8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

026-32717893

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

فیسبوک

جستجو
 

ثبت علامت تجاری

موسسه فرداد رسا > ثبت  > ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری : ثبت برند در این مقاله به مراحل ثبت علامت تجاری و مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری و شرایط ثبت علامت تجاری پرداخته میشود با کارشناسان موسسه فرداد رسا همراه شوید و در صورت لزوم از مشاوره ثبت برند متخصصین ما بهرمند شوید .

علامت تجاری چیست : علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالا یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که به عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود وبتواند مبدأ ویا هر گونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی وحقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف ومشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
امروزه اسم و علامت تجاری از اهمیت خاصی برخوردار گشته و تجار حساسیت زیادی نسبت به تعیین علامت تجاری و حفاظت و صیانت از آن نشان می دهند. نظر به اهمیت موضوع، در این مقاله به ثبت برند  می پردازیم.در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد ثبت علامت تجاری می توانید از کارشناسان موسسه حقوقی فرداد رسا مشاوره بخواهید.

ویژگی ها برای ثبت علامت تجاری

جدید بودن : علامت تجاری از حیث شکلی باید جدید بوده و سابقه ثبت و استعمال توسط دیگران را نداشته باشد.در علایم مرکب ممکن است در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر یکسان و مشابه نباشند،به نحوی که جزء مشترک و مشابه دو علامت میان صاحبان آن ها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد.قابل توجه است که با توجه به جدول طبقه بندی کالا،هر گاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود، شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند،با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.
ابتکاری بودن :علامت باید توام با طراحی و ظرایف شکلی باشد. لذا :
الف- اسامی عام را نمی توان به نام علامت تجاری انتخاب نمود.
ب- اوصاف اجناس نمی توانند به عنوان علامت تجاری انتخاب شوند.
ج- نشانی های ساده مانند خط مستقیم و اشکال هندسی نمی توانند به عنوان علامت اختیار شوند مگر آنکه از ترکیب آن ها تصویر ابتکاری پیدا شود.
عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری : علامت تجارتی نباید مشتری را از لحاظ جنس یا مبدا علامت به اشتباه اندازد. در انتخاب علامت تجارتی نباید از اسامی عام و گمراه کننده استفاده شود، مثلاَ برای پارچه پنبه ای نمی توان علامتی به عنوان سفید پشم انتخاب نمود و یا شکر را که عام و ویژه کالا و جنس خاص است،نمی توان به عنوان علامت انتخاب نمود.

مزایای ثبت علامت تجاری

 • قابلیت تشخیص موقعیت خدمات یا محصول در بین رقبا
 • تسهیل در تجارت بین المللی
 • گاهی ثبت برند برای دریافت وام مفید میباشد
 • داشتن برند به مشتری کمک میکند براحتی مقصر در تولید محصولی که درست مار نمیکند یا ناقص است را تشخیص دهد
 • تمایز محصول از بین نمونه های مشابه
 • برند یکی از بهترین ابزار بازاریابی و شهرت شرکت می باشد

مدت زمان اعتبار علامت تجاری یا همان برند  : زمان اعتبار برای هر بار ثبت برند ۱۰ سال می باشد همچنین قابل تمدید به صورت نامحدود توسط پرداخت مبلغی خاص میباشد،

مراحل ثبت علامت تجاری

ثبت نام در سایت مالکیت صنعتی قسمت ثبت علائم تجاری برای ثبت نام باید به سامانه اداره مالکیت صنعتی رفت و در قسمت خدمات الکترونیک ثبت اظهار نامه را انتخاب کرد و پس موافقت با قوانین سایت  ثبت اظهار نامه جدید را انتخاب نمود ونیز زبان گویش را فارسی انتخاب میشود.
مرحله اول ثبت علامت تجاری  : تمام اطلاعات متقاضی در مرحله اول باید وارد شود و نیز یک شماره همراه باید وارد شود تا شماره پیگیری به آن شماره اس ام اس شود در صورت داشتن وکیل برای ثبت برند باید اطلاعات وکیل هم وارد شود .نسبت به مجوز ارائه شده به اداره مالکیت صنعتی میتوان کالاهای انتخابی برند را انتخاب کرد.
مرحله دوم ثبت علامت تجاری :در این قسمت باید تمام مدارک را اسکن کرد و در این مرجله بارگزاری کرد
مرحله سوم ثبت علامت تجاری : در این مرحله مدارک بارگزاری شده و مشاهده میکنیم که احیانا مشکلی نداشته باشد.
مرحله نهایی : در مرجله پایانی باید هزینه ابتدایی ثبت برند را پرداخت کنید وشماره رهگیری را از طریق اس ام اس دریافت کنید.
مراحل پیگیری : حدودا ثبت علامت تجاری دو تا سه ماه به طول می انجامد.
پس از رسیدگی ثبت علامت تجاری یا همان برند : زمانی که آگهی ثبت علامت تجاری صادر شد وکیل پرونده باید به همراه مدارک به اداره مالکیت صنعتی برود و تشکیل پرونده بدهد و مبلغ پایانی را پرداخت کند پس از پزداخت نهایی
ثبت آگهی اولیه برند در روزنامه رسمی
پس از ثبت روزنامه رسمی به مدت ۳۰ روز ثبت برند شروع میشود.
پس از به پایان رسیدن این سی روز برای پرداخت مالکیت ۱۰ ساله باید اقدام کرد که مبلغ پایانی میباشد.
ثبت روزنامه آگهی برند دوم
با چاپ روزنامه رسمی وکیل برای تشکیل پرونده باید به اداره مراجعه کند
بعد از دو روز کاری تصدیق ثبت علامت تجاری صادر شده و به وکیل داده میشود.
در صورتی که پرونده نقص داشته باشد
اگر کارشناس ابلاغیه رفع نقص بدهد باید برای رفع تقص اقدام کرد و اگر پرونده رد شود یعنی فرایند ثبت علامت به اتمام رسیده است.

شرایط ثبت علامت تجاری

شرایط ثبت علامت تجاری (برند) اشخاص حقیقی

 • تصویر شناسنامه
 • تصویر کارت ملی
 • تصویر کارت بازرگانی(برای ثبت برند به صورت لاتین )
 • تصویر  مجوز فعالیت ( اعم از : جواز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

شرایط ثبت علامت تجاری (برند) به نام شخص حقوقی

 • تصویر شناسنامه
 • تصویر کارت ملی
 • فتوکپی روز نامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 • فتوکپی جواز فعالیت (جواز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 • کارت بازرگانی (در صورتی که بخواهید برند را به شکل لاتین به ثبت برسانید )

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت علامت تجاری

۱٫ تکمیل دو نسخه اظهارنامه ثبت علامت تجاری
۲٫ مدارک مثبت هویت متقاضی ثبت برند
الف- اشخاص حقیقی : (کپی شناسنامه وکپی کارت ملی )
ب- اشخاص حقوقی : (آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه وکارت ملی صاحبان امضاء)
۳٫ مدارک نماینده قانونی :
در صورتی که تقاضاء توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و…) به عمل آید مدارک ضمیمه گردد.
۴٫ نمونه گرافیکی : ( کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر ۱۰ در ۱۰ سانتی متر )
۵٫ در صورت سه بعدی بودن :
ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه ودر مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
۶٫ ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط :
به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و…
۷٫ استفاده از حق تقدم :
درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر ۶ ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
۸٫ نسخه ای از ظوابط وشرایط استفاده از علامت جمعی وتأییدیه مقام صلاحیت دار
۹٫ رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی :
الف – هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰ ریال برای اشخاص حقوقی ۴۰۰٫۰۰ ریال به حساب سیبا شماره ۲۱۷۱۳۲۹۰۱۵۰۰۱ بانک ملی به نام تمرکز وجوه درآمد خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی (قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی سراسر کشور) را ضمیمه نماید.
ب- معادل ارزی کلیه هزینه ها وتعرفه ای ثبتی علامت برمبنای فرانک سوئیس می بایست به شماره حساب ۷۴۰۰۰۱ نزد بانک ملی – شعبه عباس آباد غربی (۸۰۳) به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد.
علامت پیشنهادی جهت ثبت در صورت احراز شرایط مقرر در روزنامه رسمی کشور منتشر می شود. مدت اعتبار حمایت از علامت تجاری،۱۰ سال از تاریخ ثبت اظهارنامه در اداره مالکیت های صنعتی می باشد که هر ۱۰ سال قابل تمدید است و چنانچه ظرف ۱۰ سال تمدید نگردد و ۶ ماه از تاریخ اعتبار گذشته باشد صاحب گواهینامه می بایست جهت ثبت نام و علامت تجاری خود دوباره اقدام نماید.

مشاوره ثبت علامت تجاری

در صورتی که نیاز به توضیحات یا مشاوره بیشتر در خصوص ثبت برند و علائم تجاری داشته باشید می توانید از کارشناسان با تجربه ثبت برند ما در موسسه حقوقی فرداد رسا  کمک بگیرید .هر چه از اهمیت و مزایای ثبت علامت تجاری یا همان ثبت برند بگوییم کم بوده و نخواهیم توانست قدرتی که مالکیت صنعتی می تواند به شما بدهد را تشریح کنید. وقتی شما کاری را با مشورت انجام می دهید که مشاورتان تخصص کارش را برایتان توضیح می دهد دیگر نگران خیلی موارد نیستید. گاهی اوقات حتی برای مدارک ثبت علامت تجاری و مراحل ثبت برند باید با افراد غیر متخصص بحث و جدل داشت. اما اگرشما جزء آن دسته از افراد هستید که می خواهید کارتان درست و صحیح صورت بگیرد که الان در جستجوی راهی درست و بدون دردسر و با حداقل اشتباه هستید تا ثبت علامت تجاری یا همان ثبت برند را عملی نمایید. و تاکید بر روی درستی قرارداد و نحوه انجام کار اجرایی ثبت علامت تجاری دارید. با موسسات حقوقی معتبر امور ثبتی خود را انجام دهید و با کارشناس اهل فن قرارداد ببندید.
کارشناسان در مجموعه ما با توجه به توانایی ها و پتانسیل به دست آمده در سالیان اخیر در سطح کشور امور ثبت شرکت و ثبت برند و دیگر امور مالکیت صنعتی و معنوی را انجام داده است. مجموعه ما ثبت برند را در تمام کشور  گسترش داده و در سطح کل کشور امور ثبت برند، علائم تجاری، ثبت شرکت، ثبت طرح های صنعتی، ثبت اختراع و دیگر امور مالکیت صنعتی انجام داده اند.

هزینه ثبت علامت تجاری

در مورد هزینه ثبت علامت تجاری (برند) باید بگوییم که هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد.
علاوه بر هزینه های واریزی ،هر علامت تجاری یا برند چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه های متفاوتی خواهد داشت
در مورد متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس،تقاضاهای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت(اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی)می نمایند
برای اعلام هزینه نهایی هزینه ثبت علامت تجاری (برند) ابتدا نیاز است تا کارشناسان و متخصصان ثبت برند ما در موسسه حقوقی فرداد رسا نام و علامت شما را مورد بررسی قراردهند و اقدام به استعلام آن نمایند.

مدت زمان ثبت علامت تجاری

با توجه به روند ادارات دولتی زمان ثبت برند یا علامت تجاری ممکن است متغیر باشد. لذا در این خصوص با کارشناسان موسسه حقوقی فرداد رسا در ارتباط باشید.
ولی طبق عرف زمان ثبت برند و علائم تجاری بین ۲ الی ۳ ماه می باشد.

از خدمات رایگان مشاوره موسسه فرداد رسا بهرمند شوید

به این مطلب امتیاز دهید
[تعداد رای: 2 میانگین امتیاز: 3.5]

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

تماس با کارشناسان حقوقی