ثبت شرکت مسئولیت محدود : مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود اینترنتی مقایسه بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص

ثبت شرکت با مسئولیت محدود ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع ثبت شرکت در سیستم حقوقی ایران می‌باشد. این نوع شرکت معمولا برای موضوعات مختلف مانند فعالیت‌های بازرگانی، خدماتی، ساختمانی … و در ابعاد کوچک تشکیل می‌شودو حداقل دو نفر عضو اصلی در شرکت که به سن قانونی سیده اند و هر دو عضو شرکت می بایست از شرکا باشند و می توانند حداقل سرمایه شرکت را یک میلیون ریال تعیین کنند. ارائه کدپستی و آدرس دفتر مرکزی جهت ثبت شرکت الزامی است. بطور کلی محدودیت جهت فعالیت در حوزه های مجاز ندارد.
اقداماتی توسط شما جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود  انجام می شود ، در ابتدا تماس با یک موسسه حقوقی(ثبت فرداد) و تکمیل مدارک و اطلاعات اولیه  ودر آخر امضای کلیه اوراق و اسناد توسط شرکاء و اعضای شرکت می باشد.
از محاسن شرکتهای با مسئولیت محدود این است که سرزمایه اعلامی واریزی ندارد و صرفا با ۲ نفر عضو اصلی کافی می باشد. مدت فعالیت اعضا بصورت نامحدود می باشد. از معایب شرکت با مسئولیت محدود این است که در بعضی از مناقصات نمی توانند شرکت کنند.

مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود اینترنتی

مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود توسط متقاضی : نخست می بایست موضوع فعالیت خود را تعیین نموده و اوراق شرکت را برمبنای اطلاعات اولیه شرکت تکمیل نمایید عنایت بفرمایید که جهت تنظیم این اوراق بایستی از اشخاص متخصص و مجرب راهنمایی های لازم را اخذ نماییدو سپس نوبت به آن می رسد که از راه سامانه اداره ثبت شرکت نسبت به ثبت سامانه ای مبادرت ورزیده و همه ی مراحل این سامانه را با دقت و به صورت صحیح کامل نمایید. شایان توجه است که  با انتخاب گزینه تایید نهایی امکان ویرایش مقدور نمی باشد.

مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود توسط موسسه حقوقی فرداد رسا : در ابتدای امر کارشناسان موسسه حقوقی فرداد رسا مشاوره ای کارآمد در این زمینه را به شما متقاضیان ارائه می دهند. بعد از تکمیل مدارک از جانب متقاضی ، مشاوران موضوع فعالیت شرکت شمارا به صورت کاملا تخصصی تنظیم و تدوین می نمایند. بعد نوبت به ثبت سامانه ای شرکت از راه سامانه ثبت شرکت ها می رسد کارشناسان مجرب و متخصص ما اطلاعات مورد نیاز در سامانه را وارد کرده و اوراق اساسی شرکت ( اساسنامه ، شرکتنامه ، تقاضانامه ، متن صورتجلسه ) را منتظم می نمایند. بعد از تایید نام شرکت و ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت وکیل ثبت شرکت ،  روند ثبتی پرونده شما را در اداره مربوطه پیگیری می نمایند و بعد از گذشت ۲۰-۲۵ روز کاری آگهی تاسیس شرکت انتشار می یابد.

در اداره ثبت شرکت ها ، فرم نمونه اسناد موجود است. می توان این فرم های نمونه را در اداره مذکور تکمیل کرده و ذیل تمام اوراق باید توسط همه شرکا (مؤسسین) امضا شود. سپس هزینه ای بابت تعیین نام به بانک واریز کرده و چند نام که واژه بیگانه نبوده، فاقد سابقه بوده و دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشد؛ انتخاب کرده و به «واحد تعیین نام» اداره مذکور معرفی و موافقت آن واحد را درباره نام تعیین شده اخذ کرده، سپس همه مدارک را به (قسمت پذیرش مدارک) اداره مربوطه تحویل و رسید دریافت گردد و موعدی برای گرفتن نتیجه تعیین میشود.
نکته: امر تعیین نام، فقط در تهران انجام میشود و آنهایی که در سایر شهرها ثبت شرکت میکنند نیز جهت تعیین نام به تهران معرفی میشوند
تذکر۱: اظهارنامه ثبت شرکت از اوراق بهادار بوده که باید از اداره ثبت شرکت ها تهیه شود. برای دریافت اظهارنامه مزبور باید تقاضانامه ای دایر بر قصد تأسیس شرکت تنظیم شود.
تذکر۲ :مرجع ثبت شرکت ها در تهران (اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی) که از اداره ثبت اسناد و املاک است میباشد
تذکر۳: در خارج از تهران اداره ثبت اسناد و املاک» مرکز اصلی شرکت و نقاطی که اداره یا دایره ثبت اسناد وجود ندارد دفترخانه اسناد رسمی و اگر مرجع مذکور، وجود نداشته باشد دفتر دادگاه محل است
تذکر۴:درصورتجلسه مذکور نکات زیر درج میشود: زمان تشکیل جلسه، تصریح به اینکه اساسنامه، اظهارنامه و شرکت نامه به تصویب و امضا کلیه شرکا رسیده است تعیین و تصریح اعضا هیأت مدیره و مدت مدیریت آنها، تعیینِ دارندگانِ حق امضا اسناد تعهدآور، تصریح به اینکه اعضای مدیر با امضا صورت جلسه مذکور، قبول سِمت مینمایند.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

بنابراین برای کارهای کوچک که سرمایه زیادی لازم نیست و شرکا تمایلی ندارند اشخاص غریبه به شرکت وارد شوند، بجای شرکت سهامی شرکا مبادرت به تشکیل شرکت با مسئولیت محدود می‌نمایند. مخصوصا که در اغلب کشورها تشکیل شرکت سهامی مقید به شرایط و تشریفاتی است و اجازه مخصوص لازم دارد، در صورتیکه تشکیل شرکت مسئولیت محدود آزاد است و شرکا آزادی زیادتری برای ترتیب عملیات آن دارند و شرکا اصلی می‌توانند مدیریت شرکت را برای خود بطور نامحدود تأمین نمایند و عملا همواره امور شرکت را در دست داشته باشند.
برای ثبت شرکت مسئولیت محدود شرایط ذیل الزامی می باشد

  • حداقل دارای ۲ عضو باشد
  • دارا بودن حداقل یک میلیون ریال سرمایه اولیه
  • تعهد یا پرداخت کل سرمایه

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت مسئولیت محدود

۱-کارت ملی برابر اصل کلیه سهامداران (برابر اصل در مراجع قضایی یا دفاتر اسناد رسمی صورت می گیرد)
۲-فتوکپی  برابر اصل شناسنامه شرکاء و مدیران
۳-تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ۲ برگ و تکمیل آن و امضا ذیل تقاضانامه توسط کلیه سهامداران(لازم به ذکر است اوراق تقاضانامه و شرکتنامه به دلیل بهادار بودن صرفاَ می بایست از محل اداره ثبت شرکت ها تهیه گردند)
۴-شرکت نامه ۲ برگ و تکمیل آن و امضا ذیل شرکت نامه توسط کلیه سهامداران
۵-اساسنامه ۲ جلد و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران
۶-صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره ۲ نسخه که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
۷-اخذ و ارائه ی مجوز در صورت نیاز
۸-تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن
۹-معرفی نامه نمایندگان،در صورتیکه سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن
۱۰-گواهی عدم سوءپیشینه برای کلیه اعضا
۱۱-ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها

مشاوره ثبت شرکت

مراجعه به متخصص در هر رشته ای یک امر بدیهی و عقلانی است. ثبت شرکت مسئولیت محدود نیز از این امر مستثنی نیست و اطلاع از قوانین و قواعد حاکم بر انواع ثبت شرکت مسئولیت محدود ضروری بوده و وظیفه گروه تخصصی مشاوره ثبت شرکت  در موسسه حقوقی فرداد رسا اطلاع رسانی از این قوانین می باشد. همین امر موجب شده که مشاوره حقوقی با وکلای برجسته و متخصص ثبت شرکت فرداد رسا راهنمایی های لازم را انجام میدهد . اصولا علاوه بر نیاز مشاوره حقوقی برای انجام امور تجاری و اقتصادی و تنظیم انواع قرارداد ، افراد نیاز به مشاوره حقوقی داشته تا جلوی تضعییع حقوق خویش را گرفته و حفظ منافع خود را تضمین نمایند.

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود  به طور کلی به موضوعات و موارد مختلفی بستگی دارد که هر کدام از این موارد می تواند در تغییر هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود  تاثیر گذار باشد . به عنوان مثال سرمایه شرکت که به طور میانگین حداقل سرمایه در ثبت شرکت مسئولیت محدود و ثبت موسسه غیر تجاری که از عمده موارد ثبتی در کشور ایران می باشد یک میلیون ریال می باشد اما هر مقدار این سرمایه بالاتر باشد ، بر میزان هزینه شرکت مسئولیت محدود  نیز تاثیر مستقیم دارد .  هر یک از انواع شرکتهای قابل ثبت تعرفه های هزینه ای مخصوص به خود را دارند. این هزینه ها شامل :
هزینه های ثبت شرکت مسئولیت محدود  به دو بخش حق الوکاله و هزینه های واریزی تقسیم می شوند. با توجه به نوع فعالیت ، میزان سرمایه ، حق الثبت و هزینه روزنامه رسمی هزینه ثبت شرکت مشخص می گردد.

بررسی تفاوت ها و اشتراک ها بین شرکت های سهامی خاص و مسئولیت محدود

۱ـ در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر می باشند .

۲ـ حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص یک میلیون ریال است .

۳ـ درشرکت سهامی خاص حداقل ۳۵% سرمایه باید نقدا دریکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و ۶۵% درتعهد سهامداران باشد . در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقراربه دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.
۴ـ انتخاب بازرس اصلی و علی البدل درشرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .

۵ـ مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال می باشد که قابل تمدید است و در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و همچنین مخیر خواهند بود که مدتی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر دارند .

۶ـ انتخاب روزنامه کثیر الانتشار درشرکت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شرکت درسهامی خاص الزامی و در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .
۷ـ شرایط احراز حدنصاب درمجامع عمومی درشرکت سهامی خاص سهل تر ودر شرکت در مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل تر می باشد .
۸ـ مجامع عمومی درشرکت سهامی خاص توسط هیئت رئیسه ای مرکب از یک نفر رئیس و دو نفر ناظر و یک نفر منشی که از بین سهامداران انتخاب می شوند اداره می  گردد .در شرکت با مسئولیت محدود مجامع عمومی شرکت توسط هیئت نظاردرصورتی خواهند بود
که تعداد شرکا ء آن از ۱۲نفر بیشتر باشد .

۹ـ در شرکت سهامی خاص و بامسئولیت محدود شرکت در افزایش سرمایه اختیاری است.

۱۰ـ سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشند .

۱۱ـ مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه وبه صندوق شرکت بسپارند . مدیران در شرکت با مسئولیت محدود  بصورت موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج انتخاب می شوند انجام وظیفه خواهند نمود .

۱۲ـ تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکاء تقسیم خواهد شد ودر شرکت با مسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند .

۱۳ـ حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود .

۱۴ـ تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکاء صورت می گیرد شرکاء دراین خصوص دارای مسئولیت میباشند . تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناسان رسمی دادگستری خواهد بود .

برای ثبت شرکت مسئولیت محدود با کارشناسان موسسه فرداد رسا در تماس باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.