنوی

در صورت تایید علامت : پرونده و اطلاعات هیچ نقصی ندارد، مقایرت و مشابهت ندارد و برای صدور آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری اقدامات بعدی انجام می شود . پس از صدور روزنامه رسمی اول ۳۱ روز زمان برای اعتراضات وجود خواهد داشت تا اگر کسی ادعایی در خصوص علامت تجاری مورد درخواستی شما داشته باشد اعتراض خود را اعلام کند . اگر۳۰ روز گذشت و هیچ اعتراضی وجودنداشت، در این زمان همه چیز آرومه و خیلی سریع درخواست آگهی دوم را می دهیم . آگهی دوم به معنی داشتن شماره ثبت علامت تجاری است. و تقریبا %۹۰ کار انجام شده است . با ارسال روزنامه رسمی دوم از طریق وکیل درخواست آگهی انحصاری ۱۰ ساله ثبت علامت تجاری را به اداره مالکیت صنعتی می دهیم.

در صورت رد کامل (ثبت علامت ) : پرونده دچار نقص است و قابلیت پیگیری ندارد.

در صورت نقص پرونده یا مشابهت علامت : احتمال این وجود دارد مجوز، یا مدارک دچار مشکل شده باشد و یا تکمیل نباشد . در این مرحله نیاز است تا پیگیری شود و برای رفع نقص اقدام شود. و دیگر احتمالات که بصورت جزئی در این مرحله به شما اعلام می شود . پس از رفع نقض و مشکل مانند مرحله نوع ۱ که تایید بود عمل می شود. با این تفاوت که اطلاعات و مدارک تکمیل خواهد شد.

مدارک ثبت علائم تجاری

برند می تواند به شکل حقیقی و حقوقی ثبت شود که هر کدام مدارک متفاوتی دارند . در ذیل مدارک هر دو آورده شده است

مدارک ثبت برند اشخاص حقیقی

 • * کپی شناسنامه
 • * کارت ملی
 • * کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 • * کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت
 • * جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

مدارک ثبت برند اشخاص حقوقی

 • * کپی شناسنامه
 • * کپی کارت ملی
 • * کپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد) ،
 • * کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی) ،
 • * کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

آیا می دانید هزینه کامل ثبت برند چقدر است ؟

در مورد هزینه ثبت برند لازم است بدانید که هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد . علاوه بر هزینه های واریزی ، هر علامت تجاری چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت . در مورد متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس،تقاضاهای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت(اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی)می نمایند . برای اعلام هزینه ثبت نشان تجاری ابتدا نیاز است تا کارشناسان و متخصصان ثبتی ما در موسسه حقوقی فرداد رسا نام و علامت شما را مورد بررسی قرار دهند و اقدام به استعلام آن نمایند

چقدر زمان لازم است تا گواهینامه برند صادر شود ؟

ثبت برند روال خاصی دارد که موسسان باید نسبت به تمامی مراحل ثبت برند اطلاعات کافی داشته باشند. در غیر این صورت مراحل ثبت با مشکل مواجه می شود و متقاضیان مجبور می شوند تا یک مرحله را چندین بار تکرار کنند . شایا ن ذکر است مدت زمان ثبت نشان تجاری و علامت  با توجه به نوع درخواست و مدارک ارائه شده متفاوت می باشد . پس از ارسال اظهارنامه و اخذ رمز اظهارنامه بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت زمان لازم است تا اظهارنامه درخواستی طبقه بندی شود و سپس مراحل بعدی آن انجام پذیرد . بعد از بررسی پرونده، پاسخ اداره ممکن است یکی از سه وضعیت اخطار نقص /  رد پرونده / آگهی نوبت اول باشد.

در حالت آگهی نوبت اول یعنی ایرادی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و می بایست نسبت به ارائه مدارک اقدام نمایید . تشخیص ثبت یا عدم امکان ثبت علائم تجاری در نهایت با رئیس اداره خواهد بود و در صورت تایید ایشان وضعیت پرونده ثبت علامت به حالت آگهی نوبت اول درخواهد آمد . پس از گذشت ۳۱ روز از تاریخ روزنامه مرحله اول در صورتی که شخصی نسبت به ثبت برند مورد تقاضا اعتراضی نداشته باشد می توان نسبت به آگهی نوبت دوم اقدام و سپس سند قطعی برند را اخذ نمود.

ثبت علائم تجاری با قید نکات ذیل در دفتر مخصوصی انجام می شود :

 • * تاریخ و شماره ترتیب اظهارنامه
 • * تاریخ و شماره ثبت علامت و مشخصات و اقامتگاه و تابعیت صاحب علامت
 • * الصاق یک نمونه از علامت به محلی که به این امر اختصاص داده شده است.
 • * اخذ حق الثبت و حقوق دریافتی برای هر طبقه
 • * امضاء درخواست کننده یا قائم مقام او به طوری که قسمتی از امضاء در روی صفحه و قسمتی دیگر روی علامت باشد.

نکنه : پس از پایان مراحل ثبت ،کد رهگیری را دریافت خواهید کرد و در صورت  تایید مدارک توسط کارشناس مربوطه دو نسخه قرارداد به آدرس شما ارسال خواهد شد . شما باید پس از امضا ی هر دو نسخه  یکی از نسخ را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس مرکز ارسال کرده و پس از دریافت مدارک مراحل ثبت علامت شروع خواهد شد.

مشاوره فوری بگیرید !!!

اگر بخواهید برند یا علامت تجاری ثبت کنید می توانید آن را در یکی از این قالبها به ثبت برسانید . موسسه فرداد رسا با دارا بودن کارگروه متخصص ثبت شرکت و برند و حضور مشاوران حقوقی و ثبتی کار آزموده یکی از بهترین راهنمایان شما در زمینه انتخاب و طراحی انواع علائم تجاری متقاضیان محترم می باشند . پیشنهاد ما برای بهبود شرایط انتخاب و تکیه به وکیلی است که می تواند با تجربه ی خود کارها را بهتر و سریع تر به انجام برساند همین حالا با مشاورین مجرب ما در تماس باشید.

سوالات متداول در زمینه ثبت علامت تجاری

آیا جهت ثبت برند داشتن شرکت الزامی است ؟
خیر، همان طور که در بالا اشاره شد ثبت برند به دو صورت شخصی ( حقیقی ) و یا شرکتی ( حقوقی ) امکان پذیر است و در هر دو صورت، شما شماره ثبت مخصوص به خود را اخذ می کنید.
آیا می توان همراه با ثبت اسم، شکل خاصی نیز ثبت کرد ؟
برند تجاری شما در کنار یک شکل یا لوگو قابل ثبت می باشد. لوگو شکل انتخاب شده برای محصول است که محصول با آن ارائه می شود. از طریق لوگو می توان تاثیر بیشتری در ذهن مخاطب برجای گذاشت.
آیا نام تجاری فقط به فارسی باید باشد ؟
خیر، ثبت برند یا نام تجاری می تواند به فارسی باشد و یا به لاتین و یا به هر دو شکل انجام شود، ولی متقاضیانی که می خواهند علامت یا نام تجاری را به صورت لاتین نیز ثبت کنند، الزاماَ باید کارت بازرگانی داشته باشند.
چنانچه یک علامت تجاری هم زمان دو متقاضی برای ثبت داشته باشد به کدام متقاضی ارجحیت داده می شود ؟
برای ثبت برند تاریخ تقاضای ثبت آن هم بسیار مهم است. اگر یک علامت تجاری هم زمان دو متقاضی برای ثبت داشته باشد، متقاضی ای که تاریخ تقاضای آن ارجحیت داشته باشد اجازه به ثبت رساندن آن را دارد.
آیا روال ثبت علامت تجاری ، لوگو و آرم تجاری متفاوت است ؟
خیر ، همگی در روال ثبت یکسان هستند.
مدت زمان مورد نیاز برای ثبت برند چه قدر می باشد ؟
زمان ثبت برند از زمان تحویل مدارک و استعلام اولیه حدود ۴۵ روز می باشد تا آگهی اول و بعد از این ۴۵ روز ، ۳۰ روز برای آگهی دوم زمان می برد و برای آگهی سوم ، ۳۰ روز بعد از آگهی دوم یعنی حدود ۱۰۵ روز در مجموع. البته این زمان با توجه به قوانین روز اداره مالکیت صنعتی و علائم تجاری می تواند متغیر باشد.
آیا می شود از علامت تجاری استعلام گرفت ؟
بله . به منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام برند پیشنهادی خود می توانید به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه فرمایید. با استعلام برند قبل از ثبت می توانید از تمامی برندهای ثبت شده در ۴۵ طبقه کاری مطلع شوید.
آیا ثبت برند شامل مالیات می شود ؟
خیر
مدت اعتبار برند ثبت شده چه قدر است ؟
علامات تجاری که به ثبت می رسند تا مدت ده سال از تاریخ تنظیم اظهارنامه ، اعتبار ثبت دارند. با تقاضای مجدد صاحب علامت در پایان مدت، مجدداَ برای ده سال دیگر به حالت انحصاری باقی می مانند. ( در صورت عدم درخواست تمدید ثبت ظرف مهلت یاد شده، امکان درخواست آن ظرف مهلت ۶ ماه پس از پایان اعتبار ثبت علامت ، با پرداخت جریمه تاخیر به میزان نصف هزینه ثبت علامت وجود دارد ، والا ثبت علامت از درجه اعتبار ساقط خواهد شد) .

از خدمات مشاوره رایگان موسسه فرداد رسا بهرمند شوید.

دیدگاه‌ها

3 مارس 2019 - 12:11
عرفان

سلام نن تا حالا دوباراسم رد کردم برای برند ولی متاسفانه رد شد ومنتظر جواب اسم سوم هستم نمی دونم چجوری میشه احتمال قبول شدن اسم رو بالا برد .کارم در رابطه با تولید فیلتر هوای ماشین هست.

13 مارس 2019 - 04:47
admin

سلام . با استفاده از اطلاعات تماس موسسه با مشاوران در تماس باشید خوشحال میشیم کاری برای شما انجام بدیم

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button