اخذ نشان حلال و یا ثبت برند حلال مراحل اخذ برند حلال شرایط ثبت برند حلال مدارک ثبت برند حلال با موسسه فرداد رسا همراه باشید
از آنجا که وقتی که کلمه ی حلال با غذا و آشامیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد به مفهوم مجاز برای مصرف مسلمانان است گواهی حلال تاییدی میباشد که ترکیبات بکار برده شده در محصول حلال ر ا مجاز میکند و  گواهی میدهد که محصول خالی از هر نوع محتویات حرام می باشد . این گواهی از فریب مصرف کننده در مراحل تدارک ، توزیع و فروش محصولات حلال جلوگیری  می کند .محصولات و خدمات حلال، جهانی میباشد و همینطور برای همه حتی   غیر مسلمانان نیز  مورد استفاده میباشد .
نشان حلال بصورت یک علامت جهانی از طرف کشورهای اسلامی در دنیا است. این گواهینامه مانند گواهینامه های ایزو نیست و در واقع فقط یک گواهینامه معتبر در کشور های اسلامی می باشد. هرچند که ورود محصولات دارای این نشان در کشور های غیر اسلامی نیز رو به رشد است و مشتریان غیر مسلمان نیز تمایل زیادی به مصرف این مواد غذایی دارند. البته داشتن گواهینامه ایزو مانند ISO9001 یک امتیاز محسوب می شود.شما نیز اگر به فکر آینده برند تجاری خود هستید نشان حلال بگیرید.
توسعه همکاری صنعت حلال خلاقانه میباشد و به واسطه ی دولت مالزی برای  ضمانت توسعه جامع و یکپارچه صنعت ملی حلال که از راه وزارت دارایی دولت مالزی در ۱۸ سپتامبرسال  ۲۰۰۶ تاسیس شده است و اخیرا تحت نظارت وزارت صنعت و تجارت بین المللی مالزی قرار گرفته است.  توسعه صنعت نشان حلال از جمله مشاغلی میباشد  که مایل هستند در بازار جهانی حلال شرکت نمایند حمایت می کند.
مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق اسلامی ( ICRIC ) زیر نظر سازمان همکاری های اسلامی جهت تامین نیاز در جهان اسلام در خصوص ارائه غذای حلال اقدام به ایجاد ” نظام نظارتی بر محصولات حلال ( Halal Product ) از جمله غذاهای حلال ( Halal Food )و نیز پژوهش، گسترش، اطلاع رسانی و حمایت ” در این زمینه نموده است .
حیطه های های محصولات حلال : غذای حلال ، داروی حلال ، مواد بهداشتی حلال ، مواد آرایشی حلال ، توریسم و موسسات مالی حلال.
در تنظیم این استاندارد به انضمام  استعمال از قوانین فقهی شرع اسلام ،  احکام حلیت ، صید و ذباحه و اصول فقهی مرتبط ، شامل اصاله  الصحه و عدم تزکیه و از نظرات صاحب نظران در این حیطه هم استفاده شده است.همینطور سعی شده است که علاوه بر عنایت  به شروط موجود و نیازهای جامعه ، در حد امکان بین این استاندارد و استانداردهای بین المللی و ملی  دیگر کشورهای اسلامی ، یکپارچگی ایجاد شود .مقصود از تنظیم  این استاندارد ، تعیین الزامات و خصوصیات  پایه جهت تطابق  مواد اولیه و فرآورده های غذایی در هر محله از زنجیره غذایی با احکام و قوانین اسلام منطبق با الزامات مذهب مبین فقه جعفری علیه السلام میباشد.
این استاندارد برای موضوعات زیر کاربرد دارد:
الف- مواد اولیه و افزودنی های غذایی که ریشه ی  حیوانی یا مستی آور دارند. این مواد می تواند شامل: انواع مواد افزودنی ، نگهدارنده ، طعم دهنده، قوام دهنده و مانند آن با پایه حیوانی و مستی آور مانند ژلاتین ، مایه پنیر، آلبومین و ترکیبات آنزیمی باشد.
ب- محصولات غذایی که در تولید و فرآوری آن ها ، به هر میزان هرچند اندک از مواد اولیه و افزودنی هایی که از فرآورده های حیوانی یا مستی آور استفاده شده باشد .این فراورده ها ممکن است  شامل : انواع فراورده های گوشتی،لبنی، ، روغنی ، آشامیدنی و فراورده های تخمیری و الکلی و مشتقات آنها باشد.
پ- مواد اولیه ، افزودنی ها و فرآورده های غذایی که امکان دارد در هر مرحله از زنجیره غذایی با مواد نجس یا غیر حلال در تماس باشند. این مراحل می تواند شامل دریافت ، آماده سازی ، فراوری ، جداسازی ، استحصال ، استخراج ، تعیین ، بسته بندی ، برچسب گذاری ، علامت گذاری ، کنترل، جابجایی، حمل ونقل ، توزیع ، انبارش ، عرضه و سرو کردن غذای حلال و محصولات آن اعم از اجزای تشکیل دهنده مواد غذایی و ترکیبات یاری دهنده ی  فراوری باشد.
ت- مواد اولیه افزودنی ها و محصولات غذایی که در شیوه ی تولید آنها این امکان  وجود دارد که به نحوی منجر به تغییر در اصل حلالیت ماده غذایی گردد. مثل آب انگور که بر اثر جوشیدن تا قبل از تبخیر دو سوم آن حرام می گردد.
همه ی الزامات و خصوصیات درج شده در این استاندارد، به جهت استفاده  در همه ی  مراجع قانونی کشور که در ارتباط با زنجیره غذایی هستند در نظر گرفته شده است.
صنعت حلال به دو دسته تقسیم می شود
محصولات : غذا و ترکیبات آن -گروهها:  مواد آرایشی و بهداشتی و ترکیبات آنها
خدمات : کیترینگ و هتلداری و فعالیتهای مرتبط
غذای : حلال هم گوشت و ماکیان را شامل می شود هم سایر اقلام غذایی من جمله
شیرینی جات ، کنسرو ،غذای منجمدشده ، محصولات لبنی ، فرآورده های نانی ، فرآورده های ارگانیک ، محصولات گیاهی ، نوشیدنی ها.

مراحل اخذ نشان حلال و یا ثبت برند حلال:

– تقاضا و هزینه : کامل کردن فرم پرسشنامه و پرداخت هزینه

– بازرسی و گزارش : بازرسی از محل و نمونه برداری و تجزیه و تحلیل:
اگر از  ژلاتین ، اسانس و امولسیفایر،آنالیز مربوطه و گواهی نشان حلال مربوط به آنهااستفاده شود،گواهی و آنالیز  ارسال گردد.
پس از اخذ مدارک، زمان بازدید از کارخانه به نماینده شرکت اعلام میشود و نماینده شرکت مکلف میباشد همه ی هماهنگی های مورد نیاز با کارشناسان موسسه فرداد رسا جهت سهولت بازدید را انجام دهد.
زمان بازدید و در حالت  نیاز به آزمایش محصولات ، نماینده شرکت مکلف می باشد موارد  مورد آزمایش را در مخیره ی  کارشناسان و آزمایشگاه  مورد تایید این مرکز بگذارد.طبیعی میباشد که همه ی هزینه های سفر های درون و میان شهری ، اقامت ، بازرسی ، آزمایشگاه و ارزیابی و تهیه گزارش به عهده شرکت درخواست کننده می باشد .
پس از بازدید و در صورت مثبت بودن گزارش، نامه هزینه ای شامل :حق  عضویت،تحقیقات، صدور گواهی نشان جهانی حلال و تبلیغ ۱ ساله بر روی سایت کسب حلال برای  شرکت مربوطه فرستاده میشود.
تذکر :  همزمان با فرستادن فرم ۱۷۳  مبلغ ۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال هزینه اولیه  به جهت تشکیل پرونده و بازدید از کارخانه اخذ میگردد.) مبلغ بالا بعد از صدور گواهینامه ، از مبلغ  هزینه پایانی  کسر میشود.(
– تائید واجد شرایط بودن و گواهی : اظهار نظر و تائید و صدور گواهی

مدارک مورد نیاز جهت اخذ نشان حلال و یا ثبت برند حلال

ارائه برند شرکت
پروانه استاندارد اجباری
ارائه پروانه بهره برداری وزارت صنایع
گواهینامه های بین المللی و ایزوها از جمله استانداردهای ۲۲۰۰۰ .۹۰۰۱٫
ارائه پروانه بهره برداری بهداشت
ارائه پروانه بهداشت مجوز ناظر شرعی در مورد کشتارگاه ها
پروانه دکتر دامپزشک در مورد کشتارگاه ها
ثبت شرکت
پروانه ساخت محصولات
فلوچارت تولید و بسته بندیه ، نام هر یک از محصولات و میزان تولید هر کدام
ارسال اسامی ترکیبات اصلی و افزودنی های محصولات و منابع تهیه هر یک از آن ها ، فرآیند تولید هر بخش ، منابع آب مورد استفاده و مدارک مربوط

از خدمات مشاوره رایگان موسسه فرداد رسا بهرمند شوید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.