ثبت لوگو شرکت

ثبت لوگو : ثبت لوگو و نام تجاری , ثبت لوگوی شرکت در این مقاله شرایط و مراحل ثبت لوگوی شرکتها به طور مفصل توضیح داده میشود

لوگو چیست؟ لوگو یک نشانه‌ی گرافیکی است که می‌تواند به صورت علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از این‌ها طراحی شود.این نشانه گرافیکی به وسیله شرکت‌های تجاری، تولیدی و صنعتی و هم‌چنین کسب وکارهای کوچک استفاده می‌شود تا از این طریق نوع خدمات اهداف و محصولشان را سریع‌تر به مخاطب معرفی کنند. به واسطه خلاقیت، منحصر به فرد بودن و بصری بودن در اذهان حک شده و ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب داشته باشند.
لوگو می‌تواند ترکیبی از حروف، نشانه‌ها و نماد باشد که چهره و مشخصه یک برند است.
طراحی یک لوگوی زیبا و کارآمد اهمیت بسزایی در محبوبیت یک برند در نظر مخاطبان دارد.
بخشی از کسب و کار، محصول یا هویت بصری شما می‌باشد.
لوگو به عنوان آرم، برند، علامت تجاری و هویت سازمان شما شناخته می‌شود.
در بسیاری از موارد تصویر یک لوگو اولین چیزی است که با شنیدن یک نام به ذهنتان می‌رسد به عنوان مثال: کوکا کولا، نایک، اپل و غیره
یکی از مهمترین عناصر بازاریابی و موفقیت در هر سازمان ، شرکت و یا محموعه ای برند یا همان علامت تجاری آن مجموعه می باشد . برند معرفی کننده یک مجموعه با همه ابعاد آن می باشد . علامت تجاری یا همان برند معرفی کننده کالاها ، خدمات و اهداف شرکت شما است و آن را در ذهن بیننده ، مشتری و مصرف کنندگان به تصویر می کشد.
اولین قدم در هر تجارتی ، اعتماد سازی است و علامت تجاری به وسیله برند سازی به این اعتماد و تعهد سرعت می‌بخشد . اولین قدم نیز در برند سازی ، ثبت برند می باشد که موسسه حقوقی فرداد با وکلای ثبتی حرفه ای و کار آزموده شما را در این راه یاری می کند .

شما برای ثبت لوگو شرکت خود می توانید به دو روش اقدام کنید

۱ – ثبت لوگو توسط متقاضی : روش اول انجام تمام مراحل کار ثبت لوگو توسط خودتان است که در صورتی که شما اطلاعات و تجربه کافی در این زمینه داشته باشید می توانید از این روش لوگو خود را ثبت کنید.
۲ – ثبت لوگو توسط موسسه فرداد رسا : روش دوم انجام کار ثبت لوگو از طریق سپردن کار ثبت لوگو به یک موسسه یا شرکت ثبت حقوقی با راهنمایی ها و مشاوره های تخصصی وکیل و یا کارشناسان و مشاوران حرفه ای و با تجربه می توانید کار ثبت لوگو خود را هرچه سریعتر و بهتر به انجام برسانید.

مراحل ثبت لوگو

برای ثبت لوگو و علائم تجاری باید مراحل قانونی به درستی دنبال شود. بهتر است تمامی این مراحل با نظر و دیدگاه مشاورین متخصص در موسسه حقوقی فرداد ثبت دنبال شود تا جلوی هزینه های اضافی و دوباره کاری ها گرفته شود. متقاضی ثبت لوگو باید مدارکی که در ادامه توضیح داده خواهد شد را تهیه و سپس طبق روال زیر موضوع ثبت لوگو را دنبال کند.
ورود و ثبت نام در سایت مالکیت معنوی و در قسمت ثبت علائم تجاری
پس از آماده کردن مدارک لازم برای ثبت لوگو باید به سایت اداره مالکیت معنوی به ادرس sherkat.ssaa.ir  رجوع شود . ادرس سایت متعلق به اداره مالکیت صنعتی است ولی در هنگام ورود به سایت در قسمت چپ سایت باید اداره مالکیت معنوی انتخاب و وارد شوید. سپس درخواست خود را وارد می کنید و همه مدارک و مستندات و اظهارنامه ثبت لوگو و علائم تجاری خود را در این قسمت مطابق با دستورالعمل ها وارد می کنید.

در هنگام ورود اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی به موارد زیر دقت نظر داشته باشید:
اطلاعات فرد حقیقی و یا حقوقی که قرار است مالک لوگو باشد را باید وارد کنید.
در قسمتی باید اطلاعات وکیل و یا نماینده شرکت را وارد نمایید که به دلیل نیاز برای ارسال رمز و ابلاغیه های احتمالی به او می باشد.
طبقه کالا و خدمات باید به دقت انتخاب و متناسب با موضوع شرکت شما باشد. البته بعدا امکان تغییر این طبقات خواهد بود.
در صورتیکه در قسمت ورود مدارک نیاز دارید مورد دیگری را هم بارگذاری کنید باید در قسمت ضمائم اختیاری این مدارک بارگذاری شود.
هزینه های ثبت برند یا لوگو را باید اینترنتی پرداخت نمایید. بنابراین داشتن رمز دوم الزامی است.
در پایان فرایند ثبت نام لوگو در سایت برای شما اطلاعات پیامک و همچنین کد پیگیری و شماره ثبت برند ارسال و نمایش داده می شود. حتما ان را یادداشت و ذخیره کنید تا در مراحل بعدی بتوانید از ان استفاده کنید.
زمان بررسی درخواست شما برای ثبت لوگو حدودا سه ماه از ورود اظهار نامه ممکن است به طول انجامد. البته این زمان حداکثری است. نهایتا باید با تایید درخواست شما تشکیل پرونده انجام شود که بهتر است وکلای حقوقی موسسه حقوقی فرداد این کار را برای شما انجام دهند.
ثبت نهایی نیازمند پرداخت هزینه های نهایی و همچنین اگهی های ثبت برند می باشد. پس از اولین انتشار اگهی لوگو در روزنامه رسمی دادگستری و روزنامه ای کثیر الانتشار زمانی یک ماه به برند داده می شود. اگر در این مدت فردی ادعا و شکایتی برای برند و لوگو شما نداشت گواهینامه ثبت برند برای شما به مدت ۱۰ سال صادر خواهد شد.
پس از ان در حدود هفته بعد اگهی دو باید برای برند در روزنامه رسمی صادر شود. بعد از ده روز کاری با ارائه نسخه کپی تقاضای اولیه ثبت لوگو و روزنامه اول و دوم باید برای صدور پروانه ده ساله ثبت لوگو اقدام شود. این فرایند هم ممکن است دو تا سه روز زمان نیاز داشته باشد.
چه کسانی ممکن است در خصوص ثبت لوگو شما معترض شوند؟

معمولا سه دسته از افراد ممکن است از ثبت لوگو و علائم تجاری شما را مورد اعتراض قرار دهند

۱- افرادی که برند و یا لوگو شما دقیقا مشابه و کپی از برند انها باشد
۲- افرادی که لوگو یا برند شما شباهت زیادی با لوگو انها داشته باشد و ممکن باشد موجبات تداخل برند شما با مشتریان او را فراهم نموده و اعتبار برند او از دست برود
۳- افرادی که مدعی مالکیت برند شما را دارند و معتقدند که برند قبلا توسط انها مورد استفاده بوده و یا کلا طرح برند از انها بوده و در واقع طرح به سرقت رفته باشد.
وجود نقص در پرونده ثبت لوگو شرکت و علائم تجاری
اگر نقصی در درخواست و پرونده شما برای ثبت لوگو دیده شود باید مطابق با راهنمایی و مشاروه کارشناسان حقوقی این مشکلات مرتفع شود و موارد اطلاع رسانی شود. این کار باید در زمان تعیین شده خود اداره مالکیت معنوی انجام پذیرد در غیر اینصورت اگر زمان از دست برود و یا در کل اظهارنامه ثبت لوگو رد شود امکان پیگیری دیگر نخواهد بود و باید مجددا و با رفع اشکالات ارائه شده برای ثبت لوگو اقدام شود.
آدرس اداره مالکیت صنعتی : تهران میدان امام خمینی ره  خیابان فیاض بخش ساختمان قدیمی بانک ملی اداره مالکیت صنعتی.

مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو و علائم تجاری

مدارک ثبت لوگو و علائم تجاری برای اشخاص حقوقی
یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت
کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد ۱۰*۱۰
مهر شرکت
مدارک ثبت لوگو و علائم تجاری برای اشخاص حقیقی
کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی
یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد ۱۰*۱۰

مدت زمان اعتبار ثبت لوگو و علائم تجاری

زمان اعتبار قانونی گواهی ثبت مالکیت علامت تجاری ده سال می باشد که این مدت با اعلام و درخواست مالک علامت تجاری برای دوره‌های ده ساله و با پرداخت هزینه های ثبت، قابل تمدید می باشد‌. لازم به ذکر است که یک مدت زمان ارفاقی  شش ماهه برای مالکینی که در زمان مقرر موفق به ثبت علامت نشده اند تعیین شده است که با پرداخت هزینه ثبت و جریمه تاخیر می توانند علام تجاری مورد نظر را مجددا ثبت کنند

از خدمات رایگان مشاوره موسسه فرداد رسا در زمینه ثبت لوگو و علائم تجاری شرکت خود بهرمند شوید

دیدگاه‌ها

10 سپتامبر 2021 - 10:14
لبلا امین رنجبر

فرشگاه پوشاک زنانه
هم لوگو میخوام هم ی برند یا اسم کوتاه چند حرفی کوتا و رسا باشه ممنونم

16 سپتامبر 2021 - 06:58
فرداد رسا

سلام . برای دریافت مشاوره کارآمد و روال کار خود در ساعات اداری با کارشناسان تماس حاصل بفرمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.