بلاگ
ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری : ثبت برند در این مقاله به مراحل ثبت علامت تجاری شرکتها و اشخاص حقیقی و شرایط ثبت علائم تجاری شرکت پرداخته میشود با کارشناسان موسسه فرداد رسا همراه شوید و در صورت لزوم از مشاوره ثبت برند متخصصین ما بهرمند شوید .

علامت تجاری چیست : علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالا یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که به عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود وبتواند مبدأ ویا هر گونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی وحقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف ومشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
امروزه اسم و علامت تجاری از اهمیت خاصی برخوردار گشته و تجار حساسیت زیادی نسبت به تعیین علامت تجاری و حفاظت و صیانت از آن نشان می دهند. نظر به اهمیت موضوع، در این مقاله به ثبت برند  می پردازیم.در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد ثبت علامت تجاری می توانید از کارشناسان موسسه حقوقی فرداد رسا مشاوره بخواهید.

ویژگی ها برای ثبت علامت تجاری

جدید بودن : علامت تجاری از حیث شکلی باید جدید بوده و سابقه ثبت و استعمال توسط دیگران را نداشته باشد.در علایم مرکب ممکن است در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر یکسان و مشابه نباشند،به نحوی که جزء مشترک و مشابه دو علامت میان صاحبان آن ها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد.قابل توجه است که با توجه به جدول طبقه بندی کالا،هر گاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود، شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند،با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.
ابتکاری بودن :علامت باید توام با طراحی و ظرایف شکلی باشد. لذا :
الف – اسامی عام را نمی توان به نام علامت تجاری انتخاب نمود.
ب – اوصاف اجناس نمی توانند به عنوان علامت تجاری انتخاب شوند.
ج – نشانی های ساده مانند خط مستقیم و اشکال هندسی نمی توانند به عنوان علامت اختیار شوند مگر آنکه از ترکیب آن ها تصویر ابتکاری پیدا شود.
عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری : علامت تجارتی نباید مشتری را از لحاظ جنس یا مبدا علامت به اشتباه اندازد. در انتخاب علامت تجارتی نباید از اسامی عام و گمراه کننده استفاده شود، مثلاَ برای پارچه پنبه ای نمی توان علامتی به عنوان سفید پشم انتخاب نمود و یا شکر را که عام و ویژه کالا و جنس خاص است،نمی توان به عنوان علامت انتخاب نمود.

مزایای ثبت علامت تجاری

 • قابلیت تشخیص موقعیت خدمات یا محصول در بین رقبا
 • تسهیل در تجارت بین المللی
 • گاهی ثبت برند برای دریافت وام مفید میباشد
 • داشتن برند به مشتری کمک میکند براحتی مقصر در تولید محصولی که درست مار نمیکند یا ناقص است را تشخیص دهد
 • تمایز محصول از بین نمونه های مشابه
 • برند یکی از بهترین ابزار بازاریابی و شهرت شرکت می باشد

مدت زمان اعتبار علائم تجاری یا همان برند  : زمان اعتبار برای هر بار ثبت برند ۱۰ سال می باشد همچنین قابل تمدید به صورت نامحدود توسط پرداخت مبلغی خاص میباشد،

مراحل ثبت علامت تجاری

ثبت نام در سایت مالکیت صنعتی قسمت ثبت علائم تجاری برای ثبت نام باید به سامانه اداره مالکیت صنعتی رفت و در قسمت خدمات الکترونیک ثبت اظهار نامه را انتخاب کرد و پس موافقت با قوانین سایت  ثبت اظهار نامه جدید را انتخاب نمود ونیز زبان گویش را فارسی انتخاب میشود.
مرحله اول ثبت علامت : تمام اطلاعات متقاضی در مرحله اول باید وارد شود و نیز یک شماره همراه باید وارد شود تا شماره پیگیری به آن شماره اس ام اس شود در صورت داشتن وکیل برای ثبت برند باید اطلاعات وکیل هم وارد شود .نسبت به مجوز ارائه شده به اداره مالکیت صنعتی میتوان کالاهای انتخابی برند را انتخاب کرد.
مرحله دوم ثبت علامت :در این قسمت باید تمام مدارک را اسکن کرد و در این مرجله بارگزاری کرد
مرحله سوم ثبت علامت : در این مرحله مدارک بارگزاری شده و مشاهده میکنیم که احیانا مشکلی نداشته باشد.
مرحله نهایی : در مرجله پایانی باید هزینه ابتدایی ثبت برند را پرداخت کنید وشماره رهگیری را از طریق اس ام اس دریافت کنید.
مراحل پیگیری : حدودا ثبت علامت تجاری دو تا سه ماه به طول می انجامد.
پس از رسیدگی ثبت علامت یا همان برند : زمانی که آگهی ثبت علامت تجاری صادر شد وکیل پرونده باید به همراه مدارک به اداره مالکیت صنعتی برود و تشکیل پرونده بدهد و مبلغ پایانی را پرداخت کند پس از پزداخت نهایی
ثبت آگهی اولیه برند در روزنامه رسمی
پس از ثبت روزنامه رسمی به مدت ۳۰ روز ثبت برند شروع میشود.
پس از به پایان رسیدن این سی روز برای پرداخت مالکیت ۱۰ ساله باید اقدام کرد که مبلغ پایانی میباشد.
ثبت روزنامه آگهی برند دوم
با چاپ روزنامه رسمی وکیل برای تشکیل پرونده باید به اداره مراجعه کند
بعد از دو روز کاری تصدیق ثبت علامت تجاری صادر شده و به وکیل داده میشود.
در صورتی که پرونده نقص داشته باشد
اگر کارشناس ابلاغیه رفع نقص بدهد باید برای رفع تقص اقدام کرد و اگر پرونده رد شود یعنی فرایند ثبت علامت به اتمام رسیده است.

شرایط ثبت علامت

شرایط ثبت علامت تجاری شرکت اشخاص حقیقی

 • تصویر شناسنامه
 • تصویر کارت ملی
 • تصویر کارت بازرگانی(برای ثبت برند به صورت لاتین )
 • تصویر  مجوز فعالیت

شرایط ثبت علامت تجاری (برند) به نام شخص حقوقی

 • تصویر شناسنامه
 • تصویر کارت ملی
 • فتوکپی روز نامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 • فتوکپی جواز فعالیت
 • کارت بازرگانی (در صورتی که بخواهید برند را به شکل لاتین به ثبت برسانید )

مشاوره ثبت علائم تجاری

در صورتی که نیاز به توضیحات یا مشاوره بیشتر در خصوص ثبت برند و علائم تجاری داشته باشید می توانید از کارشناسان با تجربه ثبت برند ما در موسسه حقوقی فرداد رسا  کمک بگیرید .هر چه از اهمیت و مزایای ثبت علامت تجاری یا همان ثبت برند بگوییم کم بوده و نخواهیم توانست قدرتی که مالکیت صنعتی می تواند به شما بدهد را تشریح کنید. وقتی شما کاری را با مشورت انجام می دهید که مشاورتان تخصص کارش را برایتان توضیح می دهد دیگر نگران خیلی موارد نیستید. گاهی اوقات حتی برای مدارک ثبت علامت تجاری و مراحل ثبت برند باید با افراد غیر متخصص بحث و جدل داشت. اما اگرشما جزء آن دسته از افراد هستید که می خواهید کارتان درست و صحیح صورت بگیرد که الان در جستجوی راهی درست و بدون دردسر و با حداقل اشتباه هستید تا ثبت علامت یا همان ثبت برند را عملی نمایید. و تاکید بر روی درستی قرارداد و نحوه انجام کار اجرایی ثبت علامت تجاری دارید. با موسسات حقوقی معتبر امور ثبتی خود را انجام دهید و با کارشناس اهل فن قرارداد ببندید.
کارشناسان در مجموعه ما با توجه به توانایی ها و پتانسیل به دست آمده در سالیان اخیر در سطح کشور امور ثبت شرکت و ثبت برند و دیگر امور مالکیت صنعتی و معنوی را انجام داده است. مجموعه ما ثبت برند را در تمام کشور  گسترش داده و در سطح کل کشور امور ثبت برند، علائم تجاری، ثبت شرکت، ثبت طرح های صنعتی، ثبت اختراع و دیگر امور مالکیت صنعتی انجام داده اند.

هزینه ثبت علامت

در مورد هزینه ثبت علامت تجاری (برند) باید بگوییم که هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد.
علاوه بر هزینه های واریزی ،هر علامت تجاری یا برند چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه های متفاوتی خواهد داشت
در مورد متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس،تقاضاهای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت(اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی)می نمایند
برای اعلام هزینه نهایی هزینه ثبت علامت تجاری (برند) ابتدا نیاز است تا کارشناسان و متخصصان ثبت برند ما در موسسه حقوقی فرداد رسا نام و علامت شما را مورد بررسی قراردهند و اقدام به استعلام آن نمایند.

مدت زمان ثبت علامت تجاری

با توجه به روند ادارات دولتی زمان ثبت برند یا علامت تجاری ممکن است متغیر باشد. لذا در این خصوص با کارشناسان موسسه حقوقی فرداد رسا در ارتباط باشید.
ولی طبق عرف زمان ثبت برند و علائم تجاری بین ۲ الی ۳ ماه می باشد.

از خدمات رایگان مشاوره موسسه فرداد رسا بهرمند شوید

به این مطلب امتیاز دهید
[تمام رای ها: 0 رتبه: 0]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button