اخذ پروانه بهره برداری : مراحل اخذ پروانه بهره برداری شرایط اخذ پروانه بهره برداری مدارک اخذ پروانه بهره برداری با کارشناسان موسسه فرداد رسا همراه شوید.
پروانه بهره برداری یک سند رسمی است که لازم الاجرا و مشخص کننده زمان بهره برداری از تولیدات کارخانجات و واحدهای تولیدی بر مبنای طرح به تصویب رسیده می باشد و از طرف وزارت صنایع و معادن صادر می شود.که برای تمامی واحدهای صنعتی که اقدامات لازم ، شامل تامین زمین وتاسیسات و احداث ساختمان را به منظور تعبیه ماشین آلات خط تولید و تامین نمودن نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده اند صادر می شود ، لازم به ذکر است که واحدهای ذکر شده می توانند دارای جواز تاسیس باشند یا نباشند.
دارندگان پروانه بهره برداری می توانند این پروانه را تمدید نمایند ، و یا می توانند آن را معامله نموده و یا به اشخاص ثالث منتقل کنند.
مزایای اخذ پروانه بهره برداری :
دارندگان پروانه بهره برداری می توانند از کلیه امتیازات و مشوق هایی که وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای واحدهای تولیدی فعال در نظر می گیرد، استفاده جویند. از جمله مزایای اخذ پروانه بهره برداری می توان به موارد زیر اشاره کرد :
۱٫ پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان وارد کردن ماشین آلات داخلی بدون پرداخت مالیات گمرکی را می دهد.
۲٫ از طریق پروانه بهره برداری ، از تمامی تشویقات وزارت صنعت بهره مند خواهید شد.
۳٫  پروانه بهره برداری برای ثبت برند نیز بسیار حائز اهمیت است.
۴٫ پروانه بهره برداری باعث معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی جدید می شود.
۵٫ پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان گرفتن علامت استاندارد برای واحدهای صنعتی ای که محصولاتشان شامل استاندارد اجباری است می گردد.
۶٫ پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان شرکت در مناقصه های دولتی و همچنین خصوصی به عنوان تولید کنندگان کالا را می دهد.
۷٫ پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان حضور در نمایشگاه های خارجی و داخلی و همچنین ارائه محصولاتشان می گردد.
۸٫  پروانه بهره برداری باعث تهیه مواد اولیه پلاستیک و شیمیایی از پالایشگاه ها و شرکت ها به قیمت دولتی می گردد.

مراحل اخذ پروانه بهره برداری

در مراحل اخذ پروانه بهره برداری  در گام اول برای ثبت تقاضای صدور پروانه بهره برداری می بایست به سامانه بهین یاب به نشانی http://behinyab.ir مراجعه نموده و اطلاعات خواسته شده در سامانه را تکمیل نمایید.
پس از تکمیل اطلاعات کارشناس اطلاعات وارد شده را بررسی می نماید و در صورت موافقت تقاضا، کارشناس مربوطه از واحد تولیدی بازدید به عمل خواهد آورد .
سپس ظرفیت سنجی تعیین ظرفیت تولید بر اساس ماشین آلات برای سه شیفت کاری و برای ۵۰۰۰ ساعت برای تمام صنایع در سال محاسبه می شود.(  ظرفیت سنجی توسط کارشناسان سازمان صنایع و معادن استان یا کارشناسان و مشاوران مورد تأیید سازمان صورت می گیرد).
در مرحله بعد ، از وضعیت پیشرفت طرح گزارش تهیه می شود و از سازمانهای محیط زیست، اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی، مرکز بهداشت و .. استعلام می گردد.
در آخرین مرحله اخر پروانه بهره برداری، پس از تهیه پیش نویس فرم پروانه بهره برداری و واریز هزینه تمبر، پروانه بهره برداری صادر خواهد شد.
امکان سنجی فنی اقتصادی جهت اخذ پروانه بهره برداری
جهت اخذ تصمیم نهایی در مورد سرمایه گذاری در راستای طرحهای عرضه شده از طرف فناوران ، وجود مطالعات بازار و امکان سنجی فنی اقتصادی یکی از ملزومات قانونی میباشد.
مطالعات امکان سنجی این امکان را برای ما فراهم می کند تا با شناسایی و تحلیل گزینه های متنوع فنی ، اجرایی و ارزیابی های اقتصادی و مالی وگزینه ها و ملاحظات اجتماعی سرمایه گذاری، بهترین ومناسب ترین گزینه که نیاز ما را رفع می کند برگزینیم.برنامه پروژه که از تعیین محل اجرا ، ظرفیت یا وسعت، محدوده کار، منابع لازم ، فن آوری مناسب ، روش های انجام کار، بودجه و زمان بندی پروژه و بخصوص شیوه پرداخت منابع مالی باشد حاصل و بازخورد مطالعات امکان سنجی میباشد.
تیترهای مطالعات امکان سنجی فنی اقتصادی جهت اخذ پروانه بهره برداری عبارتند از :
سابقه و تاریخچه طرح
بازار و ظرفیت کارخانه
مواد اولیه و نهاده های مورد نیاز
موقعیت و محل کارخانه
طراحی پروژه
برآورد هزینه
برآورد نیروی انسانی بهره بردار
برنامه ریزی اجرای پروژه
ارزیابی مالی و اقتصادی
طرح تجاری و بازاریابی

مدارک درخواست صدور و اخذ پروانه بهره برداری

۱٫تکمیل فرم تقاضا در سامانه بهین یاب
۲٫تصویر کپی کارت ملی مدیر عامل
۳٫تصویر کلیه مدارک شرکت جهت اشخاص حقوقی
۴٫کپی آگهی تغییرات شرکت در مورد شخصیت های حقوقی ( در صورت وجود )
۵٫اسناد مالکیت زمین محل استقرار یا اجاره نامه و اقرار نامه رسمی برای محل های استیجاری
۶٫اعتبار جوازتاسیس
۷٫تصویر پایان کار ساختمانی
۸٫کپی از قرارداد خرید امتیازهای آب و برق
۹٫اصل و فتوکپی فاکتور خرید ماشین آلات
۱۰٫فاکتور خرید مواد اولیه
۱۱٫فاکتور خرید و اجرای سوله
۱۲٫ارائه اطلاعات پرسنل کارخانه از طریق فایل EXCEL
۱۳٫ارائه پاسخ استعلام های مربوطه
۱۴٫رسید پرداخت هزینه صدور پروانه بهره برداری
۱۵٫رسید پرداخت هزینه تمبر بانکی

مدت اعتبار پروانه بهره برداری

زمان بهره برداری از این پروانه با توجه به موارد ذکر شده در آن به میزان حداکثر ۲۵ سال می باشد که با حق اولویت قابلیت تمدید را دارا می باشد.برای صدور پروانه بهره برداری لازم است که نسبت به دریافت و تکمیل پرسشنامه اقدام نمایید.همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که پروانه بهره برداری جهت احداث واحدهای صنعتی در محدوده ۱۲۰ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری اصفهان صادر نمی شود.

هزینه اخذ پروانه بهره برداری

هزینه اخذ پروانه بهره برداری با استناد به نوع فعالیت ، حجم تولید ،نوع پرسشنامه ( کامفار ، آمایش ، صنایع) و موارد دیگر مشخص می شود.
نکاتی در مورد اخذ پروانه بهره برداری :
پس از به پایان رسیدن مراحل احداث و تولید آزمایشی ، بازدید و ظرفیت سنجی توسط سازمان و در حالت ارائه گواهی های مورد نیاز و تبعیت از شرایط درج شده در جواز تاسیس ، پروانه بهره برداری بنا بر نیاز برای تمامی اشخاص حقیقی یا حقوقی صادر می گردد.
اگر قسمتی از ظرفیت تولید شامل برخی از خطوط یا مراحل تولید برای بهره برداری مهیا باشند پروانه بهره برداری صدور خواهد شد.در این گونه موارد صدور جواز ابطال نمی گردد و پیرو قوانین جاری جواز تاسیس خواهد بود.
صدور پروانه بهره برداری طبق ماده ۱۳ قانون شیوه ی ممانعت از آلودگی هوا ،منوط به تایید محل استقرار واحد بواسطه ی سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.
تبصره: طبق ماده هفتم قانون برطرف نمودن برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری های صنعتی ، اگر به استعلام های صدور پروانه بهره برداری به مدت یک ماه توسط سازمان حفاظت محیط زیست پاسخ داده نشود ، سازمان ها موظف به صدور پروانه بهره برداری خواهند بود.
اگر صدور پروانه بهره برداری متعلق به مکان استیجاری باشد و مستاجر با حداقل میزان اجاره یکساله در آن واحد مستقر باشد این موضوع مانع قانونی ندارد.
تبصره: داشتن کد رهگیری برای قرارداد اجاره الزامی است و می بایست از سامانه املاک و مستغلات بوده و یا در دفاتر اسناد رسمی منتظم شده باشد.
واحدهایی که دارای پروانه بهره برداری میباشند با پیروی از ضوابط و مقررات نسبت به افزایش ظرفیت موجود و یا تولید محصولات جدید اقدام نموده اند اخذ پروانه بهره برداری تازه صادر و جایگزین پروانه قبلی خواهد شد.
تبصره ۱: عبارت “این پروانه جایگزین پروانه بهره برداری شماره… مورخ… گردیده است” باید در پروانه جدید آورده شود.
تبصره ۲: در حالت رعایت مفاد ذیل ماده ۳ صدور پروانه بهره برداری تازه جهت واحدهای موضوع تبصره ذکر شده مانعی از نظر قانونی ندارد.
تبصره ۳: صدور پروانه بهره برداری برای واحدهایی که قبل از ابلاغ هر یک از این محدودیت ها ایجاد شدند مانعی ندارد.
برای واحدهای فعال صنعتی فاقد جواز تاسیس در صورت درخواست متقاضی و با رعایت مقررات این دستورالعمل پروانه بهره برداری صادر می گردد.
صدور پروانه بهره برداری برای صنایع نوین یا صنعت سبز که قبل از تاریخ ۱۸ مرداد ۸۸ در داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران احداث و آماده بهره برداری گشته اند بر اساس بند ۸ مصوبه شماره ۹۹۷۵۷ مورخ ۱۸ مرداد ۸۸ هیات وزیران بلامانع است.
تبصره: احراز سابقه فعالیت واحدهای گفته شده منوط به ارائه مستندات پرداخت مالیات یا حق بیمه کارکنان از مراجع مربوطه می باشد.
ظرفیت تولید واحد صنعتی بر طبق توان ماشین آلات نصب شده برای سه شیفت ۶ هزار ساعت در سال محاسبه می شود و در مواردی که به دلیل ماهیت صنعت ، استمرار تولید ضرورت داشته باشد ، ظرفیت بر اساس ۸ هزار ساعت در سال محاسبه خواهد شد.
تبصره: اصلاح ظرفیت پروانه بهره برداری واحدهای موجود بر اساس ضوابط این دستورالعمل مانعی نخواهد داشت.
در پروانه بهره برداری اطلاعاتی از قبیل شناسه کسب و کار، تاریخ صدور و شماره ثبت دبیرخانه، نام و شناسه شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه، فهرست و ظرفیت محصولات، سرمایه و اشتغال موجود ثبت می گردد.
تعویض نام دارنده پروانه بهره برداری طبق درخواست متقاضی و ارائه گواهی رسمی بلامانع است.
تولید بدون کارخانه با رعایت ضوابط این دستورالعمل و دریافت شناسه کسب و کار رسمیت می یابد.
صدور مجوزهای مطرح شده در این دستورالعمل از طریق سامانه بهین یاب انجام می شود و هر گونه توضیح و تغییر به صورت دستی در مجوزهای صادر شده اکیدا ممنوع می باشد.
هزینه صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری و تمدید جواز تاسیس طبق قوانین و مقررات اخذ می گردد.
وظیفه نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل با توجه به مورد با معاونت برنامه ریزی، معاونت امور صنایع و اقتصادی با معاونت امور معادن و صنایع معدن خواهد بود و هر گونه تغییر در دستورالعمل با پیشنهاد مشترک معاونین ذکر شده و تایید وزیر صنعت معدن و تجارت انجام می گیرد.
این دستورالعمل در ۲۱ ماده و ۱۲ تبصره تهیه و به تصویب رسیده و از تاریخ ابلاغ جایگزین دستورالعمل و ابلاغیه های مرتبط قبلی میباشد.

اهمیت مشاوره اخذ پروانه بهره برداری

ناگزیر همه انسانها در طول زندگی اسنادی را امضا می کنند که هر واژه آن دارای بار حقوقی است و میتواند تعهداتی را بر ذمه مستقر و یا حقی را سلب یا به دیگری منتقل نماید.لذا بدون مشورت با مشاور حقوقی ، این امر می تواند خسارات بعضا جبران ناپذیری را ایجاد نماید.
کارشناسان و مشاوران ما در موسسه حقوقی فرداد رسا برای جلوگیری از اتلاف وقت و وجود مانع برای اخذ پروانه بهره برداری شما به صورت تخصصی اقدام اخذ پروانه بهره برداری شما می نمایند .و پیگیری های لازم در این مسیر را بخوبی برایتان انجام می دهند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.