اظهارنامه مالیاتی : شیوه‌ی محاسبه‌ی مالیات در ایران به دو صورت علی‌الرأس و خوداظهاری است. امروزه نظام‌های مالیاتی پیشرفته تمایل دارند به جای شیوه‌ی علی‌الرأس که در آن مأموران اداره‌ی مالیات به تعیین میزان مالیات می‌پردازند، خوداظهاری را جایگزین کنند. خوداظهاری به این معناست که شخص حقیقی یا حقوقی اعلام می‌کند که در سالِ مالیاتی خود به چه میزان سود داشته و به چه میزان باید مالیات پرداخت کند.
۳ دلیل برای علی الرأس شدن اظهارنامه:
پرداخت مالیات در صورتی به حالت علی الرأس محاسبه خواهد شد که یک/چند مورد ذیل در تکمیل اظهارنامه اتفاق افتاده باشد:
۱- حساب سود و زیان و تراز نامه در آن وجود نداشته باشد.
۲- مدارک و گزارشات مورد نظر با توجه به درخواست ممیز ارائه نشود.
۳- مدارک داده شده از نظر اداره ی مالیاتی غیرقابل رسیدگی باشد به این معنی که دفاتر مورد قبول باشد اما هزینه های دفاتر مورد قبول واقع نگردد.
نکته ۱: چنانچه در محاسبه سود و زیان اشتباهی رخ داده باشد با ارائه مدارک لازم به مدت یک ماه از تاریخ انقضای تسلیم اظهارنامه تا رفع اشتباهات، به مؤدی زمان داده می شود. بنابراین بایستی در تنظیم اظهار نامه مالیاتی دقت کافی داشته باشید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید
نکته ۲: از آنجایی که شیوه ارائه اظهار نامه به صورت خود اظهاری می باشد، پس شخص با قید میزان درآمد خود، مالیات لازمه را پرداخت می نماید.
حال در اینجا با چند سؤال مواجه می‌شویم اول اینکه سال مالیاتی چیست؟ دوم اینکه چه کسانی موظف به تنظیم اظهارنامه‌ مالیاتی هستند؟ و به علاوه نحوه‌ی تنظیم و تسلیم اظهارنامه‌ مالیاتی به چه صورت است؟ پس از پاسخ به سؤالات فوق به بیان این نکته می‌پردازیم که در صورت عدم تنظیم اظهارنامه‌ مالیاتی یا عدم تسلیم آن تکلیف چیست؟
سال مالیاتی : سالِ مالیاتی عبارت از یکسال شمسی است که از اول فروردین شروع می‌شود و در پایان اسفند آن سال خاتمه می‌یابد. ولی در رابطه با اشخاص حقوقی که سال مالی آنها به موجب اساسنامه‌شان با سال مالیاتی تطبیق نمی‌کند، ملاک تعیین میزان مالیات، سالِ مالی آن شرکت است.
چه کسانی موظف به تنظیم اظهارنامه‌ مالیاتی هستند؟
در ماده‌ی یک قانون مالیات‌های مستقیم اشخاص حقیقی و حقوقی‌ای که موظف به پرداخت مالیات هستند، نام برده شده‌اند که ذکر این موارد از حوصله‌ی این متن خارج است. در این رابطه باید بیان داشت که با توجه به قصد نظام مالیاتی کشور ما مبنی بر استفاده از روش خوداظهاری در تعیین میزان مالیات، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی نامبرده در ماده‌ی یک قانون مالیات‌های مستقیم، موظف به تنظیم و تسلیم اظهارنامه‌ی مالیاتی هستند.

افرادی که ملزم به تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی هستند

۱- تمام اشخاصی که به صورت حقیقی یا حقوقی به فعالیت خود مشغولند
۲- اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایران اقامت دارند و داخل یا خارج از کشور دارای فعالیت هستند
۳- اشخاصی که خارج از ایران اقامت دارند و درآمد و فعالیت آنها از طریق ایران می باشد
۴- تمامی اشخاص غیرایرانی فعال در ایران که از طرق مختلف مثل: ارائه تعلیمات، واگذاری امتیازات و غیره موفق به کسب درآمد شده اند، به نسبت در آمدهایی که در ایران کسب می کنند باید مالیات پرداخت کنند.

افرادی که ملزم به تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی نیستند

۱- شهرداری
۲- سازمان هایی که دولت بودجه ی آن ها را مشخص می کند
۳- موسسات و وزارت خانه های دولتی
۴- شرکت های تعاونی دانش آموزی، کارمندی، کشاورزی، کارگری، صیادی و عشایری
اشخاص حقوقی چه زمانی باید اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم سازمان امور مالیاتی  کنند؟
اشخاص حقوقی باید اظهارنامه خود را به همراه دفاتر و مدارک، نهایتا تا ۴ ماه پس از سال مالیاتی به اداره مالیاتی تسلیم و مالیات تعلق گرفته را پرداخت نمایند.
اظهارنامه عدم فعالیت: اگر اشخاص حقیقی و یا حقوقی پس از ثبت شرکت هیچ گونه فعالیتی نداشته باشند باز هم باید اظهارنامه و دفاتر خود را تیرماه هر سال به صورت سفید تحویل دهند.
نکته مهم: چنانچه شرکت/موسسه ای با وجود داشتن فعالیت، اظهارنامه و دفاتر خود را به صورت صوری و برای نشان دادن عدم فعالیت خود سفید تحویل دهد، به دلیل تخلف شامل قانون علی الرأس می شود.

نحوه‌ پر کردن اظهارنامه‌ مالیاتی

اظهارنامه‌ مالیاتی در فرم‌های مصوب سازمان امور مالیاتی تکمیل می‌شود و در موعد مقرر به اداره‌ی امور مالیاتی محل اقامت شخص حقیقی یا اداره‌ی امور مالیاتی محل وقوع دفتر شخص حقوقی تحویل داده می‌شود. به علاوه ضروری است که اظهارنامه‌ مالیاتی و فیش واریز مالیات هر دوره تا ۳۱ تیر ماه هر سال به اداره‌ی امور مالیاتی تسلیم شود. البته از سال ۹۱ (یعنی سال مالی ۹۰) این فرآیند به صورت الکترونیکی و از طریق پایگاه اینترنتی سازمان امور اقتصادی و دارایی انجام می‌شود.
چند نوع اظهارنامه مالیات بر درآمد در حال حاضر وجود دارد؟
هم اکنون برای اشخاص مکلف به تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی ۶ نوع اظهارنامه مالیات بر درآمد تهیه و در دسترس قرارگرفته است.
۱.اظهارنامه مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی (موضوع ماده ۱۱۰ ق م م )که نسبت به سایر اظهارنامه ها مفصل تر است.
۲.اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی گروه اول طبق آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م
۳.اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی گروه دوم طبق آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م
۴.اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی گروه سوم طبق آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م
۵.اظهارنامه مالیات بر درآمد املاک ویژه اشخاص حقیقی دارنده درآمد ملاک ماده ۵۷و۸۰ ق م م
۶.اظهارنامه انحلال طبق ماده ۱۱۴ و۱۱۶ق م م
مراحل تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی چیست؟
ابتدا مودی بایددرنظام مالیاتی ایران از طریق سایت www.tax.gov.ir  ثبت نام کرده و پس از تایید اطلاعات ارایه شده و تشکیل پرونده در اداره امور مالیاتی مربوطه و اخذکد اقتصادی بعنوان مودی مالیاتی شناخته می شود.
بعد از طی تشریفات قانونی ثبت نام ،از طرف سازمان امور مالیاتی به مودی نام کاربری و رمز عبور برای انجام عملیات تکالیف مالیاتی اختصاص داده می شود.
نکته : هم اکنون اشخاصی امکان ارسال اظهارنامه از طریق اینترنت را دارا هستند که در نظام مالیاتی ایران ثبت نام کرده باشند و دارای نام کاربری و رمز عبور و شماره اعتبار۴۵ باشند.

مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه مالیاتی

۱- مدارک شرکت
۲- اجاره نامه
۳- مدارک شناسایی افرادی که دارای حق امضا هستند
۴- صورت ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی
۵- صورت سود و زیان کلیه اشخاص مکلف به تنظیم اظهارنامه عملکرد
۶- مبلغ درآمد و فروش داخلی و خارجی
۷- گردش حساب مواد اولیه و کالای ساخته شده و کالای بازرگانی و سایر کالاها
۸- صورت بهای تمام شده کالای ساخته شده و فروش رفته برای شرکت های تولیدی
۹- صورت قراردادها و درآمدها پیمانکاری و بهاء تمام شده پروژه برای شرکت های پیمانکاری
۱۰-مانده سود و زیان دوره قبل و گردش حساب تعدیلات سنواتی
۱۱- شماره ثبت دفاتر قانونی و کد رهگیری برای اشخاص حقیقی و حقوقی
۱۲- مبلغ مالیات های پرداخت شده
۱۳- شماره کارت بازرگانی، مجوز فعالیت، نام کاربردی، رمز عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام برای ارسال اینترنتی اظهارنامه
۱۴- اطلاعات ملک اجاری مورد استفاده مؤدی
۱۵- اطلاعات حساب های سال قبل
آیا بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی امکان اصلاح اظهارنامه وجود دارد؟
طبق تبصره ماده ۲۲۶ ق م م به مودیان مالیاتی اجازه دارنددر صورتیکه در اظهارنامه مالیاتی تسلیمی از نظر محاسبه و درج اطلاعات اشتباهی رخ داده باشد ظرف یک ماه از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی نسبت به رفع اشتباه اقدام و اظهارنامه مالیاتی اصلاحی تسلیم نمایند.

از خدمات مشاوره موسسه فرداد رسا بهرمند شوید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.