خرید و فروش رتبه پیمانکاران : رتبه بندی شرکت ها و پیمانکاران نوعی معیار مهم در تشخیص صلاحیت شرکت ها و اندازه گیری و مقیاس گذاری برای تضمین صلاحیت انجام کار توسط شرکتها است.
رتبه بندی از نظر نحوه فعالیت شرکتها به دو دسته شرکتهای پیمانکاری و شرکتهای مشاور تقسیم میشوند.
برای رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری رتبه ۵ و ۴ و ۳ و ۲ و ۱ تعریف شده که که در واقع ۵ پائین ترین رتبه و ۱ بالاترین رتبه پیمانکاری میباشد معیار اصلی این شرکتها تعداد نیروی فنی و مهندسی حاضر در هیئت مدیره است.
برای رتبه بندی شرکت های مشاور نیز رتبه ۳ و ۲ و ۱ تعریف شده که ۳ پائین ترین و ۱ بالاتربن رتبه برای رتبه بندی محسوب می شود در این شرکتها ی مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی، امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت ها نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.
از آنجایی که فرآیند و مراحل ثبت و رتبه بندی شرکت ها زمان بر میباشد، بسیاری از پیمانکاران و کارآفرینان فرصت و زمان انجام فرآیند اداری ثبت و رتبه بندی را ندارند ونیز گاهی رسیدن به رتبه های بالا در گرید و رتبه بندی شرکت زمان بر و مستلزم هزینه می باشد و در برخی موارد راحت ترین راه برای بدست آوردن چنین رتبه هایی خرید شرکت با رتبه بالا می باشد.در واقع بهترین راه پیشنهادی به آنها خرید مالکیت و سهام شرکت های صلاحیت دار. این اشخاص قبل از خرید و فروش شرکت باید آگاهی کافی در این زمینه را داشته باشند تا بدون صرف هزینه و زمان زیاد به نتیجه دلخواه خود برسند.
نکاتی مانند نوع شرکت (شرکت سهامی خاص یا شرکت با مسئولیت محدود و…)،‌ رتبه دار بودن یا نداشتن رتبه بندی شرکت،‌ نوع و پایه رتبه بندی شرکت (مانند: رتبه پیمانکاری ،‌ رتبه مشاور و…)،‌ مدت ثبت شرکت و همچنین دارا بودن کد اقتصادی و نداشتن بدهی مالیاتی توسط آن شرکت باید مورد توجه قرار بگیرد.
برای شرکت در مناقصه و مزایده‌های دولتی باید نسبت به خرید رتبه بندی اقدام کنید. در واقع باید شرکتی خریداری کنید که دارای رتبه بندی یا گرید مناسب در زمینه فعالیت تخصصی شما باشد.
هزینه خرید و فروش رتبه پیمانکاری
برای خرید و فروش شرکت و رتبه بندی نمی‌توان قیمت مشخصی تعیین کرد. برای این که قیمت شرکت ثبت شده و قیمت رتبه بندی (قیمت گرید) به مسائل مختلفی بستگی دارد، بنابراین قیمت فروش شرکت و رتبه بندی به صورت توافقی و با توجه به نظر خریدار و فروشنده تعیین و نقل و انتقال آن انجام می‌گیرد.
نکاتی که در مورد قیمت شرکت های پیمانکاری حائز اهمیت میباشد:
۱٫  شهر محل ثبت شرکت
۲٫  نوع شخصیت حقوقی (سهامی خاص/ محدود)
۳٫  تعداد رتبه های شرکت
۴٫  مبلغ ریالی کارکرد شرکت در واقع پروژه هایی که شرکت از طریق مناقصات انجام داده و به اتمام رسانده
مزایای خرید و فروش رتبه پیمانکاری
خرید و فروش رتبه پیمانکاری و یا خرید شرکت رتبه دار ، دارای مزایای متعددی است که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:
صرفه‌جویی در زمان به علت حذف مراحل ثبت شرکت و دریافت رتبه بالا، دریافت کد اقتصادی ، گواهی مالیات بر ارزش افزوده و سایر مراحل ثبت شرکت ها
استفاده از سابقه و رزومه‌ی شرکت ثبت شده  با رتبه بالا
استفاده از رتبه بندی شرکت و حضور در مزایده‌ها و مناقصه‌های دولتی بدون از دست دادن زمان (در صورتی که شرکت دارای رتبه بندی باشد)
تعلق تمام امتیاز شرکت به خریدار (شامل تمام دارایی‌ها، سهام و یا سهم‌الشرکه و…) هنگام حضور در دفترخانه و انجام مراحل نقل و انتقال بدون نیاز به گواهی عدم سوء‌پیشینه
شرایط  و مراحل خرید و فروش رتبه آماده پیمانکاری
برای اینکه شرکتی بتواند با رتبه آماده خرید و فروش شود باید شرایط و مراحل زیر را در نظر داشته باشد:
باید با اخذ پوشه مشخص شده از طرف انجمن صنفی پیمانکاران صلاحیت لازم مشخص شود.
روزنامه تاسیس، اساسنامه، اظهارنامه یا شرکتنامه و تقاضانامه ثبت شرکت ارائه گردد.
سهامداران مدارک شناسایی و کارت پایان خدمت خود را ارائه دهند و به امضای هیئت مدیره برسد.
مدارک مهندسی کارکنان نیز باید ارائه شود زیرا هرچقدر سابقه این افراد و سطح علمی آن ها بالاتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت امتیاز بالاتر و کسب صلاحیت رتبه های بهتر را دارند. برای این منظور باید مدارک مهندسی شرکت شامل یک نفر مهندس که دارای ۳ سال سابقه بیمه می باشد و یک نفر مهندس که سابقه ندارد، ارائه شود.
برای ثبت شرکت، رتبه درخواست شده در سربرگ شرکت به تایید معاونت فنی عمران استانداری برسد.
هم چنین اسناد محل ثبت شرکت ارائه شود و کد اقتصادی اخذ و ارائه گردد
اهمیت مشاوره خرید و فروش رتبه پیمانکاران
استعلام شرکت رتبه دار به یک سری عوامل مرتبط است که به جرات می توان گفت کار هر کسی نیست که بتواند آنرا بررسی نماید و بتواند به شما بگوید که آیا این شرکت گرید دار (همان شرکت رتبه دار) معتبر است و آیا قابل واگذاری به غیر می باشد یا نه؟
این اصول و قواعد را افرادی کارآزموده که به مباحث مختلفی همچون ثبت شرکتها سامانه ساجات و یا سایت ساجار ، سامانه تشخیص صلاحیت پیمانکاران، آیین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت، مسلط به شرایط ارتقا رتبه از ۵ به ۴ ، و اصولا بداند رتبه بندی شرکت ها چیست بسپارید و به خاطر ارزان قیمت بودن شرکتهای رتبه دار خود را دچار مشکل نسازید.
توصیه می شود برای شرکت خودتان اخذ رتبه و گرید را انجام دهید و به افراد کاردان بسپارید تا با مشکلی سخت مواجه نشوید. حال اگر نمیتوانید یا نمیخواهید که این امر صورت گیرد به شما توصیه می شود که با افرادی متخصص مشورت نمایید تا بتوانید بهترین تصمیم را در خصوص خرید شرکت رتبه دار انجام دهید.
موسسه حقوقی فرداد رسا با داشتن کارشناسان مجرب و کارآزموده در زمینه مشاوره خرید و فروش رتبه پیمانکاران می تواند یاری گر شما باشد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.