8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

026-32717893

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

فیسبوک

جستجو
 

ثبت شرکت

موسسه فرداد رسا > ثبت  > ثبت شرکت

ثبت شرکت

ثبت شرکت

ثبت شرکت : روند ثبتی در ثبت شرکتها را می دانید در این مقاله ما باید و نبایدهای ثبت شرکت را توضیح میدهیم که مراحل ثبت شرکت به چه شکلی می باشد و هزینه ثبت شرکت به چه میزان است و مدارک ثبت شرکت چیست در این مطلب با همه این موارد آشنا می شوید  از خدمات تخصصی ثبت شرکت فوری موسسه فرداد رسا بهرمند شوید .
فرصت های اقتصادی ایران را بیشتر بشناسیم !!!
ایران به لحاظ پتانسیل اقتصادی کشور فوق العاده ای است که توانسته خود را در سطح جهانی مطرح کند و به لحاظ موقعیت جغرافیایی کشوری استراتژیک محسوب می شود. ایران به لحاظ تکنولوژی در سطح خوبی قرار دارد و بازار خوبی برای حضور سرمایه گذاران است.
موقعیت راهبردی ایران، پتانسیل مناطق آزاد، تسهیل قوانین تجاری، کمک فدراسیون جهانی مناطق آزاد به جذب سرمایه گذاری در ایران و شناختی که شرکت های خارجی نسبت به بازار جذاب ایران پیدا کرده اند، مشوق خوبی برای حضور تجار در بازار ایران و فرصتی کم نظیر برای تامین مالی طرح ها و پروژه هایِ ایران خواهد بود مناطق آزاد می تواند از حضور شرکت های خارجی، تکنولوژی روز و سرمایه آنها برای پیشرفت مناطق و ایجاد اشتغال بهره مند شوند این مناطق می تواند با جذب سرمایه، ارزش افزوده زیادی برای منابع طبیعی و معدنی ایران ایجاد کنند.
مزایا و ویژگی‌های اقتصاد ایران

 • هجدهمین اقتصاد برتر دنیا
 • رشد مثبت اقتصادی
 • جمعیت جوان و تحصیلکرده
 • غنی به لحاظ ذخایر طبیعی
 • زیرساختهای اقتصادی قوی و گسترده

مزیتها به لحاط ذخایر طبیعی و معدنی

 • تنوع درحوزه های اقتصادی وغنی به لحاظ ذخایر هیدروکربنی ونفتی
 • چهارمین تولید کننده نفت در جهان
 • دارای دومین ذخایر گازی جهان
 • حائز رتبه دهم در صنعت توریسم و رتبه پنجم در اکوتوریسم
 • بزرگترین وبیشترین میزان صنایع در حوزه خاورمیانه وشمال آفریقا
 • رتبه های چهارم تا دهم دنیا در تولید روی وکبالت
 • حائز رتبه برتر در ذخایر آلومینیوم، منگنز و مس در جهان
 • رتبه چهارم دنیا به لحاظ تنوع تولیدات محصولات کشاورزی در جهان

اصلاحات اقتصادی در چارچوب برنامه پنجم
– ۲۰ میلیارد دلارسرمایه گذاری بخش خصوصی وسرمایه گذران خارجی در صنعت نفت وگاز
– کاهش میزان بی کاری به ۷% از ۱۳ % فعلی از طریق ایجاد سالانه یک میلیون شغل جدید در کشور
– بهبود نظام تامین سلامت کشور
– توسعه روابط بین الملل
– دو برابر شدن حجمGDP کشور
خصوصی سازی گسترده
– ۸۰% از دارایی های دولت باید به بخش خصوصی منتقل شود
– ۴۰% از این انتقال از طریق سهام عدالت صورت خوهد پذیرفت
– ۴۰% از خصوصی سازی فوق نیز ار کانال بازار بورس تهران صورت خواهد پذیرفت
– دولت کماکان مالکیت ۲۰% از دارایی ها را در دست خواهد داشت
– حجم کل دارایی ها واموال دولت ۱۲۰ میلیارد دلار می باشد
– از این میزان ۶۳ میلیارد دلار طی ۵ سال گذشته خصوصی شده است
– با تکمیل روند خصوصی سازی سهم دولت در تولید ناخالص داخلی از ۸۰ % به ۴۰% کاهش خواهد یافت
با توجه به مطالب ذکر شده می توان نتیجه گرفت که ایران دارای پتانسیل ها و منابع طبیعی و انسانی و جغرافیایی بسیار مناسبی جهت سرمایه گذاری و راه اندازی شرکت های تجاری مختلف در بخش خصوصی می باشد. حال که صحبت از تاسیس و راه اندازی شرکت در ایران شد خوب است مطالبی را در مورد قوانین تجارت در ایران و ثبت شرکت در ایران بدانیم : شرکت از اجتماع ۲ یا چند نفر شریک یا سهامدار و یا موسس با اهداف مشترک (معمولا تجاری) تشکیل می شود که بر اساس نوع آن اعضا یا شرکا سود حاصله را بین خود طبق اساسنامه تقسیم می کنند.

چه کسانی در ایران می توانند اقدام به ثبت شرکت کنند؟

به موجب قوانین ایران،کسانی که می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند به شرح ذیل می باشند:
۱٫کلیه ی اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند.
۲٫دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزء هیئت مدیره،مدیر عامل و یا بازرسین شرکت باشند.
۳٫اشخاص خارجی می توانند بدون شریک ایرانی به صورت مالکیت ۱۰۰% در ایران شرکت ثبت نمایند.
۴٫چند شرکت با هم می توانند بدون وجود اشخاص حقیقی شرکت مستقلی ثبت نمایند.(Joint Venture) به منظور ایجاد اشتغال در ایران،سعی شده است تا این روند در ایران راحت طی گردد.

مزایای ثبت شرکت

فعالیت به صورت رسمی و قانونی:
با ثبت شرکت در ایران تمام فعالیت‌‌های تجاری به صورت رسمی و قانونی انجام می‌شوند و اعتبار بیشتری خواهند یافت. همچنین تمام فعالیت‌های شرکت تحت کنترل و نظارت قانون قرار می‌گیرد، بنابراین افراد حقیقی و حقوقی تمایل بیشتری برای همکاری با شرکت‌های ثبت شده خواهند داشت.
مسئولیت مشترک تمام شرکا و جلب اطمینان اشخاص ثالث (پس از ثبت شرکت) : مسئولیت مالی و حقوقی تمام فعالیت‌های یک شخص حقیقی به عهده خود شخص خواهد بود؛ در صورتی که در شرکت ثبت شده تمام اعضای هیأت مدیره و شرکا درباره همه اعمال شرکت در برابر اشخاص ثالث مسئولیت داشته و ملزم به پاسخگویی از طریق قانونی هستند. بنابراین همه مسئولیت‌ها به عهده یک نفر نخواهد بود که این موضوع به نفع تک تک شرکا و از طرفی اشخاص طرف معامله با شرکت نیز خواهد بود و موجب اطمینان بیشتر اشخاص و شرکت‌ها جهت تعامل با شرکت ثبت شده خواهد شد.
حمایت قانون از حقوق تمام طرفین شرکت (شرکا، کارمندان و طرفین همکار) : در زمینه‌ی شراکت شرکا بدون شک شراکت به صورت حقوقی نسبت به شراکت به صورت شخصی به نفع همه شرکا خواهد بود. با ثبت شرکت تمام جزئیات، مقدار درصدهای سهام و سایر حقوق شرکاء به صورت قانونی و مکتوب در اساسنامه و سایر اسناد شرکت قید شده و قابل استناد است. بنابراین در پیشامدهایی همچون اختلافات احتمالی مابین اعضاء و همچنین در مقابل اشخاص ثالث روند حل اختلافات و مشکلات نسبت به شراکت شخصی بسیار ساده‌تر و مدون و از طریق قانون قابل پیگیری خواهد بود.
شرکت کردن در مناقصه‌ها و مزایده‌‌ها (پس از ثبت شرکت) : همه ساله مناقصه‌ها و مزایده‌های بزرگ و مهم بسیاری به صورت دولتی و خصوصی برگزار می‌شود که در آن سازمان‌های عمومی و شرکت های بزرگ، خرید و ارائه کالا یا خدمت مورد نیاز خود را به رقابت و مسابقه می‌گذارند که سود و درآمد سرشاری برای طرفین این معامله به همراه خواهد داشت. تقریبا شرکت کردن در اکثر مناقصه‌ها و مزایده‌های مهم تنها به صورت شخص حقوقی (شرکت ثبت شده) امکانپذیر است، بنابراین یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت امکان حضور در مناقصه‌ها و مزایدها و برخورداری از مزایای اینگونه از معامله‌ها است.
دریافت و واگذاری نمایندگی رسمی (پس از ثبت شرکت) : اغلب شرکت های معتبر برای پیشگیری از مشکلات قانونی و حقوقی احتمالی مایل به اعطای نمایندگی به شرکت های ثبت شده هستند و با اشخاص حقیقی همکاری نمی‌کنند و یا در صورت همکاری شرایط سخت‌تری را نسبت به شرکتها برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. بنابراین ثبت شرکت راه مناسبی برای اخذ نمایندگی شرکتهای مهم و فعالیت به عنوان زیر مجموعه یک برند معتبر می‌باشد.
شفافیت در اطلاع‌ رسانی به مشتری‌ها و اشخاص ثالث و جلب اعتماد آن‌ها : تمام سوابق و اطلاعات با اهمیت یک شرکت از جمله تاریخ ثبت شرکت، اسامی تمام اعضای هیئت‌مدیره و سِمت آن‌ها، دارندگان حق امضاء، نشانی قانونی شرکت، موضوع فعالیت شرکت، شعبه های شرکت، میزان سرمایه ثبت شده و هرگونه تغییرات شرکت به صورت کامل در روزنامه رسمی کشور ثبت می‌شود و قطعا چنین شفافیتی موجب جلب اعتماد مشتریان و افزایش اعتبار شرکت خواهد شد.
ثبت رسمی سابقه شرکت و بهره‌برداری از عنوان شرکت (پس از ثبت شرکت) : با ثبت شرکت به علت ثبت رسمی تاریخ آغاز فعالیت شرکت، با گذشت زمان و بیشتر شدن مدت فعالیت، اعتبار شرکت نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین در تمام فعالیت‌های تجاری و غیر تجاری این نام ثبت شده شرکت است که می‌تواند به شرکت اعتبار بخشیده و باعث اعتماد و شناخته شدن شرکت بین اشخاص و اصناف باشد.
اخذ مجوزهای مورد نیاز، امتیازات و اعتبارات گوناگون مانند دریافت وام (پس از ثبت شرکت) : در بسیاری از موارد امتیازات و اعتبارات دولتی، انواع وام‌های بانکی و مجوزهایی که دریافت آن از ارگان‌ها و نهادهای دولتی برای انجام فعالیت‌های مختلف الزامی است تنها به شرکت های ثبت شده تخصیص می‌یابد و اشخاص حقیقی از دریافت چنین مزایایی بی‌بهره هستند.
انواع شرکت های تجاری در ایران
قانون تجارت ایران در ماده ی ۲۰،شرکت های تجارتی را بر ۷ قسم و به شرح زیر احصاء نموده است:
۱_شرکت های سهامی ۲_شرکت تضامنی ۳_شرکت با مسئولیت محدود ۴_شرکت مختلط غیر سهامی  ۵_ شرکت مختلط سهامی  ۶_شرکت نسبی ۷_شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرایط ثبت شرکت

ثبت شرکت سهامی عام : شرکت سهامی عام نوع دیگری از شرکت‌ سهامی است که قسمتی از سرمایه‌ی آن توسط فروش سهام به افرادی غیر از مؤسسان شرکت تأمین می‌شود
شرایط ثبت شرکت سهامی
حداقل شرکا در شرکت سهامی عام ۵ نفر است.حداقل سرمایه پانصد هزار تومان  و حداقل هیات مدیره یا مدیران ۵ نفر و مسئولیت شرکا به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک می باشد. اعضای هیئت مدیره در شرکت‌ سهامی عام تنها از میان سهامداران انتخاب می‌شوند و نباید ممنوعیت قانونی برای تجارت داشته باشند و همچنین تعداد اعضای آن‌ باید حداقل ۳ نفر باشد. مدت‌زمان مدیریت در شرکت‌های سهامی عام حداکثر ۲ سال است و بعد از آن می‌تواند تمدید شود. البته ناگفته نماند که اعضای هیئت مدیره یا هریک از مدیران می‌توانند توسط مجمع عمومی عادی عزل شوند.
برای انتخاب مدیران در شرکت‌های سهامی عام قوانینی وجود دارد. اشخاص حقوقی می‌توانند برای مدیریت شرکت انتخاب شوند که در این صورت باید یک نفر را به‌عنوان نماینده‌ی دائمی خود انتخاب کنند. اعضای علی‌البدل در صورت فوت، استعفا یا سلب شرایط مدیران جای آن‌ها را می‌گیرند.
همچنین اعضای هیئت مدیره باید در اولین جلسه‌ی خود فردی را به‌عنوان رئیس و فرد دیگری را به‌عنوان نایب‌رئیس شرکت انتخاب کنند.
برای نام‌گذاری شرکت‌های سهامی عام و خاص یک قانون وجود دارد. طبق این قانون، در شرکت‌های سهامی عام عبارت «شرکت سهامی عام» باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله ذکر شود.
ثبت شرکت سهامی خاص : حداقل شرکا در شرکت سهامی خاص ۳ نفر است.حداقل سرمایه صد هزار تومان  و حداقل هیات مدیره یا مدیران ۳ نفر و مسئولیت شرکا به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک می باشد.
شرایط ثبت شرکت سهامی خاص
در شرکت‌های سهامی خاص عبارت «شرکت سهامی خاص» باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله ذکر شود.
در شرکت‌های سهامی خاص حداقل ۳۵ درصد سرمایه باید به‌صورت نقدی در یکی از شعب بانک به امانت گذاشته و سند آن ارائه شود. ۶۵ درصد باقیمانده از این مبلغ باید در تعهد سهامداران باشد. همچنین برخلاف شرکت‌ با مسئولیت محدود، انتخاب بازرس اصل و علی‌البدل در شرکت‌های سهامی خاص اجباری است. بازرس به فردی گفته می‌شود که وظیفه‌ی نظارت بر اعمال و تصمیم‌گیری مدیران را بر عهده دارد. بازرس علی‌البدل نیز یک بازرس جایگزین است که در صورت فوت، استعفا یا سلب شرایط بازرس اصلی، وظایف او را انجام می‌دهد.
مدت مدیریت در این شرکت‌ها حداکثر ۲ سال و البته قابل تمدید است. مدیران شرکت باید الزاما از میان سهامداران انتخاب شوند یا تعداد سهام وثیقه‌ی مقررشده در اساسنامه‌ی شرکت را تهیه کنند و به صندوق شرکت بدهند. همچنین انتخاب روزنامه‌ی کثیرالانتشار برای درج آگهی‌های دعوت شرکت اجباری است.
سود در شرکت‌های سهامی خاص به نسبت تعداد سهام سهامداران تقسیم‌ می‌شود و حق رأی نیز به تعداد سهام هر فرد در شرکت بستگی دارد.
ثبت شرکت با مسئولیت محدود : حداقل شرکا در شرکت سهامی خاص ۲ نفر است.برای حداقل سرمایه محدودیتی وجود ندارد و حداقل هیات مدیره یا مدیران ۱ نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکا به میزان سهم الشرکه هر شریک می باشد.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود
یک شرکت با مسئولیت محدود با اشتراک ۲ یا چند نفر و به‌منظور انجام امور تجاری تأسیس می‌شود. در این نوع شرکت‌ هر یک از سهامداران فقط به میزان مبلغ سرمایه‌ی خود در مورد بدهی‌ها و تعهدات شرکت مسئول هستند. این نوع شرکت‌ با مشارکت حداقل ۲ نفر قابل ثبت است و نام هیچ کدام از آن‌ها نباید در نام شرکت استفاده شود. همچنین عبارت «با مسئولیت محدود» در کنار نام اصلی شرکت ذکر می‌شود. حداقل سرمایه‌ی لازم برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود، ۱ میلیون ریال است و افزایش دادن سرمایه در آن اختیاری است. در این شرکت‌ها مبلغ سرمایه‌ی کل به مدیرعامل شرکت داده می‌شود و او باید نسبت به دریافت این مبلغ اقرار کند؛ اما ضرورتی برای ارائه‌ی گواهی بانکی نیست. انتخاب بازرس اصل و علی‌البدل در شرکت‌های با مسئولیت محدود اختیاری است.
ثبت شرکت تضامنی : شرکت‌ تضامنی، شرکتی است که بین ۲ یا چند نفر به‌منظور امور تجاری و با نام مخصوص تأسیس می‌شود.
شرایط ثبت شرکت تضامنی  :
در شرکت تضامنی حداقل شرکا ۲ نفر است ،برای حداقل سرمایه محدودیتی وجود ندارد،حداقل هیات مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکا نامحدود است و هر شریک مسئولیت کامل دارد.
در این‌گونه شرکت‌ها اگر دارایی شرکت برای پرداخت بدهی‌های آن کافی نباشد، هر یک از شرکا باید تمام قروض را پرداخت کنند. در نام این شرکت‌ها عبارت «شرکت تضامنی» به همراه نام یکی از شرکا ذکر می‌شود.
ثبت شرکت نسبی : شرکت نسبی، شرکتی است که بین ۲ یا چند نفر و به‌منظور امور تجاری تأسیس می‌شود. مسئولیت هریک از مؤسسان شرکت یکسان نیست و به‌اندازه‌ی سرمایه‌ای است که در شرکت گذاشته‌اند.
شرایط ثبت شرکت نسبی :
نام‌گذاری این شرکت‌ها از قانون خاصی تبعیت می‌کند. در اسم این شرکت‌ها عبارت «شرکت نسبی» باید با نام حداقل یکی از شرکا ذکر شود. در صورت آورده نشدن اسم همه‌ی شرکا، باید عبارت‌هایی مانند «شرکا» و «برادران» حتما در نام شرکت آورده شود.
حداقل شرکا در شرکت نسبی ۲ نفر است.برای حداقل سرمایه محدودیتی وجود ندارد و حداقل هیات مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و  مسئولیت شرکا به نسبت سهم الشرکه هر شریک می باشد.
ثبت شرکت مختلط سهامی : این شرکت‌ها با همکاری بین شرکای سهامی و ۱ یا چند نفر شریک ضامن تأسیس می‌شوند. شرکای سهامی دارای سهامی با ارزش یکسان هستند و مسئولیتشان نیز به‌اندازه‌ی میزان سرمایه‌شان است. افراد ضامن دارای سرمایه به شکل سهام نیستند و مسئولیت بدهی‌های شرکت را بر عهده دارند.
شرایط ثبت شرکت مختلط سهامی :
در نام این‌گونه شرکت‌ها نیز عبارت «شرکت مختلط» همراه با نام حداقل یکی از شرکای ضامن آورده می‌شود.
در شرکت مختلط سهامی حداقل شرکا ۲ نفر است ،برای حداقل سرمایه محدودیتی وجود ندارد،حداقل هیات مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکای ضامن نامحدود و شرکای سهامی به میزان مبلغ اسمی هر شریک می باشد.
ثبت شرکت مختلط غیر سهامی : در شرکت مختلط غیر سهامی حداقل شرکا ۲ نفر است ،برای حداقل سرمایه محدودیتی وجود ندارد،حداقل هیات مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکای ضامن نامحدود و شرکای غیر سهامی به میزان سهم الشرکه می باشد.
شرایط ثبت شرکت مختلط غیر سهامی :
این شرکت‌ها که بین ۱ یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند شریک با مسئولیت محدود، بدون انتشار سهام و به‌منظور امور تجاری تأسیس می‌شوند. در این شرکت‌ها فرد ضامن مسئول بدهی‌هایی است که ممکن است علاوه بر دارایی‌های شرکت پیدا شوند. شریکان با مسئولیت محدود فقط به‌اندازه‌ی سرمایه‌ی خود مسئولیت دارند. در نام چنین شرکت‌های عبارت «شرکت مختلط» همراه با نام حداقل یکی از شرکای ضامن آورده می‌شود.
ثبت شرکت تعاونی : شرکت تعاونی، شرکتی است که از افراد حقیقی و حقوقی تشکیل شده است. درواقع عده‌ای از افراد هم‌صنف یا تناسبی مانند دوست‌ها، همسایه‌ها و خویشاوندان برای رسیدن به منافع مشترک دور هم جمع می‌شوند و برای مواردی مانند تهیه‌ی مسکن باهم همکاری می‌کنند. هدف از راه‌اندازی چنین شرکت‌هایی رفع نیازمندی‌ های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا از طریق همکاری و کمک متقابل به یکدیگر است. این شرکت‌ها به اعضای خود متکی هستند و نه به سرمایه. اعضایی که در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند سهم یکسانی از سود ندارند؛ اما همه‌ی آن‌ها به واسطه‌ی عضویتشان دارای یک حق رأی هستند. این حق رأی با افزایش مقدار سهام افزایش پیدا نمی‌کند.
شرایط ثبت شرکت تعاونی :
عضویت برای همه‌ی افرادی که محل فعالیت یا سکونتشان به شرکت نزدیک است و به خدمات شرکت احتیاج دارند آزاد است.
حداقل شرکا در شرکت تعاونی ۷ نفر است.برای حداقل سرمایه محدودیتی وجود ندارد و حداقل هیات مدیره یا مدیران ۳ تا ۷ نفر و  مسئولیت شرکا در صورت سهامی بودن به میزان مبلغ اسمی هر سهامدار و در صورت غیر سهامی بودن با توجه به تراضی شرکا در اساسنامه می باشد.
تعداد اعضای این شرکت‌ها نباید کمتر از ۷ نفر باشد و شرط عضویت در آن‌ها خریدن حداقل یک سهام است.

مراحل ثبت شرکت

وفق ماده ۱۹۷ ق.ت که می گوید:”در ظرف ماه اول تشکیل شرکت خلاصه شرکت نامه و منضمات آن طبق نظامنامه وزارت عدلیه اعلان خواهد شد”.انتشار ثبت در ظرف ماه اول تشکیل شرکت به انضمام خلاصه ای از شرکت نامه و پیوست های آن منتشر می گردد.صدور آگهی ثبت شرکت در روزنامه ی رسمی،آخرین اقدام جهت ثبت شرکت محسوب می شود.
پس از فراهم نمودن مدارک فوق ،می بایست با ورود به سامانه ی اداره ی ثبت شرکت ها (به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir) ،اطلاعات خواسته شده را تکمیل نموده و مدارک مورد نیاز را در آن بارگذاری کنید.تکمیل اطلاعات متقاضی،اولین مرحله برای ثبت شرکت از طریق سامانه می باشد. مراحل مربوط به درج اطلاعات متقاضی به شرح ذیل می باشد:
– وارد نمودن شماره ملی شخص در صورت ایرانی بودن و شماره گذرنامه در صورت خارجی بودن. سپس معلوم کردن نوع شرکت که آیا شعبه ی خارجی است یا نمایندگی یک شرکت خارجی.
– وارد کردن اطلاعات مربوط به نام متقاضی(نام، نام خانوادگی،…)
– وارد نمودن سمت متقاضی مبنی بر اینکه اصیل است یا وکیل.
– درج اطلاعات مربوط به امضاکننده دفتر. (یعنی شخصی که اطلاعات شرکت را در اداره ثبت شرکتها تأیید می کند).
– مشخص کردن سمت امضا کننده دفتر که آیا از مدیران است یا شرکاء یا سهامداران یا وکیل رسمی وسپس کلیک بر روی کلید گام بعدی.

مراحل ثبت سامانه ای شرکت در سامانه ثبت شرکتها پس از درج اطلاعات متقاضی

 1. وارد نمودن پنج اسم انتخابی برای نام شرکت به ترتیب اولولیت.
  با انتخاب نام شرکت یک کد رهگیری به شما داده می شود. بدین منظور، در قسمت اسامی درخواستی،پنج نام را به ترتیب اولویت وارد کنید.
  لازم به توضیح است، برای برخی از اشخاص حقوقی،ثبت نام پیشنهادی آن ها منوط به دریافت مجوز از مراجع ذیصلاح می باشد که متقاضیان قبل از ارائه تقاضای ثبت تاسیس باید نسبت به اخذ مجوز اقدام و آن را به مدارک خود ضمیمه کند.
 2. درج موضوع شرکت بر اساس نوع فعالیت و مدت آن. ابتدا انتخاب نوع فعالیت بالاترو سپس مدت فعالیت بر اساس اینکه محدود یا نامحدود باشد و در صورت محدود بودن تعیین حداکثر مدت فعالیت به ماه.
 3. درج آدرس مرکز اصلی شرکت با کد پستی و یک تلفن ثابت.
 4. تعیین سرمایه شرکت.
 5. تعیین تعداد و ارزش سهم برای شرکت
 6. درج مشخصات اعضای شرکت. مشخصات اشخاص حقیقی چون نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و… و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی. کد پستی جهت افراد حقیقی و حقوقی و شماره ثبت جهت افراد حقوقی.
 7. پر کردن اطلاعات مربوط به نمایندگان قانونی. نماینده مورد نظر، نوع نمایندگی، مستند نمایندگی، شماره و تاریخ مستند نمایندگی. و تاریخ شروع و پایان نمایندگی در صورت وجود نماینده.
 8. تکمیل اطلاعات سال مالی شرکت و اطلاعات روزنامه شرکت با انتخاب از فهرست روزنامه شرکت.
 9. تایپ اطلاعات متن اظهارنامه، اساسنامه و شرکتنامه.
 10. انتخاب گزینه تأیید مدارک مورد نیاز، پذیرش نهایی و دریافت رسید پذیرش اینترنتی.
 11. امضای مدارک تأییدشده و پرینت شده از طریق سامانه توسط اعضای شرکت.

بعد از اتمام، سامانه یک شماره ثبت می دهد که برای چاپ در روزنامه به آن احتیاج خواهد بود.
-ارسال مدارک تقاضای ثبت شرکت از طریق پست
پس از پذیرش اینترنتی از طریق سامانه و اخذ تاًییدیه ی پذیرش ، باید نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمائم آن ها را امضا و از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال فرمایید.
– حضور در اداره ثبت
پس از آنکه درخواست ثبت شرکت در دو نسخه با ضمایم تسلیم متصدی ثبت گردید یک نسخه از آن در پرونده ضبط کرده و مندرجات آن را در دفتر مخصوص ثبت شرکت ها به ثبت می رساند و متصدی مزبور نسخه ثانی آن را با قید تاریخ و شماره ثبت پس از امضاء و مهر به متقاضی تسلیم می نماید و متعاقباَ صاحبان امضاء مجاز ، دفتر مخصوص را امضاء می کنند .
– درج آگهی در روزنامه ی رسمی جمهوری اسلامی ایران
صدور آگهی ثبت شرکت در روزنامه ی رسمی،آخرین اقدام جهت ثبت شرکت محسوب می شود. مطابق ماده ۱۹۷ ق.ت در ظرف ماه اول تشکیل هر شرکت ، خلاصه شرکت نامه و منضمات آن طبق آیین نامه وزارت دادگستری اعلان خواهد شد.

مدارک ثبت شرکت

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ایران عبارتند از :
_ دو برگ تقاضانامه
_ دو برگ شرکت نامه
_ دو جلد اساسنامه
_فتوکپی شناسنامه برابر اصل شرکاء
_ کارت ملی برابر اصل شرکاء
_ صورت جلسه مجمع عمومی مؤسسین و هیئت مدیره
_ گواهی عدم سوءپیشینه هیت مدیره و مدیرعامل
مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی :
۱-دو برگ اظهارنامه‌ی تکمیل شده‌ی شرکت سهامی خاص و امضا ذیل اظهارنامه توسط کلیه‌ی سهام داران
۲-دو جلد اساسنامه‌ی شرکت سهامی خاص و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه‌ی سهام‌داران
۳- دو نسخه صورت جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین که به امضای سهام‌داران و بازرسین رسیده باشد
۴-دو نسخه صورت جلسه‌ی هیأت مدیره که به امضای مدیران منتخب مجمع، رسیده باشد
۵-فتوکپی شناسنامه‌ی کلیه‌ی سهام‌داران و بازرسین ( برابر اصل در دادگستری‌)
۶- ارائه‌ی گواهی پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه‌ی شرکت از بانکی که حساب شرکت در حالِ تأسیس در آنجا باز شده
است.

تذکر: درصورتی که مقداری از سرمایه‌ی شرکت، آورده‌ی غیرنقدی باشد ( اموال منقول و غیرمنقول ) ارائه‌ی تقویم
نامه‌ی کارشناس رسمی دادگستری، الزامی است و در صورتی که اموال غیرمنقول، جزء سرمایه‌ی شرکت قرار داده شود؛
ارائه‌ی اصل سند مالکیت، ضروری است.
۷-ارائه‌ی مجوز در صورت نیاز، بنا به اعلام کارشناس اداره‌ی ثبت شرکت‌ها.
مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تضامنی  :
۱) دو برگ تقاضانامه
۲) دو برگ شرکت‌نامه
۳) دو نسخه اساسنامه
۴) فتوکپی شناسنامه‌ی شرکا
۵) مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز .
مدارک لازم جهت تاسیس شرکت سهامی عام
١- دو نسخه اظهارنامه
٢- دو نسخه اساسنامه
توضیح: اینکه از طرح اساسنامه این مجلد می توان بعنوان اساسنامه استفاده نمود ودر این مرحله در ماده ٦ اساسنامه سرمایه
ای که در هنگام پذیره نویسی تعهد شده به اضافه ٢٠% سرمایه تعهد شده توسط موسسین قید گردد.
٣- دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
٤- دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره ( تعداد مدیران حداقل پنج نفر میباشد)
٥- آگهی دعوت مجمع موسسین در روزنامه تعیین شده
٦- فتوکپی شناسنامه مدیران ( در مورد اشخاص حقوقی ارائه برگ نمایندگی الزامی است )
٧- گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل ٣٥% سرمایه شرکت
٨- ارائه مجوز یا موافقت اصولی یا مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز
مدارک لازم جهت پذیرش موسسات غیر تجاری  :
-تکمیل دو نسخه تقاضانامه موسسات غیرتجاری
۳-تکمیل دو نسخه اساسنامه موسسات غیرتجاری
۴-کپی شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیات مدیره و شرکاء ( در دفاتر اسناد رسمی)
۵-کپی کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و شرکاء ( در دفاتر اسناد رسمی)
۶- درصورتیکه اعضاء هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند ، ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده( در سربرگ
شرکت ) و کپی شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی .
۷- ارائه اصل وکالتنامه یا کپی برابر اصل وکالتنامه.
۸-ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه.
مدارک ثبت شرکت‌های تعاونی : (هر کدام در ۴ نسخه)
۱٫ صورت جلسه‌ی تشکیل مجمع مؤسس و اولین مجمع عمومی عادی و اسامی اعضا و هیأت مدیره‌ی منتخب و بازرسان و مدیرعامل شرکت
۲٫اساسنامه‌ی مصوب مجمع عمومی
۳٫درخواست کتبی ثبت
۴٫ طرح پیشنهادی و ارائه‌ی مجوز وزارت تعاون
۵٫ رسید پرداخت مقدار لازم التأدیه‌ی سرمایه
۶٫مدارک دعوت تشکیل اولین جلسه‌ی مجمع عمومی عادی
۷٫ موافقت‌نامه‌ی تشکیل شرکت یا اتحادیه
۸٫ مجوز ثبت شرکت یا اتحادیه
– اولین هیأت مدیره‌ی منتخب شرکت تعاونی، مکلف است پس از اعلام قبولی با انجام تشریفات مقرر نسبت به ثبت تعاونی اقدام نماید.
– لازم به تذکر است که به موجب مقررات وزارت تعاون، سرمایه‌ی تأمین یا تعهدشده از طرف اعضا در مرحله‌ی تأسیس شرکت،
نباید کمتر از ۵۱ درصد کل سرمایه‌ی شرکت باشد و هر تعاونی وقتی ثبت و تشکیل می‌گردد که حداقل یک سوم سرمایه‌ی آن
تأدیه و در صورتی که به صورت نقدی و جنسی باشد؛ تقدیم و تسلیم شده باشد. اعضای تعاونی نیز مکلفند مبلغ پرداخت
نشده‌ی سهم خود را ظرف مدت مقرر در اساسنامه تأدیه نمایند.
مدارک ثبت شرکت مختلط غیرسهامی  :
۱٫یک نسخه‌ی مصدق از شرکت نامه
۲٫یک نسخه‌ی مصدق از اساسنامه (اگر باشد )
۳٫اسامی شرکت یا شرکای ضامن که سمت مدیریت دارند.
مدارک شرکت مختلط سهامی :
۱٫یک نسخه‌ی مصدق از شرکت نامه
۲٫ یک نسخه‌ی مصدق از اساسنامه
۳٫ اسامی مدیر یا مدیران شرکت
۴٫نوشته‌ای با امضای مدیر شرکت، حاکی از تعهد پرداخت تمام سرمایه و پرداخت واقعی لااقل ثلث از آن سرمایه
۵٫سوابق مصدق از تصمیمات مجمع عمومی در موارد مذکور در مواد ۴۰ ،۴۱ و ۴۴
۶٫نوشته‌ای با امضای مدیر شرکت، حاکی از پرداخت تمام سرمایه‌ی نقدی شرکای ضامن و تسلیم تمام سرمایه‌ی غیرنقدی با تعیین قیمت حصه‌های غیرنقدی

هزینه ثبت شرکت

به طور کلي اگر مراحل ثبت شرکت در ایران را مورد بررسي قرار دهيم، به اين نتيجه خواهيم رسيد که هزينه هاي واريزي به علاوه سرمايه اوليه ثبت يک شرکت هزينه آنچناني ندارد. اما اين فقط يک سري هزينه هاي مربوط به واريزي هاي رسمي ثبت يک شرکت در ایران مي باشد. هزینه ثبت شرکت در ایران به طور کلی به موضوعات و موارد مختلفی بستگی دارد که هر کدام از این موارد می تواند در تغییر هزینه ثبت شرکت در ایران تاثیر گذار باشد . به عنوان مثال سرمایه شرکت که به طور میانگین حداقل سرمایه در ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت مسئولیت محدود و ثبت موسسه غیرتجاری که از عمده موارد ثبتی در کشور ایران می باشد یک میلیون ریال می باشد اما هر مقدار این سرمایه بالاتر باشد ، بر میزان هزینه شرکت در ایران نیز تاثیر مستقیم دارد. هر یک از انواع شرکتهای قابل ثبت تعرفه های هزینه ای مخصوص به خود را دارند.
هزینه ثبت شرکت در ایران شامل دو قسمت است . قسمت اول هزینه های واریزی به اداره ثبت شرکتها که به عنوان هزینه های دولتی شناخته می شود و قسمت دوم حق الزحمه می باشد که دستمزد وکیل ثبت شرکت می باشد .
هزینه تعیین و استعلام نام شرکت
هزینه تنظیم اساسنامه شرکت + اوراق ثبتی
هزینه پستی ثبت شرکت
هزینه حق الثبت
هزینه حق الدرج یا درج در روزنامه محلی
به طور کلی ثبت شرکت در ایران در دو نوبت روزنامه می گردد ، ابتدا در روزنامه محلی که هزینه آن در اداره ثبت شرکتها پرداخت می شود و دومی در روزنامه رسمی کل کشور که پرداخت هزینه آن به صورت اینترنتی است . طریقه ی محاسبه ی حق الدرج در اداره ثبت شرکتها بستگی به تعداد خطوط موجود در آگهی تاسیس شرکت دارد و هر چقدر موضوع شرکت بیشتر و تعداد اعضاء بیشتر باشد هزینه حق الدرج افزایش می یابد .
هزینه پاکت ، پوشه و دیگر متعلقات پرونده
هزینه مربوط به پاکت اداره پست ، پوشه مربوطه و همچنین گیره
هزینه روزنامه رسمی کل کشور
پس از ثبت شرکت و پرداخت مرحله اول روزنامه یا همان حق الدرج می بایست نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی شرکت در سامانه روزنامه رسمی به آدرس http://www.rrk.ir اقدام نمود. لازم به ذکر است برای پرداخت هزینه لازم است ابتدا در سامانه مربوطه ثبت نام نود و عضوی از سایت شد. نحوه محاسبه روزنامه رسمی نیز بستگی به میزان موضوع و تعداد اعضاء شرکت دارد و به صورت آنلاین و علی الحساب محاسبه می گردد که می توان در همان سامانه نسبت به پرداخت اینترنتی آن اقدام نمود .
هزینه مربوط به وکیل مربوطه و همچنین سایر خدمات موسسه .
نکته دیگر اینکه در تهران بخواهید شرکت ثبت کنید تا در شهرستان قیمت‌ها متفاوت است حتی شهرستان‌های کلان مانند اصفهان و شیراز ثبت شرکت قیمتی به مراتب بیشتری نسبت به شهرستان های کوچک خواهند داشت.

مدت زمان لازم برای ثبت شرکت
به طور نرمال زمانی که به طول می انجامد تا ثبت شرکت در ایران صورت گیرد ۳۰ الی ۴۵ روز کاری است.

مشاوره ثبت شرکت

ثبت شرکت در ایران در موسسه حقوقی فرداد رسا با حضور وکلا و کارشناسان با تجربه صورت می پذیرد و تمامی فرآیندها در زمان ثبت شرکت در ایران به شما اطلاع داده خواهد شد.موسسه حقوقی فرداد رسا سعی بر این دارد با اطلاع رسانی دقیق و رعایت نکات مهم در هنگام ثبت شرکت شما را از تمام موارد مورد نیاز از ابتدا تا انتهای فرآیند ثبت شرکت آگاه سازد و پس از انتخاب این اختیار را خواهید داشت که خود تصمیم به همکاری با این موسسه را اتخاذ نمایید.برای ثبت شرکت خود می توانید به موسسه حقوقی فرداد رسا تماس حاصل کنید و در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه تمامی امور مربوط به ثبت شرکت در ایران را انجام دهید.جهت طی کردن مراحل مربوط به ثبت شرکت در ایران و همچنین بهره گیری از راهنمایی های مورد نیاز با کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی فرداد رسا تماس حاصل فرمایید.

الزامات پس از ثبت شرکت

پس از ثبت شرکت اقداماتی به صورت اجباری می بایست انجام گیرد. این موارد عبارتند از:
۱-انجام امور مالیاتی و تشکیل پرونده دارایی
۲-اخذ کد اقتصادی
۳-پلمپ دفاتر تجارتی

ثبت شرکت فوری را با ما تجربه کنید

برای انجام دادن کاری قبل از هر اقدامی حداقل باید با یک نفر که در آن زمینه خبره است مشورت نمایید. بسته به نوع کاری که قصد ورود به آن را دارید میزان و مقدار مشاوره تفاوت دارد .مراجعه به متخصص در هر رشته ای یک امر بدیهی و عقلانی است. ثبت شرکت در ایران واصول حاکم بر آن نیز از این امر مستثنی نیست و اطلاع از قوانین و قواعد حاکم بر انواع ثبت شرکت ضروری می باشد. قبل از اینکه شرکت به ثبت برسد باید مراحل زیادی را طی کند که برخی از مدیران به رویه اداری آن آشنایی کافی ندارند و در بسیاری از موارد ثبت شرکت در ایران به تعویق می افتد که ضرر آن متوجه شرکت و موسسان می شود.
پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که به منظور جلوگیری از صرف هزینه‌های گزاف و سنگین ناشی از تکرار مراحل ثبت شرکت در ایران بر اثر اشتباهات ثبتی و اتلاف زمان و از همه مهمتر پیشگیری از ایجاد هرگونه نقصی در پرونده‌ی شما ، از یک مشاور آگاه و دلسوز استفاده کنید.به این منظور کارشناسان و مشاوران متعهد و با تجربه موسسه حقوقی فرداد رسا جهت مشاوره ثبت شرکت در ایران در خدمت شما هستند.

از خدمات مشاوره رایگان ثبت شرکت موسسه فرداد رسا بهرمند شوید

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

تماس با کارشناسان حقوقی