8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

026-32717893

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

فیسبوک

جستجو
 

استعلام ثبت برند

موسسه فرداد رسا > ثبت  > استعلام ثبت برند

استعلام ثبت برند

استعلام نام برند : سامانه استعلام برند , استعلام آنلاین برند , استعلام نام برند قبل از ثبت , چرا باید استعلام نام برند انجام دهیم؟
استعلام نام برند قبل از ثبت آن صورت می گیرد و در واقع اولین مرحله در ثبت برند است.داشتن علامت تجارتی اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.  برای علامت ، گواهی ثبت علامت صادر خواهد شد.
حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسی محسوب می شود که علامت خود را به ثبت برساند.
آیا علامت تجاری قابل نقل و انتقال است؟
علامت تجارت قابل نقل و انتقال است و باید وفق مقررات قانون ثبت علایم و اختراعات ایران به ثبت برسد .
اجازه استفاده از علامت ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد
مدت اعتبار ثبت علامت برای هر بار ١٠ سال است.
آیا امکان ثبت چند علامت تجاری وجود دارد؟
امکان ثبت چند علامت تجاری وجود دارد البته برای ثبت علامت تجاری باید به تعداد آنها اظهارنامه جداگانه داده شود.
تغییرات مربوط به نشان (علامت تجاری) رسمیت نخواهد داشت مگر اینکه به ثبت رسیده باشد.
در انتخاب نام برند و ثبت برند به چه مواردی باید توجه داشت؟
ابتدا لازم است که برای انتخاب نام برند چند نکته مهم را در نظر گرفت. اول اینکه اسامی مشهور را نمی توان ثبت کرد. در ضمن اگر نام انتخابی با نام برند دیگری بیش از ۵۰% تشابه داشته باشد نیز قابل ثبت نمی باشد. البته این حالت در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر اتفاق می افتد. البته این کافی نیست که نام یا علامت شما قبلاً ثبت نشده باشد بلکه باید هیچ نام یا علامت مشابهی نیز با نام یا علامت شما ثبت نشده باشد. مشابهت های عینی، شکلی، آوایی و عرفی باعث خواهد شد که درخواست ثبت علامت یا نام مورد نظر شما توسط سازمان ثبت اسناد رد شود و شما مجبور خواهید شد پس از گذشت حدود ۶۰ روز، مجدداً نام یا علامت دیگری را برای ثبت درخواست کنید.یکی از مواردی که در ثبت برند ممنوع می باشد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد. بنابراین برای جلوگیری از رد نام، می توان از نام های مختلط و چند سیلابی برای ثبت برند در طبقه شلوغ، استفاده کرد. اگر برندی که می خواهید ثبت کنید دارای لوگو نیز باشد، بهتر است از طرح های ساده و قابل فهم و زیرکانه  و در عین حال زیبا استفاده نمود. به طور کلی ثبت برند به شکل حقیقی یا حقوقی انجام می گیرد. و شما می توانید از یک برند هم نام فارسی آن را ثبت کنید و هم نام انگلیسی آن را. برای انتخاب نام برند شئونات اسلامی را باید حتما مد نظر داشت زیرا در غیر این صورت با ابطال مواجه خواهید شد. اگر برند شما ثبت شده باشد ولی به شکل  متقلبانه ای شبیه به یکی از برندهای مشهور باشد، این موضوع از طرف صاحبان برند قابل شناسایی می باشد و حتی اگر ثبت هم شده باشد، قابلیت ابطال یا برگشت دارند.
برای جلوگیری از انتخاب برند تکراری و عواقب آن و انتخاب یک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانید  از استعلام برند به کمک  مشاوران ” موسسه حقوقی فرداد ” استفاده نمایید.
مزایایی استعلام نام برند ( علامت تجاری )
– عدم ثبت نام برندهای تکراری که قبلا به ثبت رسیده اند.
– عدم اتلاف هزینه و وقت اضافی برای ارسال مجدد برند و علامت تجاری
– عدم تشابه با برند رقبا
– اطلاع  از برندهای ثبت شده و تخصیص برند به طبقات کاری مختلف جهت  ثبت نام تجاری مورد علاقه

چگونه استعلام نام برند کنیم؟

مرحله اول : مراجعه به سامانه روزنامه رسمی کشور برای استعلام نام برند به نشانی http://rrk.ir
یکی از روش های استعلام برند مراجعه به سامانه روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir  می باشد.در این روش، پس از اینکه وارد سامانه فوق شدید با مراجعه به قسمت آگهی های قانونی ، با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی، اسامی مورد نظر را وارد نموده و از میان روزنامه های جستجو شده به استعلام برند مورد نظر بپردازید. در صورت تکراری بودن نام برند و عنوان تجاری می بایست از انتخاب همان نام خودداری به عمل آورند. بدین ترتیب، از اتلاف زمان و هزینه نیز جلوگیری خواهد شد.
در صورت نیاز به کمک درجهت انجام استعلام نام برند خود  شما عزیزان می توانید از راهنمایی های مشاوران مجرب ما در موسسه حقوقی ” فرداد ” بهره بگیرید.
مرحله دوم: بررسی مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و ثبت اسم تجاری
برند انواع متفاوتی دارد و برای هر یک مدارک مورد نیاز متفاوت می باشد . چنانچه برند شما لاتین باشد باید کارت بازرگانی داشته باشید یا چنانچه برند حقوقی باشد و به اسم شرکت ثبت شود مدارک ثبت شرکت نیز مورد نیاز است . به علاوه مجوز فعالیت شما در رشته شغلی تان و مدارک شناسایی نیز باید تهیه و تکمیل گردد.
مراجعه به سامانه ثبت برند
پس از استعلام نام برند و تهیه مدارک نوبت به مرحله آخر و اصلی ثبت برند می رسد در این مرحله با مراجعه به سایت اداره مالکیت به آدرس ipssaaa.ir  باید اظهارنامه برند شامل مشخصات ، شرکت یا شخص متقاضی برند ، و مشخصات خود برند را نیز وارد نمایید و پذیرش نهایی اظهارنامه ثبت برند را انجام دهید و منتظر تاییدیه و پذیرش آن بمانید . این اظهارنامه باید با دقت پر شود تا با ابلاغیه رد اظهارنامه مواجه نشوید بنابراین توصیه می کنیم که از موسسات ثبتی همچون “موسسه حقوقی فرداد “جهت ثبت اظهارنامه برند استفاده کنید تا به مشکل برخورد نکنید. بعد از تایید اظهارنامه باید برندتان در روزنامه رسمی آگهی شود و پس از یک ماه آگهی دوم را باید چاپ کنید و بعد از آن  با اطمینان ازعدم وجود اعتراض به برند آگهی شده گواهی ثبت برند که ده سال معتبر است با پیگیری اداری و حضوری برای شما یا شرکت شما صادر می گردد و البته قابلیت تمدید بعد از ده سال را دارد.

فرآیند ثبت الکترونیکی برند

برای ثبت برند خود ابتدا باید وارد سایت مالکیت صنعتی به آدرس sherkat.ssaa.ir شوید سپس در کادر سمت چپ سایت گزینه مالکیت معنوی را  انتخاب نمایید و سپس به قسمت خدمات الکترونیک رفته و در قسمت اظهارنامه ی الکترونیکی به قسمت اول ثبت اظهارنامه ی علامت رفته و گزینه موافق هستم را کلیک نمایید تا مراحل ثبت اظهارنامه نمایان شود. ابتدا در قسمت اول اطلاعات اظهار نامه را باید وارد کنید. نوع اظهارنامه نیز باید  انتخاب شود سپس افزودن مالک را کلیک کرده و با توجه به اینکه  می خواهید برندتان حقیقی یا حقوقی باشد مراحل را تکمیل نمایید. در قسمت ثبت، درخواست اظهارنامه جدید را دارم را انتخاب نمایید. مرحله اول شامل اطلاعات شخصیت حقیقی یا حقوقی می باشد. قسمت ورد اطلاعات فرد ابلاغ گیرنده، شماره تماس وارد شده رمز ابلاغیه های بعدی را دریافت می کند .در قسمت ورود اطلاعات وکیل یا نماینده قانونی، اگر متقاضی ثبت برند وکیل بود باید گزینه وکیل دادگستری را انتخاب نمایید و اگر وکیل نبود، یکی از شرکاء  یا مدیران شرکت را باید به عنوان متقاضی معرفی کرد، بنابراین گزینه یکی از مدیران را باید انتخاب نمود. در قسمت انتخاب کالا برحسب مجوز های موجود اگر شماره طبقه کالای درخواستی را بدانید باید گزینه ” شماره کالای درخواستی را می دانم ” را انتخاب کنید در غیر این صورت گزینه دوم باید انتخاب شود و نام محصول را می توان وارد  کرد تا کارشناس مربوطه با توجه به نوع کالایی که برای ثبت برند اقدام شده است، طبقه برند را مشخص نماید. در مرحله دوم باید مدارک ثبت علامت تجاری را بارگذاری کرد. اگر تعداد مدارکی که باید بارگذاری شود بیشتر بود می توان از گزینه افزودن ضمائم اختیاری استفاده نمود. در مرحله سوم تمامی اطلاعاتی که وارد سامانه شده است به شما نمایش داده می شود و اگر درست باشد گزینه تایید اطلاعات را می زنیم. در مرحله چهارم که مرحله پایانی می باشد، باید هزینه ثبت برند را از درگاه های اینترنتی واریز نمود و شماره اظهارنامه و رمز عبور را از طریق شماره موبایلی که در سامانه وارد کرده اید دریافت نمایید. حداکثر ۲ الی ۳ ماه طول می کشد تا مدارک برند شما بررسی شود و نتیجه  در سایت اعلام گردد. سپس تشکیل پرونده توسط وکیل انجام می شود و مبالغ واریزی به موکل اعلام می گردد. بعد از واریز مبلغ توسط موکل، از طریق روزنامه رسمی قوه قضاییه روزنامه رسمی ابتدایی علامت و واریز مبلغ از طریق درگاه اینترنتی به شکل آنلاین انجام می شود. زمان انجام این کار دوماه برای تکمیل مدارک و شروع به کار طول می کشد و چهار ماه و نیم تا صدور پروانه ۱۰ ساله اولیه طول می کشد و سپس کار تمام است.
 اعتبار قانونی علائم تجاری ثبت شده چه مدت است؟
هر برند پس از ثبت به مدت ده سال اعتبار دارد و این مدت قابل تمدید است . پروسه ثبت برند نیز ۳۵-۴۵ روزکاری زمانبر است .

از خدمات مشاوره رایگان ثبت برند موسسه فرداد رسا بهرمند شوید

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

تماس با کارشناسان حقوقی