اخذ گواهی ارزش افزوده : مراحل دریافت اخذ گواهی ارزش افزوده و مدارک دریافت اخذ گواهی ارزش افزوده با کارشناسان موسسه فرداد رسا همراه باشید .
ارزش افزوده چیست؟
از نظر اقتصاددانان ارزش افزوده عبارت است از ما به التفاوت ستانده و داده ، به عبارت دیگر ارزش افزوده به معنای فروش منهای خرید است. بر مبنای این تعریف از ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات عام و غیر مستقیم بر مصرف و فروش داخلی کالاها و خدمات است که چند مرحله ای می باشد و از اضافه ی ارزش کالاها در مراحل مختلف ، از تولید و تکمیل آن تا مصرف نهایی ، اخذ می شود.
مالیات بر ارزش افزوده چیست؟
مالیات بر ارزش افزوده، نوعی مالیات بر فروش چند مرحله ای می باشد که خرید کالاها و خدمات واسطه ای را از پرداخت مالیات معاف می کند . نکته قابل توجه این می باشد که به دلیل برابر بودن حجم ارزش افزوده ی بنگاه های اقتصادی در یک کشور با تولید ملی همان کشور به این معادله می رسیم که (استهلاک + سود + بهره + دستمزد = معاملات واسطه ای – کل معاملات = ارزش افزوده ) در حقیقت می توان گفت مقیاس اندازه گیری مالیات بر ارزش افزوده، میزان تولید ناخالص ملی است
یکی از مسائل مهم در اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده گرفتن مجوز فعالیت در این نهاد مالیاتی است، یکی از این مجوزها گواهینامه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد.در صورتی که بعد از اتمام مراحل ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی در سازمان مالیات بر ارزش افزوده، اشخاص حقیقی و یا حقوقی باید مجوز لازم جهت اعمال قانونی را داشته باشند، در غیر این صورت دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده غیر قانونی است و باید از صورتحساب فروشندگان کسر گردد. دریافت مبلغ فوق فقط با مجوز سازمان مالیات بر ارزش افزوده و تحت عنوان گواهینامه ثبت نام قابل اجرا است. بعد از ثبت نام نهایی و ارائه اظهارنامه دوره ۳ ماهه مالیات بر ارزش افزوده می‌توانید نامه‌ای بنا به درخواست آن سازمان تنظیم نموده و جهت گرفتن مجوز فوق اقدام نمایید. در حال حاضر در برخی از ادارات سازمان مالیات بر ارزش افزوده به غیر از مراحل فوق اشخاص را ملزم به گرفتن تاییدیه ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم می‌کنند.
این گواهینامه بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده، بصورت ۶ ماهه یا یک ساله صادر می شود، که بعد از پایان تاریخ اعتبار اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی می‌باشند. کلیه خریداران موظند هنگام پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان، گواهینامه ثبت نام را از آن‌ها درخواست کرده و پس از رویت آن، و اعتبار تاریخ، نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.
روش محاسبه مالیات بر ارزش افزوده
تسویه حساب بازرگانان با مالیات ۱۰% به عنوان نمونه
خرید یک جنس به بهای مثلا ۱۰۰ ریال + ۱۰ ریال مالیات و افزودن ارزش جنس…. و در انتهای ۳۰۰ ریال فروش با ۲۷/۲۷ ریال مالیات نهفته در بهای فروش ما به تفاوت قابل پرداخت به خزانه دولت = ۱۷/۲۷ ریال
در واقع ۱۰۰ ریال + ۱۰ % = ۱۱۰ ریال
افزودن ارزش (دلالی . فروش یا تولید فرقی نمی کند)
فروش به قیمت ۲۷۲/۷۳ ریال + ۱۰% مالیات (= ۲۷/۲۷) = ۳۰۰ ریال
شیوه قیمت گذاری و فاکتور نویسی در بازار :
بر اساس قوانین بسیاری از کشور ها ، فروشنده ها موظند قیمت کل کالا را که شامل(مالیات بر ارزش افزوده است) روی آن بنویسند.
روش قیمت گذاری بدین صورت ممنوع می باشد : (قیمت پایه) + (مالیات بر ارزش افزوده)
فروشنده ها موظفند در فاکتور نویسی در انتهای محاسبه ، مبلغ قابل پرداخت و رقم مالیات بر ارزش افزوده را به صورت جداگانه استخراج کرده و آن را همراه با نرخ در صد بنویسند.
به عنوان مثال اگر بهای فروش کل ۱۱۰ ریال باشد رسید صندوق باید اینگونه نوشته شود :
قیمت کل = ۱۱۰ ریال * دارای ۱۰ ریال مالیات بر ارزش افزوده به نرخ ۱۰ %

مراحل دریافت گواهی ارزش افزوده

به طور کلی مراحل دریافت گواهی مالیات بر ارزش افزوده به ۳ قسمت زیر تقسیم می شود :
مرحله ۱) پیش ثبت نام گواهی مالیات بر ارزش افزوده
مرحله ۲) اخذ اطلاعات کاربری
مرحله ۳) ثبت نام نهایی
دادن کلیه مدارک فوق برای اداره دارایی (اظهار نامه برای سه ماهه های سالهای قبل از تاسیس تا سالی که قرار است ارزش افزوده ثبت نام و گواهی صادر شود – برگ اولیه و مرحله دوم ثبت نام و شناسه کاربری و رمز عبور- نامه (به شرح زیر) – کپی کلیه قرار دادها برای ثبت نام مرحله آخر و صدور گواهی ارزش افزوده
مدارک ثبت نام اولیه ارزش افزوده
۱- کد اقتصادی
۲- کپی مدارک اعضای شرکت اعم از شناسنامه و کارت ملی ( براساس آخرین تغییرات)
۳- آگهی تاسیس شرکت
۴- اخرین تغییرات شرکت
۵- وکالتنامه
۶- آدرس کامل سکونت پیمانکار
۷- تلفن ثابت و همراه پیمانکار و در صورت امکان مدیر عامل
۸- کد پستی پیمانکار
۹- مجوز فعالیت (گواحی صلاحیت یا نام شرکت در سایت رتبه بندی)
۱۰- کد پستی دفتر و یا در صورت نبود کد پستی محل فعالیت یا منزل
مراحل صدور گواهینامه ثبت‌ نام
۱٫ ثبت‌نام نهایی مؤدی در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir و تکمیل ثبت‌نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده در نشانی www.evat.ir ؛
۲٫ درخواست صدور گواهینامه ثبت ‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده توسط مؤدی در سامانه مالیات بر ارزش افزوده؛
۳٫ راستی آزمایی و تکمیل اطلاعات پرونده مؤدی مطابق دستورالعمل راستی‌آزمایی ثبت‌نام به شماره ۴۶۹۷/۲۶۰/د مورخ ۱۳۹۲/۱۱/۱؛
۴٫ ارائه کلیه اظهارنامه‌های دوره‌های مشمولیت مؤدی که تاکنون مورد رسیدگی قرار نگرفته است؛
۵٫ پرداخت یا ترتیب پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده ابرازی و یا قطعی شده؛

مدارک لازم برای مرحله آخر اخذ گواهی ارزش افزوده

۱- نام بانک شرکت
۲- نام شعبه بانک
۳- کد شعبه
۴- شماره حساب
۵- تلفنن ریس هیات مدیره
۶- کد پستی و آدر رئیس هیات مدیره
۷- کد اقتصادی
۸- آخرین تغییرات
۹- مدارک آخرین اعضا
بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده، این گواهینامه برای مدت ۶ ماه یا یک سال صادر می‎گردد که پس از اتمام تاریخ اعتبار، اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی خواهند بود. تمامی خریداران نیز می‎توانند تا در هنگام پرداخت، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان، گواهینامه ثبت نام را از آنها درخواست نمایند و پس از رویت و تاریخ اعتبار آن، نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.
برخی از کالا ها و خدمات به دلایل زیر از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشند :
کاهش خاصیت تنازلی مالیات بر ارزش افزوده
کاهش اثر تورمی و حمایت از اقشار کم در امد
کاهش هزینه های اجرای و وصول مالیات

روش های اخذ گواهی ارزش افزوده

جهت اخذ گواهی ارزش افزوده دو راه پیش روی شماست که می توانید از هرکدام از این روش ها که مایل باشید اقدام نمایید:
۱- اقدام به اخذ گواهی ارزش افزوده توسط متقاضی
۲- اقدام به اخذ گواهی ارزش افزوده توسط موسسه حقوقی ثبت فرداد رسا که در این روش کارشناسان حرفه ای ومجرب فرداد رسا شما عزیزان را در مسیر اخذ گواهی ارزش افزوده جهت انجام هرچه بهتر و سریعتر کار راهنمایی و مشاوره می نمایند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.