مشاوره ثبت برند

مشاوره ثبت برند : امروزه ثبت برند در امور تجاری به مسئله مهمی برای فعالان اقتصادی تبدیل شده و کارشناسان موسسه فرداد رسا بر آن شدیم مطلبی در مورد مزایای ثبت برند و علامت تجاری و توضیح این مهم که مشاوره ثبت برند چگونه می تواند راهگشای شما در مورد ثبت برند باشد .

برند و یا علامت تجاری چیست : برند یا علامت یا برند تجاری یک آرم مشخص است که اجناس و خدمات به خصوص که توسط شخص یا تشکیلات خاصی تولید و فراهم شده‌اند را متمایز می‌کند. منشأ آن به زمان باستان بر می‌گردد؛ وقتی که صنعت گران امضاها یا علائم خود را روی آثار هنری و کاربردی خود چاپ می‌کردند. در طی سالها این علامت‌ها جای خود را به سیستم امروزی ثبت و حفاظت آرم تجاری دادند. این نظام به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند که از کالاها و خدماتی که ماهیت و کیفیت آنها مورد نظرشان است و با آرم مخصوص مشخص شده‌اند، بهره بگیرند.البته امروزه پروسه این کار مقداری تخصصی شده که با مشاوره ثبت برند از مشاوران اهل تخصص به راحتی می توان از برند خود حفاظت نمود.

مزایای ثبت برند : یا علامت تجاری یکی از مهمترین مطالب مربوط به برند به شمار می‌رود. در عرصه تجارت داخلی و بین المللی به دلیل سرعت بسیار بالای رشد و ایجاد صنعت‌ها و فعالیت‌های تجاری مختلف، هر روزه شرکت‌های فراوانی برای پیدا کردن بازار مخصوص خود پای در عرصه رقابت می‌گذارند. بسیاری از آن‌ها با ایده‌های نو، طرح‌های جدید و اسامی منحصر به فرد شروع به فعالیت می‌کنند. ولی در این بین هستند شرکت‌هایی که خواسته و ناخواسته نام شرکت‌های دیگر و یا اسامی مشابه را برای تجارت خود به کار می برند.
اهمیت ثبت برند : در این زمان بیش از پیش علامت تجاری و برند دارای اهمیت هستند. با این که شرکت‌ها می‌توانند برند خود را به ثبت نرسانند و هیچ الزام قانونی برای ثبت علامت تجاری وجود ندارد، بسیاری از افراد برای پرهیز از سوء استفاده دیگران اقدام به این کار می کنند .

ضرورت مشاوره ثبت برند تجاری برای چیست؟

اصولا حفاظت از برند و علامت تجاری برای صاحبین کسب و کار اهمیت بالایی دارد و به علت تخصصی بودن فرآیند ثبت برند نیاز است از مشاوره ثبت برند بهره گرفت و با آگاهی و رضاییت خاطر کامل اقدام به این عمل نماید. آرام تجاری از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن کالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می‌کند. مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود

توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد.محافظت و مشاوره ثبت برند سبب می شود برند شما توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام‌ها اجازه متوقف کردن تخلف در این زمینه را دارند، تأیید ‌شود.از دیدگاه وسیع‌تر، علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این ابتکار را ترویج می‌دهند. حفاظت علائم تجاری همچنین مانع تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند. این نظام، آگاهی و امکان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش کالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممکن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می‌کند.

مهم ترین نکات مشاوره ثبت برند یا علامت تجاری را بدانیم !

چه علائمی قابلیت ثبت شدن دارند؟ : امکانات این مورد تقریباً نامحدود است. علائم تجاری می‌توانند یک یا ترکیبی از چند کلمه، حرف یا عدد باشند. می‌توانند شامل نقاشی‌ها، سمبل‌ها، نقش‌های سه‌بعدی مثل شکل و بسته‌بندی کالاها، علائم سمعی مثل موسیقی یا اصوات، رایحه‌ها و یا رنگ‌هایی جهت معرفی ویژگی‌ها باشند.

علاوه بر علائم تجاری که مشخص کننده منبع کالاها یا خدمات هستند، چند دسته علائم دیگر نیز موجود است. علائم اشتراکی متعلق به اتحادیه‌هایی که اعضاء آنها از آن علائم به منظور معرفی خود با یک سطح کیفی (یا سایر ملزومات آن اتحادیه) استفاده می‌کنند. مثلاً اتحادیه‌های معرفی‌کننده حسابداران، مهندسان یا معماران.

علائم تجاری غیر قابل ثبت : نشان و آرم‌های دولت ایران

پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اکبر

پرچم‌های منتسب به دولت و کشور ایران و هر پرچم منع شده توسط دولت ایران

علامت تجاری موسسات رسمی مانند هلال احمر، صلیب سرخ، رجاء، همراه اول و نظایر آن

کلمات و یا عباراتی که موهوم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی، ایران و امثال آن‌ها

واژه‌های عام : به عنوان مثال کلمه “رایانه” و یا ” کتاب” به تنهایی غیرقابل ثبت هستند، زیرا این کلمات واژه‌هایی عام برای کلیه محصولات با این نام هستند و نمی‌توان استفاده از این کلمات را انحصاری نمود.

واژه‌های توصیف کننده ( صفت‌ها) : این کلمات معمولا به منظور توصیف محصولات و اجناس به کار می‌روند. مثلا ثبت برند ” خوشمزه” برای انواع خوراکی به تنهایی و بدون پسوند قابل ثبت نخواهد بود، به دلیل اینکه کلمه خوشمزه می‌تواند توصیفی از تمام محصولات خوراکی محسوب گردد، بنابراین پذیرش انحصاری نمودن کلماتی چون “خوشمزه”، “شیرین” و … از جانب اداره مالکیت امری ناعادلانه در حق سایر تولید کنندگان محصولاتی با این توصیفات خواهد بود.

سوالات متداول در خصوص ثبت علامت تجاری

علامت ثبت شده ای هست که من در حال خرید آن هستم چگونه میتوانم برند را به نام خودم تغییر بدهم؟
اول اینکه شما باید همان جوازی را داشته باشید که فرد فروشنده دارد. یعنی در همان شاخه فعالیت کند و بعد اقدام به تغییر نام آن فرمایید.
مدارک مورد نیاز برای تغییر مدارک علامت تجاری چیست؟
کپی مدارک شناسایی فرد انتقال دهنده و انتقال گیرنده
ارائه جوازی در همان صنف انتقال دهنده
اصل پروانه ده ساله
ارائه صلح نامه محضری
برای تمدید علامت تجاری چه باید کرد؟
تمام مراحل اجرایی همانند مراحل اولیه ثبت علامت است و همان هزینه هم در بر دارد.
آیا ثبت برند حتما باید توسط وکیل انجام گیرد؟
خیر الزامی نیست شخص می تواند خود اقدام به ثبت علامت تجاری کند. (به جدول مقایسه ثبت علامت تجاری توسط خود و وکیل در بالای صفحه مراجعه کنید)
ثبت علامت تجاری چقدر زمان میبرد؟
ثبت علامت تجاری درمرحله اول به مدت ۲ ماه است تا تایید اسم شود. در مرحله بعدی ۴ماه و نیم زمان می برد تا پروانه ده ساله صادر شود.
آیا برای ثبت علامت تجاری داشتن جواز الزامی است؟
بله برای ثبت برند داشتن جواز یا پروانه بهره برداری الزامی است.
آیا می توان علامت تجاری را انتقال داد؟
بله مراحل ثبت آن همانند ثبت اولیه است با این تفاوت که گواهی ۱۰ ساله نیز در مدارک موجود است.
روزنامه دوم در علامت تجاری چیست؟
روزنامه دوم در ثبت علامت تجاری همان روزنامه ۱۰ ساله است.
آیا میتوان قبل از تشکیل پرونده به گونه ای مطلع شد که علامت تجاری مورد نظر مان قبلا” ثبت شده است یا خیر؟
بله می توانید با پرداخت هزینه ای اقدام به گرفتن استعلام علامت تجاری کنید. استعلام در این رابطه که آیا این اسم قبلا ثبت شده است یا خیر
آیا میتوانم نام مغازه خود را ثبت علامت تجاری کنم؟
بله متوانید در صورتی که جواز کسب خود را ارائه دهید نام را انحصاری کنید
آیا میتوان فقط با مدارک ثبتی شرکتم علامت تجاری یا لوگو ثبت کنم؟
خیر مدارک شرکتتان در صورتی در آن جوازی موجود نباشد برای ثبت علامت تجاری کافی نیست
چه مجوزی برای ثبت برند یا علامت تجاری باید ارائه بدهیم؟
جوازی در رابط با فعالیتی که در حال انجام آن هستید
پروانه بهره برداری چیست؟
پروانه بهر برداری در رابط با تولیدی ها و کارخانه ها توسط اتحادیه خاص همان صنف صادر میشود
آیا میتوان در یک علامت تجاری هم نماد شرکتمان باشد هم اسم آن؟
بله متوانید در علامت از هر دو استفاده کنید
آیا میتوان علامتی که در کشور دیگری ثبت شده است را در ایران نیز ثبت کرد؟
در صورتی که ثبت بین المللی شده باشد نمیتوانید در ایران نیز آن را ثبت کنید و در صورت ارجاء آن به ثبت پرونده رد خواهد شد

از خدمات مشاوره ثبت برند و علامت تجاری موسسه فرداد رسا بهرمند شوید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.