رتبه بندی یا اخذ گرید در ارس : رتبه بندی با توجه به میزان توانایی شرکت ها بر اساس نفرات و سوابق آن ها،تجربه ی کاری و ارائه بیمه یا نامه از تامین اجتماعی مبنی بر صحت انجام قرارداد مربوطه، توان مالی محاسبه شده ی شرکت بر اساس اظهارنامه مالیاتی آخرین سال کاری انجام می گیرد

شرکت ها و افراد موسس و هیئت مدیره شرکت ها باید برای دریافت رتبه چه شرایطی داشته باشند؟
از جمله شرایط عمومی تعیین صلاحیت شرکت ها واخذ گرید در ارس به موارد زیر می توان اشاره کرد :
هیچ یک از مدیران شرکت نباید کارمند دولتی باشد
شرکت باید در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد
شرکت واجد شرایط و امتیازات لازم جهت تعیین صلاحیت در رتبه مورد نظر طبق دستور العمل های لازم باشد.

شرایط هیئت مدیره شرکت برای اخذ گرید در ارس باید به شرح زیر باشد:

یک نفر لیسانس به بالا دارای حداقل ۳ سال سابقه از سالهای ۹۰و۹۱و۹۲و۹۳و۹۴ مثلا در حال حاضر اگر در شهریور ماه هستیم از شهریور ۴ سال پیش تا کنون باید ۳ سال سابقه ارائه شود.اگر یک مهندس در ۴ سال اخیر ۲ سال سابقه دارد و یکسال کمبود خود را می خواهد از سال ۸۸ یا ۸۹ به قبل تر پر کند نمی تواند مدرک خود را استفاده کند.بدیهی است که سوابق بیمه باید بعد از فارغ التحصیلی مهندس محاسبه شود.مهندسی که فارغ التحصیل ۲ سال پیش است به هیچ عنوان نمی تواند امتیاز آور محسوب شود.اگر شخصی فوق دیپلم دارد یعنی مثلا ۷ سال پیش فوق دیپلم گرفته و امسال هم موفق شده لیسانس خود را بگیرد سوابق او به عنوان فوق دیپلم محاسبه می شود.ولی امتیاز خوب این شخص این است که می تواند مدیر عامل هم بشود.چرا که مدیر عامل الزاما باید دارای مدرک لیسانس به بالاتر باشد و الزاما هم دارای ۳ سال سابقه مفید باشد.در این موارد امتیاز سوابق از فوق دیپلم محاسبه می شود و آخرین مدرک تحصیلی لیسانس اعلام می شود.اگر شرکتی دارای یک مهندس باشد که بعد از فارغ التحصیلی دارای ۷ سال سابقه تخصصی باشد که در ۴ سال اخیر ۳ سال آن پر باشد،این شرکت می تواند با همین یک مهندس،یک رتبه دریافت کند.مثلا یک مهندس که ۷ سال بیمه دارد می تواند به عنوان مدیرعامل شرکت انتخاب شود و این شرکت می تواند رتبه ۵ راه سازی خود را با همین یک نفر دریافت کند.توجه داشته باشیم حداکثر رتبه ای که با یک مهندس داده می شود ۱ رشته است.یعنی اگر مهندس ۲۰ سال هم سابقه مفید داشته باشد فقط و فقط می تواند یک رتبه اخذ کند ولی در گذشته با یک مهندس می توانستیم دو رشته هم اخذ کنیم که دیگر این قانون وجود ندارد.در هر رشته یک مهندس باید به عنوان مدیر عامل لحاظ شود و یک مهندس نیز به عنوان مکمل پس برای اخذ یک رتبه ۵ یا یک مهندس ۷ سال بیمه یا دو مهندس هر کدام ۳ سال بیمه که یکی از آنها به عنوان زمینه و یکی از آنها به عنوان مکمل استفاده می شود.

مراحل اخذ گرید در ارس :

نحوه رتبه بندی شرکت ها یا اخذ گرید در ارس به صورت زیر انجام می شود:
رتبه بندی شرکت یا اخذ گرید در ارس در سامانه ساجات با توجه به مستندات اطلاعات وارد شده در سایت  تشخیص داده شده و صلاحیت دوره بعد،از متقاضی دریافت و بررسی خواهد شد.چنانچه قبلاَ در این سامانه عضو نبوده اید باید یک کاربر جدید ایجاد نمایید.پس از ثبت نام می توان با وارد نمودن شناسه کاربری و گذرواژه که به آدرس ایمیل یا دامنه ir ارسال شده است وارد سامانه تکمیل ثبت نام ساجات شوید. رتبه بندی شرکت در سامانه ساجات با توجه به اطلاعات و مستنداتی که وارد سامانه شده تشخیص داده خواهد شد. بدیهی است در صورت عدم مطابقت مستندات با اطلاعات وارد شده در پرونده شرکت،امتیاز آن قرارداد برای شرکت لحاظ نخواهد شد.
به موجب آیین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاران ، معیارهایی برای تعیین صلاحیت تعیین گردیده است که کمیته تشخیص صلاحیت و رتبه بندی با توجه به این شاخص ها،امتیاز عوامل تعیین کننده شرکت مورد نظر را تعیین می نماید.چنانچه شرکت موفق به کسب حد نصاب امتیاز گردید و تعیین صلاحیت شد، گواهی رتبه صادر می گردد.

تعیین امتیاز پیمانکاران

۱-شاخصه نظام تضمین کیفیت
طبق آیین نامه ارزشیابی یا ارزیابی پیمانکار حداکثر امتیاز آن ۲۰ خواهد بود.
مواردی چون تشویق از سوی کارفرمایان مانند دریافت تقدیرنامه ،رضایتنامه یا تشویقی هرکدام یک امتیاز دارد و حداکثر امتیازی که در این بخش میتواند به آن اختصاص دارده شود ۱۰ امتیاط است.
یکی از موارد مهم در کسب امتیاز که حداکثر امتیازهای آن نیز ۲۰ امتیاز خواهد بود داشتن گواهینامه هایی مانند ایزو . . .خواهد بود که هر گواهینامه بین ۳ تا ۸ امتیاط به آن تعلق می گیرد.
پیمانکاران عزیز باید بدانند که داشتن ساختار ی مناسب در حوزه ضمانت کیفیت اهمیت خیلی بالایی دارد که امتیاز آن نیز ۱۰ تا خواهد بود ،این تشکیلات شامل مواردی مانند کنترل کیفیت مصالح یا بخض های کنترل پروژه می باشند.
۲-شاخصه توان مالی پیمانکاران
به احتمال زیاد پیمانکاران به اهمیت گردش مالی خود در کسب امتیاز آگاه هستند و می دانند که گردش مالی سالانه انها چه تاثیری را در کسب امتیاز رتبه بندی بر کار آنها خواهد داشت،براساس این شاخصه امتیاز ۱۰۰ به پیمانکارانی تعلق میگیرد که بیشتری گردش مالی را داشته اند و به تناسب گردش مالی بقیه پیمانکاران نیز امتیازاتی را دریافت می کنند اما حداکثر امتیازی که تعلق می گیرد ۱۰۰ می باشد.
۳-شاخصه مربوط به توانمندی مدیریتی و تجربه آنها
هر کار یا تجربه مدیریتی که در پنج سال گذشته پیمانکاران انجام شده است شامل دریافت امتیاز می شود که هر کار که معمولا همه کارها در رشته مورد نظر شامل آن می شوند در نهایت ۲ امتیاز برای پیمانکاران خواهد داشت.
همه کارهای پنج سال گذشته پیمانکاران که در رشته مورد نظر آنها نباشد هم شامل امتیاز برای آنها می شود اما نه به اندازه مورد بالا و چون این رشته بجز رشته مورد نظر می باشد شامل نهایت ۱ امتیاز می شود.
باز هم در این بخش ساختار سازمنی مورد توجه قرار گرفته و هر پیمانکاری که دارای گستردگی بیشتر در دو بخش طرح و اجرا را داشته باشد شامل حداکثر ۱۰ امتیاز خواهد شد.
تعداد کارهای پیمانکار شامل امتیاز میباشد که کارهای طرح و ساخت در ۵ سال گذشته شامل امتیاز می شوند که هر کدام از کارهای آنها دارای ۴ امتاز می باشد.
شاید برخی به فکرشان هم نرسد اما شرکت در مناقصات اهمیت بسزایی در کسب امتیاط دارد که با داشتن این سابقه می توانند ۱۰ امتیاز کسب نمایند.
پیمانکاران علاوه بر توجه و تمرکز بر روی کسب امتیازهای مثبت باید به مواردی که سبب می شود آنها شامل جریمه و امتیاز منفی شوند هم باشند چون مواردی چون تاخیر در اجرای پروژه برای آنها امتیاز منفی خواهد داشت که به ازای هر پروژه ۴ امتیاز از آنها کسر خواهد شد که این عدد بستگی به میزان بزرگی پروژه دارد، پس علاوه بر توجه به کسب امتیازات مثبت می باست حواسشان به از دست دادن امتیازاتشان هم باشد که امتیازاتی را که با هزینه و تجربه به دست ائرده اند به راحتی از دست ندهند.
۴- شاخصه توجه به تجربه کارکنان پر اهمیت و مهم
معمولا از نظر کارشناسان افرادی که به عنوان نماینده پیمانکاری معرفی میشود نشانه توان و تجربه پیمانکاری می باشد پس باید بدانیم که چه افرادی را و با چه تحصیلات و تخصصی به عنوان افراد مهم معرفی می کنیم در صورتی که این افراد سابقه ۵ ساله خوب و  قابل توجهی را داشته باشند می تواند برای شما ۵ امتیاز مثبت کسب نماید و این شاخصه تا ۵ نفر از کارکنان مورد توجه قرار می گیرد پس در این بخش با داشتن شرایط مناسب تا حداکثر ۲۵ امتیاز می توان کسب نمود.
۵- شاخصه خلاقیت پیمانکاران در انجام کارها
پیمانکاران اگر در سابقه خود ارائه مقالات خوبی را در زمینه تخصصی و فنی خود داشته باشند که این مقالات در مجلات معتبر و یا همایشها و گردهمایی های تخصص ارائه شده باشند می تواندد ۲۰ امتیاز دیگر نیز کسب کنند.
اختراعات و معرفی نوآوری های جدید که البته می بایست این موارد در دستگاهای ذیربط ثبت و تایید شده باشند، نیز می تواند ۲۰ امتیاز شیرین برای پیمانکاران کسب نماید.
پیمانکارانی که قصد دارن در میان این همه شرکت های پیمانکاری موفق باشند باید واحد تحقیق و توسعه را برای خود راه اندازی نمایند که البته جدا از پیشرفت شایان در کار انها می تواند ۱۰ امتیاز برای انها کسب نماید .
۶-شاخصه امتیاز امکانات و تجهیزات پیمانکاران
در این بخش  منظور از کسب امتیاز مربوط  به ماشین آلات ، همان امکانات و دارایی های سخت افزاری و فنی و حتی نرم افزاری پیمانکاران می باشد که به نسبت میزان دارایی پیمانکاران در این زمینه  و میزان دستگاههای تخصصی مرتبط با رشته کاری آنها به آنها امتیازاتی داده می شود که این امتیاز براساس توانایی آنها در همان زمان و توسط کارشناسان تعیین می شود.

رتبه مشاور در ارس شامل موارد زیر می باشد:

۱-مطالعات امکان سنجی طرح شامل شناسایی،توجیه فنی،اقتصادی،اجتماعی و زیست محیطی و بطور کلی فعالیت هایی که منجر به پذیرش و یا رد طرح
۲-مطالعات بنیادی،کاربردی و توسعه ای
۳-مطالعات موضوعی،بخشی،جامع و میان بخشی
۴-تهیه و تنظیم استانداردها،ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی
۵-طراحی مفهومی ،پایه،تفصیلی و اجرایی
۶-کنترل مهندسی
۷-نظارت بر اجرای طرح،نصب و بهره برداری
۸-برنامه ریزی و کنترل پروژه
۹-خدمات مهندسی ارزش
۱۰-طراحی و پیاده سازی نظام های کیفیت
۱۱-خدمات مدیریت و مدیریت طرح
۱۲-خدمات برنامه ریزی آموزشی و توسعه منابع انسانی
۱۳-پایش و ارزشیابی طرح ها
۱۴-خدمات مطالعات آماری

رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های پیمانکاری در ارس :

جهت اخذ گرید در ارس شرکت های پیمانکاری در ۱۱ رشته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:
رشته ساختمان
رشته صنعت و معدن
رشته راه و ترابری
رشته ارتباطات
رشته نفت و گاز
رشته تاسیسات
رشته کشاورزی
رشته آب
رشته انرژی
رشته مرمت آثار باستانی
رشته کاوش های زمینی

رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های انفورماتیک در ارس :

رتبه بندی شرکت های انفورماتیک در ۱۵ رشته تقسیم بندی می شوند که به شرح ذیل می باشد:
تولید و پشتیبانی موارد سخت‌افزاری  Mainframe
تولید و ارائه بخش های رایانه‌ ای غیرMainframe
تولید و ارائه قطعات جانبی و ملزومات
تولید و ارائه دستگاه‌های جانبی
تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای سفارش کاربر
تولید، ارائه و پشتیبانی پکیج های نرم‌افزاری از جمله نرم افزارهای محتوا محور
ارائه و پشتیبانی نرم‌افزارهای پایه، سیستم و ابزارها
خدمات شبکه‌های اطلاع رسانی
شبکه داده‌های مخابراتی و رایانه ای
تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات ( پنتست )
مشاوره، طرح ریزی و نظارت بر اجرای پروژه های انفورماتیکی
آموزش و پژوهش در حوزه های انفورماتیک
خدمات پشتیبانی در حوزه های انفورماتیک
سیستم های اتوماسیون صنعتی و سازمانی
ارائه سیستم های ویژه ( سایر )

بیشتر بخوانید

اخذ گرید پیمانکاری

 

اخذ رتبه ۳ مشاور

 

ثبت شرکت در ارس

 

ثبت برند در ارس

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.