استعلام ثبت اختراع : استعلام اختراع ثبت شده در ایران – استعلام شماره ثبت اختراع – استعلام گواهی ثبت اختراع –  توضیح از کارشناسان موسسه فرداد رسا
آیا تا کنون در مورد لزوم استعلام ثبت اختراع چیزی شنیده اید.
اگر مایلید در مورد استعلام ثبت اختراع بیشتر بدانید خوب است این مطلب را که در آن  در مورد اختراع و ثبت اختراع در ایران و لزوم استعلام ثبت اختراع صحبت شده است بخوانید:
اختراع چیست ؟ : اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه ، فن ، فناوری ، صنعت (از جمله تولیدات صنعتی ، صنایع دستی ، کشاورزی ، ماهیگیری و خدمات) و مانند آن ها حل می نماید.
آیا لازم است اختراع خود را ثبت کنیم ؟ : برای اینکه یک اختراع برای همیشه به نام مخترع آن باقی بماند و مخترع بتواند از حقوق و مزایای انحصاری اختراع خود بهره مند شود می بایست اختراع خود را نزد مرجع ثبت اختراعات بصورت قانونی و رسمی به ثبت برساند. که در این صورت مخترع مالک این اختراع محسوب می شود و دیگران حق ثبت این اختراع را به نام خود نخواهند داشت.
ثبت اختراع یا پتنت : ثبت اختراع یا پتنت یا پته امتیازی است که دولت و یا موسسه خاص در یک کشوربه مبتکران و مخترعان برای ایجاد یک ابداع نو وجدید که از نظر اقتصادی حائز اهمیت باشد اهدا می کند . در کشور ایران مرجع ثبت اختراعات اداره کل مالکیت صنعتی می باشد. ثبت اختراع به طور کلی تولید و یا فرآیندهایی را در بر می گیرد که شامل جنبه های تکنیکی یا عملکرد جدید باشد .
در واقع ثبت اختراع ، هر نوع بهره برداری مالی و اقتصادی از ابداع تا مدت زمان خاصی را در اختیار مبتکر قرار داده و حق مالکیت آن را از دیگران سلب می کند . در هر کشوری ثبت اختراع جزء حقوق داخلی آن کشور محسوب می شود و امتیازاتی از طرف کشور مربوطه در اختیار فرد مبتکر قرار می گیرد .
چه اختراعاتی را می توان ثبت کرد؟ : اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلاً وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی ، اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد .
چگونه بفهمیم که یک اختراع قبلا ثبت شده است یا خیر !!!
با توجه به قانون ثبت اختراعات ،چنانچه اختراعی قبلاَ به ثبت رسیده باشد دیگر قابلیت ثبت را ندارد.بدین منظور،جهت پیشگیری از رد اختراع پیشنهادی، قبل از ثبت می بایست از اختراع مورد نظر استعلام گرفت.

نحوه استعلام ثبت اختراع

استعلام اختراع نیز از مراحل مهم و تخصصی ثبت اختراع است که توسط کارشناسان ما از اداره ثبت علائم تجاری مورد بررسی قرار می گیرد و اگر اختراع شما قبلا توسط دیگران ثبت نشده باشد در کمترین مدت زمان اقدام به ثبت آن خواهیم نمود.

مراجع استعلام ثبت اختراع

۱- با مراجعه به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور (سایت روزنامه رسمی کشور به آدرس irk.ir   )جهت استعلام آگهی های قانونی ثبت اختراع می توان از اختراعات ثبت شده استعلام گرفت.
۲- برای جستجوی اختراعات در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توان به نشانی http://sabt.gov.ir/patent/patentlist.aspx  مراجعه نمود.
۳- از آنجا که ثبت اختراع پس از ثبت در داخل کشور میتواند به شکل بین المللی نیز به ثبت برسد برای جستجوی اختراعات ثبت شده در اروپا و امریکا می توانند به  نشانی HTTP://google.com/patents  مراجعه نمایند.

مسیرهای اقدام برای استعلام ثبت اختراع

مخترعان میتوانند برای انجام استعلام ثبت اختراع خود به دو صورت اقدام کنند:
۱- استعلام ثبت اختراع توسط خود متقاضی
۲- استعلام ثبت اختراع از طریق وکلای فعال در موسسات حقوقی.که در این صورت کارشناسان و مشاوران مجرب و کارآزموده ما در موسسه حقوقی فرداد رسا در خدمت متقاضیان گرامی می باشند تا کار استعلام ثبت اختراع  را برای این عزیزان در اسرع وقت انجام دهند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.