ثبت برند فارسی

ثبت برند فارسی : مراحل ثبت برند فارسی شرایط ثبت برند فارسی هزینه ثبت برند فارسی مشاوره ثبت برند فارسی از موسسه فرداد رسا .

برند یا علامت تجاری، نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط شما را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه ‌ها یا اشخاص متمایز نماید.
برند فارسی به برندی اطلاق می شود که حتما در یکی از فرهنگ های معتبر فارسی (نظیر فرهنگ دهخدا) وجود داشته باشد.در غیر این صورت برندی که دارای معنای لاتین باشد ولی به صورت فارسی به نگارش درآید هم جز برند لاتین محسوب می شود.ثبت برند فارسی سبب ایجاد تمایز کالاها یا خدمات یک شرکت با کالا و خدمات سایر شرکت ها می باشد و به مشتریان کمک می کند که محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
برند یا علامت تجاری می تواند شامل یک کلمه اسم خاص و یا  شکل و یا هردو اینها در کنار هم جهت معرفی محصول و انحصاری کردن نام کالا باشد. هر شخص حقیقی یا حقوقی با توجه به نوع فعالیت خود می تواند برای کالای مورد نظر خود در حیطه فعالیت خود نام و علامت تجاری انحصاری انتخاب و ثبت نماید و این نام یا علامت تجاری ( برند ) به صورت کاملا انحصاری در اختیارصاحب برند  است و در صورت استفاده بدون کسب اجازه از صاحب برند به هر شکلی ، قابل پیگرد قانونی است.
چرا ثبت برند فارسی ؟ : اگر نام برند شما به زبان فارسی و نه فقط رسم الخط فارسی باشد، بنابراین مشمول مراحل و قوانین ثبت برند فارسی می‌شوید. ضمن آنکه برندهای فارسی هیجان، عواطف و احساسات مصرف کنندگان خود را بیشتر برمی‌انگیزانند و بر ارزش کالا یا خدمات  می‌افزاید.
با آنکه ثبت برند یا ثبت علامت تجاری اختیاری است اما دولت ثبت علائم کالاهای داروهای اختصاصی (اسپسیالیته) مورد استعمال طبی یا بیماری، مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوص باشند، نوشیدنی‌ها و آب های گازدار، لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود را اجباری کرده است.
صدور گواهی ثبت علامت تجاری یا برند از اداره مالکیت صنعتی به منزله صدور یک سند معتبر است که امتیازات گوناگونی را برای مالک خود به همراه می آورد.زمانی که گواهی ثبت برند فارسی از سوی اداره مالکیت صنعتی صادر می گردد ، در واقع این گواهی یک سند معتبر است که می تواند مزایای زیادی برای مالک برند داشته باشد.ثبت برند فارسی و در کل ثبت برند شامل تمامی مشاغل مختلف و محصولات متفاوت است که این محصولات می توانند در زمینه های مختلف از قبیل بازرگانی ، تولیدی ، فروشگاهی و … باشند ، به عبارت دیگر ثبت برند فارسی سبب افزایش اعتبار کالا یا خدمات بوده و حمایت دولت را در پشتیبانی از صاحب برند به ارمغان می آورد.هر برندی صاحب یک ارزش مالی است که این ارزش مالی به عوامل زیادی بستگی دارد.یکی از عواملی که بر ارزش مالی برند موثر است نوع انتخاب نام تجاری است که با توجه به واحد و اتحادیه مربوطه باید متفاوت باشد.از دیگر عواملی که بر ارزش مالی برند موثر است نوع کالا و فارسی یا انگلیسی بودن برند است ، به علاوه توجه به مقررات ثبت برند فارسی و ثبت برند لاتین و همچنین نحوه تبلیغات و بازاریابی برند نیز از جمله دیگر عوامل موثر بر میزان ارزش برند است.

علامت تجاری یا برند فارسی در موارد زیر قابل ثبت نیست:

  • نتواند کالاها یا خدمات یک مؤسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد.
  • خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
  • مراکز تجاری یا عمومی را به‌ویژه در مورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند.
  • عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم، یا سایر نشانهای مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی تأسیس‌شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن‌که توسط مقام صلاحیت‌دار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
  • عین یا به طرز گمراه‌کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است.
  • عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن‌که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
  • عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت‌شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

مراحل ثبت برند فارسی

ثبت برند فارسی توسط متقاضی : نخست به سامانه اداره مالکیت صنعتی ورود کنید  و گزینه ثبت اظهارنامه الکترونیکی را انتخاب کنید اگر اطلاعی در خصوص تکمیل این اظهارنامه ندارید حتما از اشخاص مجرب در این زمینه راهنمایی بگیرید زیرا اظهارنامه ای که درست پرنشده باشد با اخطار رفع نقص مواجه می شود. ابتدا می بایست مشخص کنید برند خود را به صورت حقیقی یا حقوقی قصد به ثبت رساندنش را دارید و با انتخاب هرکدام مراحل ثبت برند به صورت مجزا پیش میرود . شما متقاضیان محترم باید کالاهای خود را برای ثبت  با توجه به مجوز خود انتخاب نمایید چنانچه از طبقات کالاهای خود اطلاعی ندارید از کارشناسان  موسسه حقوقی فرداد رسا راهنمایی بگیرید بعد از تکمیل اظهارنامه مدارک مورد نیاز ثبت برند فارسی را در همین سایت  بارگذاری کرده و ارسال  نمایید و وجه ثبت برند و علامت تجاری را که در سامانه  مشخص شده به صورت اینترنتی واریز کرده و منتظر بررسی کارشناس اداره مالکیت صنعتی می مانید. در صورتی که همه اطلاعات وارده صحیح باشد و نقصی در پرونده وجود نداشته باشد بعد از گذشت دو الی سه ماه آگهی تقاضای  ثبت برند در تهران صادر میگردد.لازم است پیش از هرنوع اقدام برای ثبت برند از سامانه استعلام برند و علامت و نام تجاری به آدرس iripo.ssaa.ir   استفاده نمایید.

ثبت برند فارسی توسط موسسه فرداد رسا : در بدو امر مشاوره ای تخصصی در این زمینه لازم می باشد کارشناسان موسسه فرداد رسا کلیه اطلاعاتی که شما در زمینه ثبت برند فارسی میخواهید را  با شما  در میان میگذارند و مدارک لازم را به شما اعلام میکنند و لازم است که شما  این مدارک را در مدت زمان اعلام  شده در اختیار کارشناس ما بگذارید. مابقی مراحل از طریق کارشناس موسسه فرداد رسا پیگیری میشود که شامل تنظیم تخصصی اظهارنامه ثبت برند فارسی ، تعیین طبقات کالاهای درخواستی با بررسی جواز شما و نیاز متقاضی ثبت نام سامانه ای و ارسال مدارک لازم به اداره مالکیت صنعتی می باشد.  چنانچه پرونده شما دچار نقص باشد رفع نقص میگردد و در آخر پرداخت مبالغ دولتی به ادره مالکیت صنعتی با گذارندن مدت زمان مقرر و انتشار آگهی ثبت علامت تجاری وکیل پرونده ثبت علامت شما به اداره رفته و تشکیل پرونده می دهد و آگهی تقاضای ثبت برند فارسی را تحویل می گیرد. بعد از دریافت آگهی در روزنامه رسمی ثبت نام به عمل می آیدو برای آگهی ۱۰ ساله برند فارسی اقدام می شود. شما میتوانید برای کسب  اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت نشان تجاری و ثبت شرکت با مشاورین ما در ارتباط باشید.در صورتی که کار خود را به موسسه فرداد رسا بسپارید کلیه مراحل فوق الذکر توسط وکیل ثبت برند و علامت تجاری برای شما به انجام خواهد رسید.

مشاوره ثبت برند

شما برای پیمودن مراحل ثبت برند نیاز به مشاوری آگاه و متخصص دارید تا به شما در زمینه ثبت برند کمک کند، همچنین شما برای پیمودن مسیر ثبت برند نیاز دارید تا اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشید تا در روند ثبت برند فارسی شما خللی به وجود نیاید. موسسه فرداد رسا مفتخر است با تکیه بر دانش و تجربه کارشناسان خود در زمینه  ثبت شرکت و همچنین مشاوره ثبت برند فارسی آمادگی این را دارد تا به شما متقاضیان عزیز کمک کند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند فارسی

۱٫ارائه کپی برابر اصل پروانه بهره برداری یا مجوز تولید یا جواز کسب
۲٫کپی آگهی تاسیس شرکت و آگهی تغییرات شرکت ( در صورت وجود )
۳٫کپی برابر اصل مدارک شناسایی صاحبان حق امضاء شرکت
۴٫ ده نمونه از کپی علامت مورد نظر  حداکثر در ابعاد ۱۰ * ۱۰ سانتی متر و تدوین شرحی از علامت و توصیف آن و مستند معنایی نام مورد نظر در فرهنگ لغات فارسی
۵٫ارائه وکالتنامه ، چنانچه امور توسط وکیل انجام می شود.
نقص پرونده یا مشابهت برند فارسی : این پاسخ در مرحله بررسی برند فارسی توسط اداره ثبت برند ها به این معناست که احتمال این وجود دارد مجوز، یا مدارک دچار مشکل شده باشد و یا تکمیل نباشد، که در این صورت نیاز است تا پیگیری شود و برای رفع نقص اقدام شود. و دیگر احتمالات که بصورت جزئی در این مرحله به شما اعلام می شود. پس از رفع نقض و مشکل مانند مرحله نوع ۱ که تایید بود عمل می شود. با این تفاوت که اطلاعات و مدارک تکمیل خواهد شد.
نکته : معمولا نگرانی افراد از ثبت برند درگیری های مالیاتی و عوارض مربوط به آن است ، که در اینجا متذکر شویم که ثبت برند هیچ ارتباط مستقیمی با پرداخت مالیات و عوارض دارایی ندارد.
مدت اعتبار علامت تجاری فارسی: مدت اعتبار علامت تجاری در ایران ده سال است. چنانچه صاحب علامت بخواهد به استفاده از علامت خویش ادامه دهد باید در سال پایانی، اعتبار علامت خود را تمدید کند در غیر این صورت به نام اشخاص دیگر قابل ثبت است.

هزینه ثبت برند فارسی : به منظور ثبت برند فارسی هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد.
علاوه بر هزینه های واریزی ،هر علامت تجاری چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت
در مورد متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس،تقاضاهای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت(اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی)می نمایند
برای اعلام هزینه نهایی ثبت برند فارسی ابتدا نیاز است تا کارشناسان و متخصصان ثبت برند ما در موسسه حقوقی فرداد نام و علامت شما را مورد بررسی قراردهند و اقدام به استعلام آن نمایند
از خدمات مشاوره ثبت برند موسسه فرداد رسا بهرمند شوید .

مطلب مرتبط : ثبت برند لاتین

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.